LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ, RUŽOMBEROK. Aktuálna je aj výzva Asociácie nemocníc Slovenska, ktorá koncom mája svojim členom odporučila zaviesť od 1. júna nové poplatky za nadštandard.
Problémom v tomto prípade je, že žiadny zákon, dokonca ani rezortná vyhláška nestanovuje, čo možno v zdravotníckych službách považovať za nadštandard. V niektorých nemocniciach pokladajú izbu so samostatným WC za štandard, inde by chceli aj výmenu posteľnej bielizne považovať za nadštandard.
Aká je situácia v dvoch najväčších zdravotníckych zariadeniach v regióne?
Žiadne nové poplatky
Za niektoré nadštandardné zdravotnícke výkony sa v Liptovskej nemocnici s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu platilo už aj pred 1.júnom.
Okrem dlhodobo bežných poplatkov, napríklad, za pôrodnú epidurálnu analgéziu v pôrodníctve, nemocnica zaviedla ďalšie poplatky aj za ambulantné výkony na vlastnú žiadosť pacienta bez indikácie lekára. Rovnako je to s použitím špeciálneho zdravotného materiálu na vlastnú žiadosť pacienta, tiež bez indikácie lekára.
V Liptovskom Mikuláši sa platí aj za estetické plastiky ušníc či nosa. Zoznam nadštandardných výkonov a poplatkov za ne nemocnica uverejňuje na svojej internetovej stránke.
„K 1. júnu sme nezaradili žiadne nové zdravotné služby medzi nadštandardné a nestanovili sme nové poplatky pre pacientov. V blízkej budúcnosti k takému opatreniu ani neplánujeme pristúpiť,“ povedal Ján Vyšňan, riaditeľ nemocnice.
Vytváranie nového nadštandardného prostredia v liptovskomikulášskej nemocnici nie je nutné ani z toho dôvodu, že čakacie lehoty na operácie sa v porovnaní s minulým rokom výrazne nezmenili.
„Pohybujú sa v rozpätí jedného až troch týždňov v závislosti od typu jednotlivých oddelení a sú podmienené absolvovaním predoperačných vyšetrení,“ povedal J. Vyšňan.
Žiadne poplatky
Postavenie Ústrednej vojenskej nemocnice SNP – Fakultnej nemocnice v Ružomberku je v štátnom zdravotnom systéme špecifické, napríklad, z pohľadu riadenia či financovania.
Toto zdravotnícke zariadenie nie je ani členom Asociácie nemocníc Slovenska. Napriek tomu sme chceli vedieť, aké poplatky vyberá vojenská nemocnica od pacientov a ako jej riaditeľ Igor Čombor vníma výzvu asociácie.
„Naša nemocnica dosiaľ nevyberá žiadne poplatky za poskytované zdravotnícke služby a výkony. Zlá finančná situácia však núti zdravotnícke zariadenia, aby od pacientov inkasovali peniaze v hotovosti za rôzne zdravotnícke služby a výkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia,“ vyhlásil I. Čombor.
Dodal, že neplatenie za nadštandard nie je trvalo udržateľné ani vo vojenskej nemocnici pre zníženie limitu od poisťovní, ako aj neustálemu znižovaniu príspevku z ministerstva. To sa vraj negatívne odráža na príjmoch nemocnice.
„Preto aj my chceme v blízkej budúcnosti pristúpiť k určitým zmenám. Konkrétne je ešte predčasné o nich hovoriť, pretože mnoho závisí od ďalšieho vývoja v slovenskom zdravotníctve a od toho, ktorým smerom sa bude uberať legislatíva,“ povedal I. Čombor.
O zavedení nových platieb od pacientov teda uvažujú aj v Ružomberku. Hlavne pre udržanie súčasného vysokého štandardu vojenskej nemocnice. V budúcnosti vraj môžeme očakávať stanovenie poplatkov, napríklad, za parkovanie, za nadštandardné izby, výber operatéra, pôrodníka, za pôrod so sprievodnou osobou či za prednostné vyšetrenie v ambulancii.
Dlhšie si pacienti počkajú len na operácie kĺbov
Ani v Ružomberku sa oproti minulému roku čakacie lehoty výrazne nezmenili, zvýšila sa len čakacia doba na operáciu bedrových a kolenných kĺbov. Samozrejme, že akútne stavy sa na operačný stôl dostanú okamžite.
Na gynekologickej klinike sa na operáciu čaká desať až dvadsať dní, očná klinika má čakacie lehoty jeden až dva mesiace.
Chirurgická klinika má podľa druhu operácie čakacie lehoty od dvoch týždňov pri onkologických operáciách až do troch - štyroch mesiacov pri operáciách žlčníka či hemoroidov.
Na klinike úrazovej chirurgie sa čakacie lehoty na operácie v niektorých prípadoch rátajú na hodiny a neurochirurgická klinika objednáva pacientov pri operácii na degeneratívne ochorenia chrbtice do dvoch mesiacov.