Obrazy na výstavy putovali z Austrálie loďou dva mesiace

Návraty domov je názov výstavy obrazov Gabriely Mellegovej v liptovskomikulášskej synagóge.

Gabriela Mellegová rada maľuje vo svojej záhrade v austrálskom Gold Coast.Gabriela Mellegová rada maľuje vo svojej záhrade v austrálskom Gold Coast. (Zdroj: ARCHÍV G. M.)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V synagóge autorka vystavuje viac ako sedemdesiat obrazov, z ktorých cítiť Gabikinu originálnu osobnosť, fantáziu, citlivé vnímanie sveta, zmysel pre komplikované témy. Námety spracováva výtvarníčka rôznymi výtvarnými technikami. Obrazy precízne prepracuje do každého detailu a aj temné a tajomné stavia do kontrastu so žiarivými farbami.

Gabriela Mellegová pochádza z Liptovského Mikuláša, ale od roku 1994 žije aj s rodinou v Austrálii, v súčasnosti na Gold Coast. Ešte na Slovensku sa venovala divadlu, hudbe, spevu a profesionálne aj tancu. Zlákalo ju tiež módne dizajnérstvo a za svoje modely získala niekoľko významných ocenení.

SkryťVypnúť reklamu

V módnom návrhárstve pokračovala aj po odchode do Austrálie. Neskôr tam začala maľovať obrazy a zúčastňovať sa na kolektívnych výstavách. Na nich zbierala skúsenosti a pozitívny ohlas na jej práce jej dodával odvahu a chuť pokračovať.

„Najviac si pamätám prvú výstavu v spolupráci s Gold Coast Multicultural Arts Group in Collaboration v roku 2004. V rámci projektu, na ktorom sa zúčastnili umelci z desiatich krajín, boli vystavené štyri moje obrazy so slovenskou tematikou. Cieľom projektu bolo ukázať, že aj ľudia rozdielneho vierovyznania a pôvodu môžu v harmónii spolupracovať a tvoriť,“ dozvedeli sme sa.

Spomedzi tristo diel ocenili aj Gabikinu Večnosť

Ďalšou výstavou, ktorá ju presvedčila, že ísť vlastnou cestou bude pre ňu dobré, bola Elanora art show. „Bola som veľmi milo prekvapená, že moje do zlata ladené dielo Večnosť s náročnou tematikou bolo jedno z ocenených, spomedzi tristo prác.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte spomeniem výstavu, ktorú organizoval Gold Coast City Council, nepamätám si presne, v ktorom roku bola, ale bolo obdobie sucha a aj téma sa tak akosi volala,“ poznamenala.

Rozhodla sa trochu experimentovatť, vzala to doslova a dielo veľké jeden a pol krát jeden a pol metra vytvorila zo suchých materiálov. Lepila stovky kávových zŕn, farebných fazuliek, suchého hrachu, šošovice a iných do rôznych tvarov. Na konci vzniklo slnko.

„Na vernisáži som mala radosť, koľko ľudí venovalo pozornosť mojim zrnkám. Mala som ho dlho zavesený na stene, veľmi som ho mala rada. Raz, keď nastalo obdobie dažďov, vyložila som ho do záhrady. Fazuľky nasiakli vodou a obraz začal klíčiť. To bolo nádherné ukončenie jeho existencie.“

Gabike pribúdalo nielen skúseností z výstav, ale aj obrazov. Začala preto rozmýšľať o svojej prvej autorskej výstave.

SkryťVypnúť reklamu

„Práve v čase, keď som sa rozhodovala, kde ju uskutočním, som stretla kamáratku Janku Kušnirákovú. Ona mi vnukla myšlienku, aby bola v Poprade. Prvýkrát som vtedy navštívila Podtatranské múzeum a keďže sa mi tam veľmi páčilo, bolo rozhodnuté. Na Slovensku som sa narodila, vyrastala, mám ho rada. Všetko do seba pekne zapadlo.“

Z Austrálie na Slovensko, z múzea do synagógy

Na výstave v Podtatranskom múzeu, ktorá bola od polovice mája do začiatku júla, Gabika vystavovala šesťdesiat obrazov a všetky sú vystavené aj v liptovskomikulášskej synagóge. Pribudlo k nim ďalších dvanásť, pretože je tam k dispozícii väčší priestor.

Organizátormi výstavy sú mesto Liptovský Mikuláš, Múzeum Janka Kráľa a Podtatranské múzeum v Poprade. Výstava Návraty domov potrvá do 7. augusta.

Určite nebolo jednoduché dopraviť také množstvo obrazov na druhú stranu zemegule. Zaujímalo nás, ako to Gabika zrealizovala.

„Obrazy som z Austrálie na Slovensko poslala loďou, doprava trvala dva mesiace. Už z Brisbane vyplávali s dvojtýždňovým oneskorením zapríčineným záplavami. Ich dopravu ohrozili aj zemetrasenia na Novom Zélande a v Japonsku. Pre nepriaznivé podmienky na mori som mala strach, že loď sa do Európy ani nedoplaví a moja niekoľkoročná práca skončí v slanej vode. Znamenala by to pre mňa nenahraditeľnú škodu,“ odpovedala Gabika.

Cez internet síce zistila, že loď dorazila do Singapuru, ale potom niekoľko týždňov nemala o nej žiadne informácie.

„Až keď bola pri Sardínii, zistila som, že sa nestratila, ale pokračovala cez Hamburg do Bratislavy. Odtiaľ sme obrazy previezli do Liptovského Mikuláša, Popradu a teraz späť do Liptovského Mikuláša,“ dodala výtvarníčka s úľavou, že počas dlhej a náročnej cesty sa žiadny z obrazov nepoškodil, akoby nad nim bola nejaká ochranná ruka.

Obrazy vidia diváci, ich príbehy pozná len autor

Gabika najradšej maľuje vysokopigmentovými akrylovými farbami. Používa aj bezfarebné lepidlá, tempery, priemyselné farby. Spája takzvané pocitové maľovanie s tradičným prácnym vymaľovávaním detailov. Farbu nanáša nielen štetcami, ale aj prstami. Keď maľovala obraz Pätnásť minút slávy, na písanie citátov na obraze použila osteň z dikobraza.

Rada nanáša farbu v hrubých vrstvách a niekoľko dní čaká, kým vyschne. Niekedy to trvá dlho, ale to je pre ňu výzva, že cesta k dosiahnutiu výsledku je ťažšia a pre ňu zaujímavejšia.

„Chcem, aby sa moje obrazy nedali prečítať za niekoľko sekúnd. Stále hľadám nové témy, nebaví ma maľovať jedným štýlom, napríklad, len portréty či krajinky. Inšpirácia je všade okolo, len treba mať otvorené oči.“

Každý človek môže mať na akýkoľvek obraz svoj pohľad, každý môže vidieť na rovnakom obraze niečo iné. Za obrazmi a ich vznikom sú však často príbehy, ktoré pozná len ich autor.

„Áno, každý obraz sa viaže k určitému miestu, nálade, situácii. Bolo by to na dlhé rozprávanie. Práve som dokončila jeden, ktorý mi už niekoľko rokov neschádzal z mysle. Mala som nejasnú predstavu cirkusu, cirkusového šapitó. Dlho som však cirkus nevidela. Až raz, keď som bola v Poprade, čakalo ma hneď pri stanici prekvapenie. Nádherný červený cirkusový stan.

Tento obraz poputuje do Ameriky zberateľovi, ktorý chcel mať na obraze zakomponovanú mníšku, lebo predstavuje poctivosť, šaša, aby sa človek nebral príliš vážne, leva s jeho silou. Ešte sú na ňom symboly závisti, smútku, dobra, zla, fantázie, teda zmes vlastností, ktoré majú všetci ľudia,“ porozprávala Gabika príbeh jedného z vystavených obrazov.

Adamovi sa páčia portréty, Jozefovi všetky

Jej srdcovou záležitosťou sú najmä obrazy, prostredníctvom ktorých spracováva zložitejšie témy na čiernom alebo červenom podklade. „Každý človek inklinuje k určitej farebnosti, mňa priťahuje to temnejšie. Ale rada maľujem aj na zlatý podklad.“

„Portréty, ktoré mama maľuje, sú úžasné. Chcel by som si ich nechať všetky len pre seba. Ale veľmi sa mi páčia aj obrazy, na ktorých zachytí prírodu a krajinky,“ vyjadril sa Gabikin syn Adam.

Manžel Jozef, na otázku, či má nejaký jej obraz najobľúbenejší, odpovedal: „Vždy je to ten, ktorý práve dokončí.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 671
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 925
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 203
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 497
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 3 457
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 147
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 969
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 564
  1. Ján Valchár: Ropa ako nenabitá zbraň II.
  2. Štefan Šturdzík: Rakovina
  3. Viktor Pamula: Máme konsenzus v zahraničnej politike ?
  4. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  5. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  6. Marcel Karvay: Bohovia kapitalizmu [Varovanie: nečítajte ak ste náchylní k existenciálnej depresii]
  7. Dalibor Eštočák: Pokora, ktorú sme stratili
  8. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 853
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 507
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 823
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 686
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 425
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 956
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 516
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 242
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Tunelový variant naprojektovali v roku 2006.


20

Predať svoje ojazdené auto v priebehu cca dvoch hodín? Áno, je to možné, dokonca sa tento čas dá ešte skrátiť. A to bez toho, aby ste museli opustiť pohodlie svojho domova či kancelárie.


Tréner Trnavy Michal Gašparík určite myslí na odvetu proti Ružomberku.

Trnava má možnosť na reparát.


Nedeľňajšia pátracia akcia sa začínala pred budovou ružomberskej štátnej polície. Ivetino telo napokon našli len pár metrov odtiaľ.

Jej telo objavili neďaleko policajného oddelenia.


8
  1. Ján Valchár: Ropa ako nenabitá zbraň II.
  2. Štefan Šturdzík: Rakovina
  3. Viktor Pamula: Máme konsenzus v zahraničnej politike ?
  4. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  5. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  6. Marcel Karvay: Bohovia kapitalizmu [Varovanie: nečítajte ak ste náchylní k existenciálnej depresii]
  7. Dalibor Eštočák: Pokora, ktorú sme stratili
  8. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 853
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 507
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 823
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 686
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 425
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 956
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 516
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 242
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu