RUŽOMBEROK. „Je to perpetum mobile. Potraviny, ktoré by sme vyhodili, dáme tým, ktorí ich potrebujú. Sme komunita, mesto, a práve preto si musíme pomáhať ,“ vysvetlil Martin Alušic, iniciátor myšlienky otvorenia potravinovej banky v Ružomberku.
Ružomberok je tretím mestom na Slovensku, ktorého občania, odkázaní na sociálnu pomoc, dostanú bezplatne potraviny. Výdajňu potravín otvorili na Ulici Scota Viatora 12.
Zriadenie prevádzky, vrátane stavebných prác a vnútorného zariadenia stálo viac ako 10–tisíc eur. Časť vybavenia získalo mesto od sponzorov.
Za body dostanú bezplatne potraviny
Po zaregistrovaní sa na sociálnom odbore mesta a predložení dokumentov, ktoré potvrdzujú sociálnu odkázanosť, pridelia žiadateľom čipovú kartu za dve eurá.
Kredit si musia všetci žiadatelia na mestskom úrade pravidelne obnovovať. Body, ktoré neminú, sa mu do ďalšieho mesiaca neprenesú. Zároveň platí pre nich povinnosť polročne sa evidovať na mestskom úrade a hlásiť každú zmenu príjmu.
Prihlásilo sa takmer osemsto žiadateľov
Bezplatná sociálna pomoc je určená tým Ružomberčanom, ktorí poberajú dávku v hmotnej núdzi. V tom prípade si môžu dobiť kartu 17-timi bodmi. Nárok majú osamelí dôchodcovia s dôchodkom najviac 222 eur, mesačne dostanú 15 bodov. Osoba s príjmom pod 105 eur dostane sedem bodov a rodina v hmotnej núdzi dostane na každého člena rovnako sedem bodov.
Ružomberčania majú záujem o sociálnu pomoc, ktorú im sprostredkuje mesto. „Na prebiehajúci európsky projekt, vďaka ktorému dostanú múku a cestoviny, sa nám prihlásilo zatiaľ osemsto ľudí,“ povedala Dagmar Majerníková, vedúca odboru sociálnych služieb a zdravotníctva ružomberského mestského úradu.
Tovar rozdajú do troch hodín
„Sú to prebytkové potraviny obchodných reťazcov, organizácií alebo výrobcov. Ponúkame im vlastne službu. Tovar, ktorý je, napríklad, 48 hodín pred vypršaním dátumu spotreby, ponúknu potravinovej banke a tá ho potom prerozdelí.
Zbavíme ich tovaru, ktorí je ešte použiteľný a pomôžeme ľuďom,“ vysvetlil Marko Urdzik, predseda Potravinovej banky Slovenska.
„Našťastie, obchodníci si na nás zvykajú, vedia, že potraviny sú určené konkrétnym ľuďom. Keď nás oslovia, za tri hodiny sme schopní vybrať tovar hocikde na Slovensku a rozdať ho,“ dodal Urdzik.