LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Kamzík vrchovský tatranský žije iba na území Tatier a je symbolom tatranských národných parkov Slovenska a Poľska.
Práve preto ochranári z oboch strán štátnej hranice už niekoľko rokov spolupracujú, aby vzácnu zver zachovali v jej prirodzenom prostredí a zároveň sledovali, ako sa populácia vyvíja. Sčítanie robia dvakrát ročne, jarné začali minulý týždeň, aj keď ho ochranári robia v letných mesiacoch.
„Chceme zmapovať veľkosť populácie a počet narodených kamzíkov v národnom parku. Dátum je trocha posunutý, pretože ich nechceme rátať v najcitlivejšom období. Ak by sme to robili na jar, keď sa skutočne rodia, zbytočne by sme ich vyrušovali a stresovali. Teraz sú vitálne, uvidíme ich v plnej sile,“ vysvetlil Pavol Majko, riaditeľ správy Tatranského národného parku (TANAP).
Ohrozujú ho aj turisti
Profesionálni aj dobrovoľní strážcovia prírody obsadia doliny, budú vyhodnocovať pohlavie, vek a početnosť čried kamzíkov. Výsledky budú známe v najbližších dňoch, no najprv sa musia stretnúť slovenskí a poľskí ochranári, aby zosumarizovali zistené údaje.
Záchrane kamzíka v jeho prirodzenom prostredí venujú v TANAP-e veľkú pozornosť v rámci programu starostlivosti o lesnú zver.
Považuje sa za chránené-ho vymierajúceho živočícha, ktorého populáciu možno zachovať usmerňovaním turistov a dôslednou ochranou.
Väčšina žije na Slovensku
Minulý rok sa v TANAP-e narodilo 98 kamzíčich mláďat, celkom ich napočítali 678. Viac ako dve tretiny žije na slovenskej strane Tatier.
Zlaté časy zažíval kamzík v Tatrách v rokoch 1964 až 1965, keď ich zaznamenali takmer tisíc.
Najmenej kamzíkov žilo v Tatrách na konci 90-tych rokov, na tatranských svahoch ich žilo sotva dvesto. Za tridsať rokov teda klesol ich počet na pätinu.
Autor: LK