n.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Slávnosť v hoteli Jánošík v Liptovskom Mikuláši, uplynulú sobotu pripravil Olympijský klub Liptova. Cenu, ktorá v minulosti niesla aj názov Cena Radovana Kaufmana odovzdala Antonovi Švajlenovi odovzdala predsedníčka Klubu fair play Jana Stašová. S gratuláciami sa pridali aj predseda Medzinárodného výboru fair play UNESCO Jenö Kamuti z Maďarska a primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský.
Slávnosť spestril moderátor
Okrem hlavnej Ceny Jana Popluhára, ktorú udeľuje priamo Slovenský olympijsky výbor (SOV), na slávnosti odovzdali aj ďalšie ocenenia Klubu fair play SOV za rok 2010. Čestné uznania a diplomy tradične udelili v troch kategóriách. Slávnosť moderoval rozhlasový reportér a člen vedenia KFP SOV Peter Buček a svojimi vystúpeniami ju spestrili liptovský folklórný súbor Salatín a mladí vyznavači bojových umení z klubu Wonwado. Za príkladný čin v duchu fair play získal Čestné uznanie KFP SOV cyklokrosár Daniel Hulla. Diplom KFP SOV udelili orientačnému cyklistovi Michalovi Fraňovi a trojici učiteľov z Košíc Jurajovi Jenčíkovi, Jozefovi Lucovi a Slávke Barányovej. Spoločne počas vlaňajšieho atletického Memoriálu Márie Zavarskej v Košiciach duchaprítomne pomohli žiakovi, ktorý vo vytrvalostných pretekoch štafiet odpadol a upadol do bezvedomia.
Propagoval myšlienku fair play
Za celoživotné pôsobenie v duchu fair play boli Čestným uznaním KFP SOV ocenení vysokoškolská pedagogička a dlhoročná významná členka Slovenskej olympijskej akadémie Viera Bebčáková a dlhoročný predseda disciplinárnej komisie Slovenského futbalového zväzu Štefan Krídla.
Diplom KFP SOV získali Jaroslav Horák a Mária Nahálková, zapálení propagátori sokolstva, alebo športu pre všetkých. Za propagáciu myšlienok v duchu fair play dostal Čestné uznanie KFP SOV športový novinár Miroslav Tomášik, známy z pôsobenia v rozhlase, televízii i v v novinách, ktorý bol v minulosti aj členom vedenia KFP SOV. Diplom KFP SOV si prevzala telovýchovná pedagogička, trénerka a medzinárodná rozhodkyňa športovej gymnastiky Kvetoslava Perečinská.
Ponúkli pomoc súperom
Prítomnosť predsedu Medzinárodného výboru fair play UNESCO (CIFP) Jenöho Kamutiho z Maďarska, inak bývalého majstra sveta a olympijského medailistu v šerme, na slávnosti nebola náhodná. Prišiel totiž odovzdať Cenu CIFP za príkladný čin na významnom mládežníckom športovom podujatí slovenskému krasokočuliarskemu páru Nikola Višňová – Lukáš Csölley. Počas tohtoročných juniorských majstrovstiev sveta v juhokórejskom Gangneungu ponúkli nezištne pomoc českým súperom Karolíne Procházkovej a Michalovi Češkovi, ktorým meškala batožina. Napriek tomu, že pomoc v podobe požičania krasokorčuliarskeho výstroja sa napokon nedala realizovať, pretože oba páry napokon vyžrebovali do rovnakej rozjazdy, Česi si veľmi cenili rytiersku ponuku ich slovenských súperov a priateľov a rodičia českého páru zaslali návrh na ocenenie Višňovej a Csölleya.
Zachránil život Poliakovi
Slávnosť sledovali aj účastníci Medzinárodného olympijského tábora mládeže (MOTM) zo šiestich krajín, ktorí na Liptove pobývali už od utorka. Súčasťou slávnosti bolo aj vyhodnotenie ich mládežníckeho tábora. Za záchranu života v rámci MOTM si osobitné ocenenie – Cenu fair play MOTM – z rúk slovenskej národnej ambasadorky Rady Európy pre šport, toleranciu a fair play Kataríny Ráczovej prevzal pracovník športového oddelenia SOV Boris Demeter.
Pri výlete účastníkov tábora k Studenovodským vodopádom svojou duchaprítomnosťou i pohotovosťou a vďaka fyzickej zdatnosti zachránil život poľského turistu, ktorý sa pošmykol na kameni a spadol do dravej a ľadovej vody.