LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V Kostole Očisťovania Panny Márie v Smrečanoch, ktorý je filiálkou farnosti v Okoličnom, chcú 10-tisíc eur použiť na obnovu drevenej šindľovej strechy.
„V sedemdesiatych rokoch robili opravu strechy, ale nepredpokladáme, že sa to týkalo aj vežičiek. Tie opravovali v období po druhej svetovej vojne,“ povedal Jozef Tomaga, správca farnosti v Okoličnom.
Novú strechu bude mať hlavná kostolná veža a sanktustník, teda malá a štíhla vežička, už do konca tohto roka.
Kostol v Smrečanoch, ktorý postavili v roku 1349, patrí medzi najcennejšie sakrálne pamiatky na Slovensku. Jeho nástenné maľby zaradili medzi národné kultúrne pamiatky.
Napomínanie plačúcich žien opravia
Gotický Kostol svätého Petra z Alkantary skrýva vo svojich útrobách veľa kultúrnych pamiatok, ktoré svoj vek rátajú na storočia. Len minulý rok dokončili na kostole kompletnú rekonštrukciu strechy, vrátane výmeny krytiny a krovu.
V súčasnosti končia vo farskej záhrade stavebné práce na parku Pátra Linčovského, v blízkej dobe už vysadia liečivé bylinky, stromy a kríky.
Na reštaurovanie jedného zo štrnástich obrazov Krížovej cesty dostala okoličianska farnosť päťtisíc eur. Obraz, ktorý znázorňuje ôsme zastavenie Kristovho putovania na Golgotu, kde napomína plačúce ženy, sa dostane do rúk výtvarníkov, ktorí mu vrátia pestrosť a autentickosť.
„Obrazy Krížovej cesty sú veľké, preto ich opravujeme postupne, niečo sme už reštaurovali, niečo je ešte pred nami,“ priblížil Tomaga.
V kláštore vznikne nová expozícia
Okrem toho sa podarilo Farskému úradu v Okoličnom získať dotáciu z programu česko-slovenskej cezhraničnej spolupráce, vďaka ktorej zriadia v priestoroch Františkánskeho kláštora stálu expozíciu.
„Vznikne počas letných a jesenných mesiacov. Expozícia bude prezentovať kultúrne pamiatky a históriu kláštora a Kostola svätého Petra z Alkantary. To najhodnotnejšie, čo si budú môcť ľudia prezrieť, sú, napríklad, gotické sochy od Majstra Pavla z Levoče,“ dodal Tomaga.
Možno ho vyrobil veľký Majster Pavol z Levoče
Vo farskom Kostole svätého Mikuláša na Námestí osloboditeľov vďaka dotácii vo výške tritisíc eur, zavŕšia šesťročné reštaurátorské práce na bočnom oltári Panny Márie.
„Oltár opravujeme postupne, podľa toho, koľko máme peňazí. S prácou už končíme, pred nami je len reštaurovanie podstavca, na ktorom oltár stojí. Oprave sa venuje akademická maliarka Mária Bernátová zo Senice,“ povedal dekan Vladislav Saniga.
Dosiaľ nie je isté, kto bol tvorcom oltáru zo 16. storočia. Je možné, že pochádza z rúk slávneho Majstra Pavla z Levoče, no celkom isto je na ňom podpis práce jeho dielne.
Naposledy oltár podrobili reštaurátorským opravám pred 50 rokmi. „V súčasnosti už nie je v pôvodnom stave, pretože dve sochy ukradli a nahradili sme ich kópiami,“ dodal Saniga.