Podvodníci používajú rovnaký scenár, ľudia im stále naletia

Pred mnohými študentmi stojí otázka, kam na letnú brigádu. Dôležitejšie ale je, ako nájsť agentúru, ktorá ich neoklame.

Prácu v talianskych jablkových sadoch ľudia vyhľadávajú. Medzi spostredkovateľmi je ale veľa podvodníkov.Prácu v talianskych jablkových sadoch ľudia vyhľadávajú. Medzi spostredkovateľmi je ale veľa podvodníkov. (Zdroj: ĽUBICA KUBIŠOVÁ)

Ak študent alebo nezamestnaný objaví zaujímavý inzerát, ktorý ponúka prácu v zahraničí, ešte nemá vyhraté. Za mnohými lákavými ponukami sa skrývajú podvodníci, ktorí ťažia zo zložitej finannej situácie ľudí, ktorí súrne potrebujú krátkodobú prácu.

„Minulé leto sme odišli do Španielska na zber mandaríniek. Zaplatili sme po sto eur, dopravu si zabezpečili sami. Zhovorčivý a ochotný muž zo Žiliny nám dal pracovnú zmluvu, papiere s popisom trasy a vybrali sme sa na dlhú cestu. Keď sme dorazili do Španielska, sady ani nášho akože zamestnávateľa sme nenašli, chlap nám nedvíhal mobil,“ hovorí oklamaný Filip, ktorý cestoval za prácou s troma spolužiakmi. Rodičia im poslali na účet peniaze, ktoré si v Španielsku po troch dňoch vybrali z bankomatu a vrátili sa domov.

SkryťVypnúť reklamu

Je to len jeden z mnohých prípadov, keď ľudia naleteli na dobre vyzerajúci a dôveryhodný inzerát. Počet oklamaných každé leto stúpa, scenár je rovnaký. Podvodníci vyberú poplatky a prácu nesprostredkujú, telefóny zmĺknu.

Živnosť nie je záruka

„Je to stále rovnaké. Nespokojnosť klientov s činnosťou sprostredkovateľov zamestnania za úhradu bola, je aj bude,“ povedala Hana Smidová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Napriek tomu existuje niekoľko možností, ako si agentúru či sprostredkovateľskú firmu overiť.

Sprostredkovanie zamestnania je živnosťou, na ktorú treba mať živnosť s predmetom podnikania - sprostredkovanie zamestnania za úhradu. Akékoľvek sprostredkovanie zamestnania bez živnosti by sa mohlo považovať za nelegálne.

Stále aktualizovaný zoznam sprostredkovateľov je uverejnený na stránke Úradu práce sociálnych vecí a rodiny aj na stránke živnostenského registra Slovenskej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

„Upozorňujeme, že spomínaná živnosť nie je zárukou, ale len predpokladom sprostredkovania zamestnania,“ varovala Smidová.

Čo musí obsahovať zmluva

Aby sme predišli možným nepríjemnostiam v zahraničí odporúča úrad práce osobný kontakt so sprostredkovateľom a dôsledné preštudovanie dohody, prípadne zmluvy o sprostredkovaní práce, pred jej podpísaním. Mala by obsahovať názov a adresu zahraničného zamestnávateľa, dĺžku trvania pracovného pomeru, výšku mzdy, druh práce, spôsob a podmienky zdravotného a sociálneho poistenia a výšku úhrady za sprostredkovanie práce.

Veľmi dôležitým bodom je rozsah zodpovednosti sprostredkovateľa za nedodržanie podmienok, v prípade, ak by skutočnosť nezodpovedala dohodnutým podmienkam. „Odporúčame, aby klient žiadal o doplnenie telefonického kontaktu do dohody. Môže ho využiť v prípade ťažkostí,“ povedala Smidová.

SkryťVypnúť reklamu

Signály, že niečo nie je v poriadku

Okrem zoznamu registrovaných sprostredkovateľov existujú ešte aj iné možnosti, ktoré napovedia, že treba zbystriť pozornosť. Podozrivé inzeráty informujú len čiastočne a stroho, udávajú iba kontaktné číslo, prípadne číslo účtu, kam treba poslať peniaze.

Ďalším signálom je aj kontaktná adresa v podobe P. O. Boxu. Vypátrať majiteľa schránky je bez polície takmer nemožné, sprostredkovateľ sa skrýva za anonymitu poštovej schránky.

Sprostredkovatelia a agentúry najčastejšie využívajú na hľadanie klientov internet a tlač. Ak človek zistí, že inzerát sa objavil vo viacerých novinách, a pritom uvádza, že hľadá malý počet ľudí, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod.

Skúsenosti sú najlepším meradlom

Najjednoduchší spôsob, ako si overiť sprostredkovateľa práce, je cesta internetových diskusných fór. Rovnakým inzerátom sa, pravdepodobne, zaoberá viac ľudí, ktorí si jeho pravdivosť overujú, pátrajú a svoje zistenia si navzájom vymieňajú.

„Do Talianska som plánovala zobrať aj dve sestry, chcela som, aby si trošku zarobili. Vyplnila som formuláre, zostávalo zaplatiť 50 eur za osobu. Agentúru som si chcela ešte preveriť. Dva dni som sledovala internet a diskusie, ľudia poukazovali na podozrivé fakty, ktoré aj mne vŕtali v hlave. Usúdila som, že nebudem riskovať, z brigády som sa stiahla. Na druhý deň som v správach videla, že stovky oklamaných ľudí podali na agentúru hromadné trestné oznámenie, pretože to bol podvod,“ opísala Lucia, ktorá zároveň povedala, že aj keď nemala brigádu, aspoň ušetrila 150 eur.

Najbezpečnejšia brigáda v zahraničí je teda taká, ktorú si už niekto vyskúšal, pozná podmienky práce a odporučí ju na základe vlastných skúseností.

Pozor na skryté poplatky

Sprostredkovateľ môže vyberať poplatok za služby súvisiace so sprostredkovaním len od fyzickej osoby, ktorá nie je uchádzačom o zamestnanie.

Jeho výška závisí od doby trvania pracovného pomeru a výšky mzdy. Agentúre sa platí až vtedy, keď záujemca nastúpi do práce, teda žiadne preddavky.

Pokiaľ bude zamestnanec pracovať menej ako pol roka, agentúre zaplatí najviac pätinu mesačného platu. Ak jeho pracovný pomer trvá viac ako pol roka, zaplatí najviac tridsať percent z mesačného zárobku.

Niektorí sprostredkovatelia ponúkajú služby nad rámec zákona o službách v zamestnanosti, napríklad, vytvárajú databázy záujemcov o sprostredkovanie zamestnania za úhradu. Zaradenie do zoznamu podmieňujú registračným poplatkom.

„Dezinformáciou je uvedené číslo živnostenského oprávnenia s predmetom podnikania - sprostredkovanie zamestnania za úhradu. Záujemca môže dôjsť k záveru, že tento postup je v súlade so zákonom o službách zamestnanosti. Upozorňujeme, že uhradenie poplatku a zaradenie sa do databázy nie je zárukou sprostredkovania zamestnania,“ povedala Smidová.

Ďalším skrytým poplatkom, ktorý zavádza záujemcov o prácu, je poplatok za dopravu. Agentúra síce nepýta peniaze za sprostredkovanie, ale klamať môže aj tým, že od ľudí ťahá peniaze na cestové do zahraničia.

Sprostredkovateľ je podvodník

„Všetkých klientov, ktorí sa cítia byť činnosťou sprostredkovateľa poškodení, upozorňujeme aj na možnosť trestného oznámenia. Hromadné trestné oznámenie je, samozrejme, lepšia možnosť,“ poradila Smidová postup v prípade, ak sa z človeka, ktorý mal vybaviť prácu, vykľuje podvodník.

Okrem toho môžu podať sťažnosť na oddelení kontroly príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Pomocnú ruku môžu opäť podať diskusné fóra. Najúčinnejšie je, ak sa oklamaní klienti spoja a podajú hromadné trestné oznámenie vo veci podvodu na príslušnom oddelení polície.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 578
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 662
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 300
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 935
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 582
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 815
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 672
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 318
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 793
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 64 137
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 928
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 502
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 960
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 811
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 15 004
  8. Rado Surovka: Raši dostal padáka 12 792
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku je národnou kultúrnou pamiatkou.

Peter Gnida je aj na vedúcom poste Zvolenského zámku.


2
Boris Valábik.

Liptáci nemali vyvážený tím a trápili sa.


3
Bývalí zamestnanci si nenechali ujsť príležitosť vidieť budovu posledný raz ako obchodný dom.

Prvé pohyblivé schody Priora fascinovali generácie detí.


Zuzana Bernardová (Stromková) oslepla na jedno oko.

Bála sa, že neuvidí vyrastať svoje deti.


2
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 793
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 64 137
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 928
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 502
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 960
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 811
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 15 004
  8. Rado Surovka: Raši dostal padáka 12 792
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu