LIPTOV. „Poľnohospodárom v podstate nikdy nevyhoviete. Keď dlhšie prší, tak sme nespokojní, a keď je veľa slnečných dní, hovoríme, že je sucho,“ povedal Ľubomír Kružliak, zástupca zahraničného investora PD Východná. Najvýhodnejšie je, keď týždeň poprší, a potom je týždeň slnečno. Ale počasie si poľnohospodári nevyberú, takže potom musia problémy riešiť doslova za pochodu.
Krmivo nemôžu upravovať biologicky
„Minulý rok bol, napríklad, veľmi upršaný, takže tento rok je s ním neporovnateľný. Mali sme problém vôbec niečo vypestovať. Teraz je situácia úplne špecifická, máme problém so senážou, čiže kŕmnou zmesou pre dobytok. Za posledný mesiac každý deň pršalo. Na to, aby bolo krmivo kvalitné, potrebujeme aspoň dva až tri dni slnečného počasia,“ tvrdí poľnohospodár. Krmivo potom nemôžu upravovať klasickým spôsobom, čiže nepožívajú biologické konzervanty, ale chemické, ktoré sú neporovnateľne drahšie.
„Úroda momentálne nevyzerá zle, zameriavame sa síce hlavne na živočíšnu výrobu, ale pestujeme aj tritikale, teda kríženca pšenice a raže, potom repu a kukuricu. Zatiaľ sa nám vyhýbajú aj krupobitia a iné vrtochy počasia, takže situácia v hornom Liptove je dobrá a dúfame, že vydrží aj naďalej,“ dodal Ľ. Kružliak.
Výnosy budú vyššie ako pred rokom
Obdobne hodnotí situáciu aj Zoltán Strcula, predseda poľnohospodárskeho družstva v najvýchodnejšej Liptovskej obci Važec.
„Počasie nám produkciu neovplyvnilo, skôr sa podpísalo pod nižšiu kvalitu krmovín. Úroda zatiaľ vyzerá dobre a bude jej pravdepodobne dostatok. Zastal zber, tráva zostarla a kvalita krmovín je preto nižšia,“ povedal Strcula.
Výnosy by, podľa predsedu važeckého družstva, mali byť oproti minulému roku určite vyššie v celej republike. Družstvo sa zameriava na ekologickú produkciu, vyrába napríklad bryndzu, ovčie syry alebo pestuje americké zemiaky, takzvané topinambury.
Nedostatku sa neobávajú
Tento rok bude, podľa poľnohospodárov v Smrečanoch, určite lepší. „Pred rokom nám počasie neprialo, bolo veľmi vlhko. Obiloviny aj ostatná úroda sú zatiaľ v poriadku, neobávame sa nedostatku. Všetko môžu ešte ovplyvniť rôzne choroby, napríklad plesne, ale aj náhle zmeny počasia,“ povedal Milan Vozár, ekonóm poľnohospodárskeho družstva v Smrečanoch.
Dážď skomplikoval hlavne zber porastov, ktoré poľnohospodári používajú do kŕmnych zmesí. „Počasie mám síce ovplyvnilo kvalitu, ale krmovín bude dostatok. Druhá kosba už bude určite kvalitnejšia.“