LIPTOV. Potravinovú pomoc pre ľudí v hmotnej núdzi koordinuje v Liptove Spišská katolícka charita. Prvé dávky múky a cestovín rozdali detským domovom, domovom dôchodcov a domovom sociálnych služieb. Oslovili aj obce a mestá, ktoré chcú pomôcť svojim obyvateľom.
Jeden sociálne odkázaný človek má nárok na dvadsať kilogramov múky a rovnaké množstvo cestovín.
Nárok mali viacerí
V Hybiach rozdali minulú stredu 2840 kilogramov múky a cestovín prevažne dôchodcom. „Vyhlásili sme v rozhlase a vyvesili na úradnej tabuli, že je možnosť získať za určitých podmienok zadarmo múku a cestoviny a kto má záujem, môže sa prihlásiť na obecnom úrade. Prihlásilo sa šesťdesiat dôchodcov a jedenásť sociálne odkázaných ľudí,“ povedal starosta Hýb Martin Piovarči. Spolu s pracovníkmi obecného úradu a obecných služieb sa na troch osobných autách vybrali do Dovalova, kde je sklad múky a cestovín pre celý Liptov aj Oravu. Naložili do nich spolu 1420 kilogramov múky a také isté množstvo cestovín, priviezli ich do Hýb a vyložili na obecnom úrade.
„Potraviny sme rozdávali na základe pripraveného menného zoznamu ľuďom, ktorí predložili potrebné tlačivá. Hoci nás z Potravinovej banky Slovensko informovali, že v našej obci má nárok na dodávku potravín asi 180 ľudí, prihlásilo sa ich zatiaľ 71,“ povedala Viera Rajniaková z hybského obecného úradu.
Nárok na dvadsať kilogramov múky a toľko isto cestovín majú ľudia v hmotnej núdzi a tí, ktorí nemajú dôchodok vyšší ako 305 eur. Musia predložiť potvrdenie z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, že sa nachádzajú v hmotnej núdzi, alebo potvrdenie Sociálnej poisťovne o výške poberaného dôchodku.
Cítili krivdu, hanbu aj hnev
„Výpisy o dôchodku mi viacerí podávali s poznámkou: Pozri, za čo som celý život robil, robila. Povzbudzovala som ich, že dary netreba odmietať a za chudobu sa netreba hanbiť, ale väčšina z nich túto pomoc chápe ako potvrdenie ich chudoby. Našli sa aj takí, ktorí hundrali, prečo je len hladká múka a iba jeden druh cestovín, ale tých bolo veľmi málo,“ prezradila V. Rajniaková.
Ľudia prichádzali na obecný úrad s káričkami, fúrikmi i na autách, mladší pomáhali vynášať a nakladať potraviny starším. Do reči im veľmi nebolo, niektorí sa hanbili, iní hromžili, kam sme to dospeli.
Dvom imobilným občanom doviezli múku a cestoviny priamo domov.
„Robíme to preto, lebo chceme ľuďom pomôcť. Ak sa na obecnom úrade prihlásia ďalší záujemcovia, pôjdeme po potraviny do Dovalova znovu,“ povedal M. Piovarči.
Situácia v mestách
„O pomoc požiadali a dostali ju už viaceré liptovské obce – Važec, Liptovský Ondrej, Liptovská Porúbka, Liptovský Peter a ďalšie. V Liptovskom Mikuláši si múku a cestoviny prevzalo doteraz asi tristo ľudí,“ povedala Anna Bodoríková, oblastná riaditeľka Spišskej katolíckej charity a zároveň koordinátorka programu pre Liptov a Oravu.
„V Liptovskom Hrádku evidujeme asi sedemdesiat žiadostí, ľudia sa môžu prihlásiť do konca júla. Potraviny im budeme rozdávať v prvej polovici augusta,“ informovala Martina Harichová z hrádockého mestského úradu.
O potravinovú pomoc majú záujem aj Ružomberčania. Zatiaľ o ňu na mestskom úrade požiadalo viac ako sedemsto ľudí. „Každý deň prichádzajú s otázkou, kedy sa budú cestoviny a múka vydávať a či je možné sa ešte zaevidovať.
Podľa informácií od predsedu Potravinovej banky Slovenska z Košíc a zo Spišskej katolíckej charity by mali do Ružomberka prísť okolo 15. augusta dva kamióny, v jednom bude dvadsať ton cestovín a v druhom dvadsať ton múky. Tovar musíme najprv niekde vyložiť a potom začneme s výdajom. Presný termín a miesto zverejníme včas,“ povedala vedúca oddelenia sociálnych služieb na Mestskom úrade v Ružomberku Dagmar Majeríková.