Lesy Slovenskej republiky otvorili prvý úsek cyklotrasy po násype bývalej Čiernovážskej železničky. Nová trasa zvýši bezpečnosť cyklistov aj komfort jazdy.
LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Lesníci z Liptovského Hrádku plánovali odkloniť pôvodnú cyklotrasu z Čierneho Váhu do Benkova už dávnejšie.
Návštevníkom chceli ukázať nielen pekné prírodné prostredie bývalej trasy Čiernovážskej lesnej železničky, ale aj zvýšiť bezpečnosť a komfort jazdy cyklistov
„Úsek Čierny Váh-Benkovo sme si vybrali hlavne preto, že v lete sa tam intenzívne ťaží kalamitné drevo. Pri stretnutiach cyklistov s kamiónmi môže ľahko dôjsť k nebezpečným kolíznym situáciám. Najkritickejšie miesto sme preto odklonili krátkym, približne štvorkilometrovým úsekom,“ vysvetlil Peter Vrbenský, riaditeľ odštepného závodu Lesy Slovenskej republiky v Liptovskom Hrádku.
Stúpanie do kopca môžu obísť
Z bývalej Čiernovážskej železničky sa do súčasnosti zachovalo iba torzo. Cyklistom krátky obchádzkový úsek trasu aj mierne uľahčí. Stúpanie do kopca môžu obísť po bývalom železničnom násype popri Čiernom Váhu a uvidieť aj kúsok z histórie. Lesníci v rámci mikroprojetku opravili studňu, ktorá sa používala počas prevádzky železničky na dopĺňanie vody do parných rušňov.
„Momentálne rekonštruujeme v objekte blízko cyklotrasy aj točňu, ktorá slúžila na otáčanie rušňov,“ doplnil Peter Vrbenský.
Dlhšia by potešila ešte viac
Lesný závod investoval do úpravy viac ako päťdesiattisíc eur. Prostriedky získal z európskeho fondu regionálneho rozvoja, z programu cezhraničnej spolupráce Poľsko-Slovenskej republiky.
„Nový úsek je pilotným projektom a v budovaní cyklotrasy chceme pokračovať. Peniaze na výstavbu chceme použiť z interných zdrojov, to znamená z prevádzkových prostriedkov odštepného závodu v Liptovskom Hrádku,“ vysvetlil P. Vrbenský.
„Cyklotrasu som uvítala, pretože mi uľahčí prechod frekventovaným úsekom medzi Čiernym Váhom a Benkovom. Predtým som si musela dávať pozor na kamióny naložené drevom. V ostrých zákrutách to bývalo veľmi kritické, keďže pretŕčajúca guľatina z áut mohla míňajúceho cyklistu ľahko zachytiť. Škoda len, že je trasa taká krátka, viac kilometrov by určite potešilo aj ostatných cyklistov,“ povedala Iveta z Martina.
„Nový úsek spríjemní jazdu najmä horským cyklistom, ale ak by ste prišli na cestnom bicykli, odporučil by som vám radšej pôvodnú asfaltovú cestu. Tam ale musíte byť trpezlivý, po ceste jazdia nákladné autá s drevom,“ zhodnotil Peter z Liptovského Hrádku.
Mala viac ako sto kilometrov
O päť rokov by Čiernovážska železnička oslavovala storočnicu. V minulosti mala veľký hospodársky význam hlavne pre liptovské lesníctvo.
Drevo splavovali dolu Čiernym Váhom a Váhom na pltiach, ale na rieke sa mnohokrát poškodilo a nedalo sa už kvalitne spracovať.
O vybudovaní lesnej úzkorozchodnej železničky z Liptovského Hrádku do dolín Čierneho Váhu sa rozhodlo v čase Rakúsko-Uhorska. V dobe najväčšej slávy merala viac ako sto kilometrov a tiahla sa až pod úbočia Kráľovej hole nad Liptovskou Tepličkou.
V Kráľovej Lehote bola odbočka, odkiaľ železnička pokračovala do Malužinskej doliny.
O jej zánik sa v sedemdesiatych rokoch minulého storočia postaral rozvoj autobusovej dopravy. Lesníci ju vtedy vyhlásili za nerentabilnú.