LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ, RUŽOMBEROK. Členovia Slovenskej Asociácie Falun Gong absolvovali šnúru petičných a informačných akcií. Jednou zo zastávok boli aj dve najväčšie liptovské mestá Liptovský Mikuláš a Ružomberok.
Nesúhlas s krutým prenasledovaním zástancov metódy v Číne vyjadrili aj Liptáci. Petičné hárky poputujú na stôl prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi.
„Je to odkaz pre vládu, aby pri rozhovoroch s čínskou stranou hovorili o otázke ľudských práv. Zároveň to vnímame ako hlas ľudí, ktorý je nasmerovaný na našich politikov. Vyzýva ich k tomu, aby sa hovorilo o porušovaní ľudských práv v Číne a prenasledovaní Falun Gong,“ vysvetlil Marek Tatarko, predseda Slovenskej Asociácie Falun Gong.
Ukázali fotografie z väzení
V centrách oboch miest minulý týždeň zavládol pokoj, aktivisti predvádzali ukážky cvičenia Falun Gong. Okrem toho na stojanoch s fotografiami ukazovali dôsledky prenasledovania zástancov metódy.
„Ľudia tak získajú ucelený obraz o tom, čo sa deje s tými, ktorí Falun Gong v Číne cvičia. Fotografie zachytávajú obete, väznice a mučenie zástancov. Okrem toho sa oboznámia aj s osudmi tých, ktorí pre svoje presvedčenie čínsky režim uštval na smrť,“ zdôraznil Tatarko.
Pre režim je hrozbou
Praktizujúci Falun Gong sú v Číne viac ako desať rokov vystavení neľudskému prenasledovaniu, sú bití, mučení a zabíjaní, aby sa vzdali svojho presvedčenia, ktoré je tŕňom v oku komunistického režimu.
Na začiatku, v roku 1992, keď systém Falun Gong predstavili verejnosti, získal mimoriadnu podporu čínskej vlády vďaka svojím blahodarným účinkom na zdravie. Počet praktizujúcich stúpal závratnou rýchlosťou, čo prekvapilo samotnú vládu a tá sa začala cítiť ohrozená. V roku 1999 postavil čínsky prezident Falun Gong mimo zákon a odvtedy vedie celoštátne prenasledovanie proti jeho nasledovníkom.
Chcú harmonický život
Falun Gong je známe aj pod menom Falun Dafa. Je to starobylá kultivačná metóda, ktorej cieľom je zušľachťovanie mysle, tela a ducha. Zbližuje ľudí mnohých národností, pôvodu a všetkých vekových kategórií. Jej žiaci sa snažia viesť harmonický, nesebecký a ohľaduplný život, ktorý je v súlade s pravdivosťou, súcitom a znášanlivosťou.
Súčasťou praxe je aj súbor piatich cvičení, ktorých úlohou je očista tela, uvoľnenie stresu a celkové zvýšenie vnútornej energie. „Tieto cvičenia sú vhodné pre ľudí každého veku a už veľa z nich sa presvedčilo o ich priaznivom účinku na zlepšenie zdravia,“ dodal Tatarko.