Važťania si pripomenuli najčernejší deň v histórii dediny

Pred osemdesiatimi rokmi vyhorel Važec. Za necelých šesť hodín zostalo bez strechy nad hlavou asi dvetisíc ľudí.

Na dobovej fotografii je Važec po požiari. Maliar Jan Hála nazval zničenú dedinu cintorínom snov.Na dobovej fotografii je Važec po požiari. Maliar Jan Hála nazval zničenú dedinu cintorínom snov. (Zdroj: ARCHÍV OBCE)

Pri požiari zhorelo aj štvorročné dievčatko, ďalšie zomrelo na následky popálenia.

VAŽEC. Pri požiari zhorelo aj štvorročné dievčatko, ďalšie zomrelo na následky popálenia.

Zhorelo 461 domov, fara, pošta, hospodárske budovy a všetko, čo v nich bolo. V deň výročia požiaru vo Važci každoročne zvonia zvony a staršie ženy chodia v čiernom.

V miestnom evanjelickom kostole býva v tomto termíne druhá kajúca nedeľa. V ostatných cirkevných zboroch býva iba jedna na pamiatku zničenia Jeruzalema.

Pamätníci spomínali

Osemdesiate výročie vyhorenia obce si Važťania pripomenuli v kinosále obecného úradu. Premietli v nej krátky dokumentárny film, ktorý v obci natočili pre túto príležitosť pred niekoľkými týždňami. Michaela Matejková sa porozprávala s najstaršími Važťanmi, ktorí si ešte pamätajú vyhorenie Važca. V kinosále bol iba jeden z nich, Michal Prazniak, ostatným to zdravotný stav nedovoľoval. Najstarší Daniel Michalko má 98 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Veľa ľudí pracovalo v čase požiaru na lúkach ďaleko od Važca. Aj Michal Prazniak bol v čase vypuknutia požiaru na senných robotách. Keď prišiel domov, našiel iba spálenisko. Jeho mamu a mladšiu sestru s popáleninami odviezli do nemocnice. Mama prežila, sestra nie.

Mária Šípková mala v čase požiaru iba dva a pol roka, ale pamätá si úžasnú páľavu a to, ako ju staršia sestra ťahala z horiaceho domu.

„Naši mali lúky až pod Štrbským Plesom. Keď vedúci jedného hotela Danko zvolával ampliónom hostí na obed, na lúkach ho počuli. V osudný deň popoludní vraj kričal do ampliónu, aby Važťania bežali domov, lebo nad ich dedinou je obrovská žiara a dym. Ľudia nechali všetko tak a bežali do dediny. Mama hovorila, že už z diaľky cítila smrad z uškvarených zvierat.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo bolo príčinou požiaru sa nikdy nezistilo, sú rôzne verzie. Možno iskra z komína, nedbalosť, ohorok z cigarety, náhoda. Šuškalo sa aj o dvoch záhadných mužoch s kufríkmi, ktorí vraj na vŕšku šibrinkovali s lupou či zrkadlom. Isté je len to, že iskra uprostred leta v drevenej dedine rozpútala hotové peklo.

Hálova drevenica prežila

„Prst boží či ruka diablova, zmietla podtatranskú dedinu. Za pár hodín zhorela do tla. Tú rozprávku o Važci v srdci si musím uložiť, niet miesta, kde by som ju pochoval. Čo krásy tu zhorelo pod šindľovými striebornými strechami, čo poézie uletelo s červenými plameňmi. Umrelo tu moje potešenie,“ týmito slovami opísal katastrofu český maliar Jan Hála. Važec mu tak učaroval, že sa v ňom usadil a maľoval važeckých ľudí, kroje, drevenice, okolitú prírodu.

SkryťVypnúť reklamu

Hálova drevenica patrila k jednej z mála, ktorú plamene nezasiahli. Neskôr sa maliar presťahoval do murovaného domu, v ktorom je v súčasnosti Hálova galéria a obecné múzeum. V Hálovej drevenici je tiež múzeum, takzvaná Važecká izba so starým nábytkom, dreveným riadom, náradím, krojmi a výšivkami.

Lektorkou v galérii a oboch múzeách je Margita Hybenová. Je predsedníčkou miestnej organizácie Matice slovenskej a stará sa o udržiavanie ľudových tradícií a zvykov v obci.

Postavili chudobienec

Situáciu vo Važci tesne po požiari natočili českí filmári, ktorí v tom čase filmovali v Tatrách.

Keď sa dopočuli o veľkom požiari, ponáhľali sa na miesto tragédie a podarilo sa im zachytiť osudné chvíle na filmové plátno. Pri pohľade na historické zábery spred osemdesiatich rokov sa mnohým tlačili slzy do očí.

Po požiari nemali ľudia kde spať, čo si obliecť ani čo jesť. Do dediny prišli vojaci s poľnou kuchyňou, varili a rozdávali polievky. Pre Važťanov vyhlásili celoštátnu zbierku, pomohli niektorí umelci, maliari, herci aj rodáci žijúci v Amerike.

Záujem pomôcť prejavil aj prezident T. G. Masaryk a jeho dcéra Alica, predsedníčka Československého červeného kríža. Jej zásluhou postavili vo Važci takzvaný chudobienec. Stojí dodnes a v súčasnosti sú v ňom byty.

Do zbierky pre Važťanov prispievali ľudia z celého Československa, ktorí s nimi súcitili. Ale našli sa aj takí, ktorí chceli na ich tragédii zarobiť.

Štyri mesiace po požiari napísal Daniel Okáli v časopise Dav: „Trebárs je nedeľa, po uliciach Važca nevidieť takmer ani jeden kroj. Mnohé deti behajú bosé, hoci v noci už mrzlo, poobliekané sú v najnemožnejšom odeve. Súcit meštiakov teda nestačil a trebárs na okresnom úrade ležia milióny, zatiaľ sedliaci mrznú, chodia ošarpaní, špinaví, ba azda aj zavšivavení, ako nám to rozprával maliar Hála. A hladujú.“

Michal Hyben vo svojej knihe Dúchanie do našej pahreby píše: „Ľudia sa natrápili, narobili, kým postavili nové domy. Boli to ťažké časy, preťažké roky, no u Važťanov sa opäť prehĺbila viera v seba. Pieseň pri lúčnych a poľných prácach opäť znela, i keď o čosi smutnejšie. Boli to roky ubolené, ale aj roky vzopätia. Važťania si vtedy ako prví z okolitých obcí svojpomocne vystavili vodovod, upravili cesty, začali s elektrifikáciou jediný rok postavili školu, opravovali domy, stavali nové, riadili domácnosť, obrábali polia a popri tom ešte aj robili, najmä na štreke.“

Važec sa postupne menil na modernú obec, pribudli obchody, služby, vybudovali nové námestie a v súčasnosti budujú kanalizáciu.

Výročie spevokolu

Okrem vyhorenia Važca si v obci pripomenuli aj 90. výročie založenia evanjelického spevokolu a 35. výročie úmrtia učiteľa, publicistu a spisovateľa Štefana Rysuľu.

Spevokol založil Ján Ilavský Podkrivánsky a jeho históriu priblížila Oľga Ilavská. V súčasnosti má približne dvadsať členov, väčšinou žien a vedú ho Ján Rysuľa starší a Viera Rysuľová. Na slávnosti zaspieval niekoľko nábožných piesní aj pieseň S kajúcim srdcom, ktorej text napísal Ján Ilavský Podkrivánsky pri príležitosti 50. výročia vyhorenia Važca. Hudbu zložil Karol Wurm. Zaspievali ju aj v evanjelickom kostole na ekumenických bohoslužbách.

Štefan Rysuľa

Na Štefana Rysuľu zaspomínala jeho praneter Anna Tóthová, ktorá o ňom edávno napísala knihu. Do života ju uviedli zhudobnenou básňou zo zbierky Golgota. Jej autorom je evanjelický farár Michal Lúčanský, tiež rodák z Važca a zhudobnil ju práve Štefan Rysuľa. Zaspievala ju Anna Feriancová.

O Štefanovi Rysuľovi porozprávala aj Zuzana Sviteková, ktorá prišla zo Štrby. Kedysi bola učiteľkou vo Važci a zdieľala s ním spoločný kabinet. Jeho pamiatku si uctili matičiari a predstavitelia obce položením vencov na jeho hrob na miestnom cintoríne. Veniec položili aj na hrob evanjelického farára Pavla Kmeťa, ktorý zo všetkých síl pomáhal Važťanom po požiari a pri obnove dediny.

Súčasťou trojitej slávnosti vo Važci bola aj výstava historických fotografií a dokumentov, ktoré požičal Ján Kováč, zakladateľ a majiteľ Múzea ľudových tradícií vo Važci.

Starosta Važca Rastislav Profant poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii celého podujatia aj tým, „...ktorí pred osemdesiatimi rokmi v ťažkých chvíľach vytrvali v úsilí o obnovu obce a zachovali nám náš Važec. Všetci si želáme a zároveň veríme, že to bolo posledné nešťastie, ktoré postihlo našu krásnu obec.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 533
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 638
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 280
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 759
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 655
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 819
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 805
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 333
  1. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  2. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  3. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  4. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  5. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  6. Anna Miľanová: Rodičia a duševné zdravie detí... "Dospelí",bolo by fajn, keby ste sa povrchne nerealizovali na bezbranných deťoch.
  7. Eva Bachletová: Domáce poklady
  8. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete - Východisko.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 63 177
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 231
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 493
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 945
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 725
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 16 234
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 215
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku je národnou kultúrnou pamiatkou.

Peter Gnida je aj na vedúcom poste Zvolenského zámku.


2
Boris Valábik.

Liptáci nemali vyvážený tím a trápili sa.


2
Bývalí zamestnanci si nenechali ujsť príležitosť vidieť budovu posledný raz ako obchodný dom.

Prvé pohyblivé schody Priora fascinovali generácie detí.


Zuzana Bernardová (Stromková) oslepla na jedno oko.

Bála sa, že neuvidí vyrastať svoje deti.


2
  1. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  2. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  3. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  4. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  5. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  6. Anna Miľanová: Rodičia a duševné zdravie detí... "Dospelí",bolo by fajn, keby ste sa povrchne nerealizovali na bezbranných deťoch.
  7. Eva Bachletová: Domáce poklady
  8. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete - Východisko.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 63 177
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 231
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 493
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 945
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 725
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 16 234
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 215
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu