Martina Benku hory najskôr vyľakali, ale do Liptova sa rád vracal

Maliar Martin Benka patrí k najvýraznejším slovenským autorom. Možno povedať, že otvoril novú kapitolu nielen vo vývine národného výtvarného prejavu, ale aj v dejinách novodobého slovenského umenia.

Martin Benka namaľoval obraz Kmotra zo Sliačov v roku 1937 olejomaľbou na kartón.Martin Benka namaľoval obraz Kmotra zo Sliačov v roku 1937 olejomaľbou na kartón. (Zdroj: FRANTIŠEK DEJČÍK)

RUŽOMBEROK. Liptov si veľmi obľúbil. Pravdou je, že jeho láskou sa stal najmä Ružomberok s Černovou, Bielym Potokom a Vlkolíncom.

Majster Benka rovnako rád chodil na Gombáš, Švošov, ktorý na svojich skiciach označoval ako Šôšov. Navštevoval Liptovské Revúce, Hybe, Liptovský Hrádok, Demänovskú dolinu a Ďumbier aj Prosiecku dolinu. Obdivoval kraj pod Poludnicou, maľoval Vrbicu. Vari najviac sa zamiloval do Liptovských Sliačov.

Prvý kontakt s regiónom

O liptovský región sa obtrel už v polovici júla 1913, počas oravského študijného pobytu na katolíckej fare vo Veličnej. Keď prichádzal z Prahy, kde v tom čase býval, už pred Žilinou ho ohúrili vrchy Kysuckej brány Rochovica a ľavobrežná Brodňanka, malebne doplnené pyramídou Veľkého Vretena. Neskôr, pri prestupe v Kraľovanoch, na hraniciach s Liptovom, sa ho začala zmocňovať úzkosť spojená so vzrušením.

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojich Pamätiach opisuje citové rozpoloženie takto: „Čo si ja, úbožiak, počnem so svojou paletkou ľúbivých tónčekov zameraných na tichučké potôčiky, impresionistické zákutia vŕb, široké pásy polí a rolí. Kde len ja začnem maľovať. Zavalili ma hory! Horiská!“

Kraľovianska stanica sa tak prvá dozvedela o jeho pochybnostiach pri pohľade na horských velikánov, na hučiace vody Váhu, na ťažké zdrapy chmár sprevádzaných ostrými tónmi zvoncov pasúcich sa ovčích stád.

Cesty do Liptova

V roku 1920 Benka opäť vycestoval cez leto na Slovensko, aby v kraji svojich prapredkov hľadal vlastnému naturelu primerané výtvarné spodobnenie. Usadil sa v zámožnej rodine senátora Jána Jančeka v Ružomberku. Pobyt sa mu stal rokom hľadania vlastného maliarskeho štýlu s prehodnocovaním ideových a estetických zásad, ktoré mu vštepoval profesor Alois Kalvoda. Začínala postupná transformácia jeho tvorby.

SkryťVypnúť reklamu

Pod dojmom vrchárskeho prostredia opustil platformu impresionistického spôsobu maľby a snažil sa o vlastnú expresívno-monumentálnu podobu. Posledným dielom Benkovho impresionistického obdobia je precítená Dúha venovaná pamiatke zosnulej milovanej matky.

Riaditeľ obraz nekúpil

Nasledujúci rok možno považovať za prelomový. Využil prázdninové cestovné štipendium vtedajšieho ministerstva osvety a vrátil sa opäť do Ružomberka, aby pokračoval v úpornom hľadaní vlastného pohľadu na tvary a dušu krajiny, ale najmä človeka v nej, čo dovtedajšia dekadentná a salónovo ladená maľba nepripúšťala.

Priatelia Martina Benku ho chceli finančne podporiť, a preto nahovárali riaditeľa miestnej banky, aby kúpil obraz, ktorý by zdobil vstupnú halu peňažného ústavu. Predseda správnej rady to však rázne odmietol: „Prečo maľujete tmavými farbami? Načo by nám bol taký výrazný smútok? Ja kubizmus nepodporujem, ani podporovať nebudem,“ dodal rázne a tým návrh na kúpu zamietol.

SkryťVypnúť reklamu

Z tohto pobytu vzniklo viacero obrazov. Najvydarenejší sa mu zdal obraz Drevorubači na Smrekovici, ktorý bol súčasťou expozície Slovenských výtvarných umelcov v reprezentačnej sále pražského Obecného domu od 21. mája do 30. júna 1921. Pod obrazom, ktorý usporiadatelia premenovali na Dřevorubci na Fatře, sa s Benkom a profesorom Kalvodom odfotografoval vtedajší prezident T.G. Masaryk.

Postavy od chrbta

V zime roku v tom istom roku bol Benka opäť v Ružomberku. Využil Jančekovu ponuku ubytovania v izbičke na zápalkárni i konania jarmokov na Rínku. Namaľoval obraz Trh v Ružomberku. Na pozadí zimnej mestskej veduty stoja skupinky sedliačok a gazdov vo vlniakoch a kožuchoch.

Všetky postavy na obraze sú viac či menej odvrátené, alebo úplne obrátené chrbtom. Autor akoby zámerne unikal pokušeniu zobrazenia určitej folkloristickej idyly. V obraze je skôr určitá zadumanosť i svedectvo prostej vznešenosti. Tento obsahový akcent sa odvtedy stal stálym a neodmysliteľným prvkom v každej výraznejšej Benkovej kompozícii.

Býval v nemocnici

Pri ďalšom návrate do Ružomberka sa ubytoval v budove bývalého riaditeľstva Nemocnice s Poliklinikou v Ružomberku. Pomohol mu pri tom Ľudový ústav zdravotnícky v spolupráci s Miestnym spolkom Československého červeného kríža.

Ubytovateľ mu viac rokov poskytoval aj letný ateliér. Pomerne priaznivé tvorivé podmienky spôsobili, že sa Benka s nezvyčajnou vervou venoval v Liptove svojej palete.

V rokoch 1926 - 1928 realizoval Benka dielo Ráno v Gombáši. Keď obraz v máji 1988 na Šiestej aukcii výtvarných diel a umeleckých predmetov v Bratislave ponúkali v dražbe, jeho vyvolávacia cena bola 295-tisíc slovenských korún. Suma, za ktorú obraz predali, nie je známa.

Liptovské korene Benkovcov

Postupne narastajúci Benkov vrúcny vzťah k Liptovu zrejme pramenil z jeho osobných vzťahov k nádhernému kraju, najmä však poznanie, že jeho predkovia odtiaľ pochádzajú. Potvrdil to aj v roku 1974 publicista a historik, uznávaný sliačanský farár Jozef Kútnik - Šmálov vo svojej rukopisnej štúdii Martin Benka a Liptovské Sliače.

Ako to bolo u Jozefa Kútnika - Šmálova zvykom, jeho ostré, no veľmi zasvätené pero, zabŕdlo do Benkových monografistov Wiliama Rittera, Jozefa Cincíka i Mariána Varossa. Vyčítal im, že pri prezentácii životopisu neboli pozorní a unikli im sliačanské korene Benkovho rodu, ktorý sa v Sliačoch volal Benko, no na Záhorí sa pretransformoval a dostal podobu Benka.

O Benkovcoch sú matričné záznamy od roku 1603. V rodine sa dedilo najmä tesárske remeslo. Keďže majetní mikulášski Pongrácovci mali statky aj na Záhorí, je samozrejmé, že už v 15. storočí existovali kontakty medzi Liptovom a Skalicou. Presun Benkovcov za väčšou skyvou chleba do Kiripolca, dnešného Kostolišťa, nebol preto zvláštnosťou.

Autor: František Dejčík

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 456
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 239
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 107
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 838
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 465
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 162
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 926
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 144
  1. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  2. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  3. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  4. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  5. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  6. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  7. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  8. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 073
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 043
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 104
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 058
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 615
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 872
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 417
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3
Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček
  1. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  2. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  3. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  4. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  5. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  6. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  7. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  8. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 073
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 043
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 104
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 058
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 615
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 872
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 417
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu