LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Jednou z nich je vybudovanie cesty do obchodného centra na Kamennom poli. V meste žije približne 1500 Rómov, z toho asi tretina v osade Hlboké. Nemajú svojho vajdu a doteraz nemali žiadnych zástupcov, ktorí by v ich mene komunikovali s radnicou. Situácia sa však zmenila.
V osade boli voľby. Takmer dvadsaťtri percent obyvateľov oprávnených hlasovať vhodilo do urny hlasovacie lístky a zvolili si Radu občanov Hlbokého. Tvoria ju štyria ľudia vo veku od 29 do 56 rokov, ktorí im budú riešiť ich problémy.
Nechcú ďalší Luník 9
„Rada občanov v Hlbokom vznikla ako spoločná iniciatíva mesta a Rómov. Sami si zvolili ľudí, chcú pomáhať riešiť ich problémy a sú ochotní sa angažovať,“ povedal primátor Alexander Slafkovský.
„Ide predovšetkým o to, aby sme u Rómov zdvihli ich záujem o veci verejné. Je dôležité počúvať ich, vyjsť im v ústrety, ale aj oni sami sa musia pričiniť o to, aby sa im žilo lepšie. Nechceme, aby tu vyrástol ďalší Luník 9. Keď si dokážu udržať poriadok v bytoch, kde majú vo veľkej väčšine čisto a upratané, mali by ho vedieť udržať aj na verejných priestranstvách,“ dodal.
Do Hlbokého dali nedávno jeden veľkoobjemový kontajner a dva 1100-litrové aj nádoby na separovaný zber, sklo a plasty. Smeti z Hlbokého vyvážajú Verejnoprospešné služby (VPS) raz alebo dvakrát do týždňa, mesačne asi 20 až 25 ton.
Čo chcú Rómovia
Niektorých Rómov v Hlbokom sme sa spýtali, čo od mesta očakávajú: „Aby urobili cestu do Tesca, lebo je nanič, musíme chodiť po blate,“ posťažovala sa jedna žena. „A aby sa tu už toľko ľudí nesťahovalo, lebo každý rok sa tu nasťahuje 50-60 ľudí. Za desať rokov nás tu bude 10-tisíc a potom ako tu budeme žiť? A ako budú vedieť naše deti po vašom?“ opýtal sa muž v strednom veku.
„Hlavné je, aby sa urobená cesta a aby tu bol poriadok. A keby mladí dostali byty, nemuseli by tu byť tieto chatrče,“ formuloval hlavné požiadavky Rómov v Hlbokom jeden zo štvorice Rady občanov Tibor Bučko. Jej ďalšími členmi sú Žaneta Čonková, Gustáv Baláž a Zdeno Koki.
Stretnutie na radnici
Prvýkrát sa s primátorom na radnici stretli 20. júla. Rozprávali sa aj o tom, že členovia rady by sa mohli zúčastňovať na zasadnutiach sociálnej komisie a na rokovaniach o problematike, ktorá sa dotýka spolužitia s Rómami a problémov v Hlbokom.
Slafkovský prisľúbil, že chodník do obchodného centra na Kamennom poli a spevnenie niektorých komunikácií v osade mesto zabezpečí prostredníctvom VPS. Do prác plánujú zapojiť aj Rómov.
„Na základe požiadavky občanov Hlbokého mesto zabezpečí spevnenie mestskej vnútroblokovej komunikácie živičným krytom medzi pavlačovým domom a samostatne stojacimi bytovými jednotkami. Ide približne o stometrový úsek,“ potvrdil Miloš Berník, vedúci oddelenia investícií mestského úradu.
„Chodník do obchodného centra a spevnenie vnútroblokových komunikácií v Hlbokom vybudujú VPS z prostriedkov určených na údržbu miestnych komunikácií," dodal riaditeľ VPS Jozef Klepáč.
Sľúbili pomoc
Primátor ocenil iniciatívu Rómov, ktorí sa prihlásili, že si svojpomocne upravia fasády domov, vymaľujú spoločné priestory a sľúbili pomoc aj pri výstavbe schodov a miestnych komunikácií. Ocenil aj ich záujem o aktivačné práce.
„V meste je na aktivačné práce zamestnaných spolu 180 ľudí. Väčšina z nich sú Rómovia, 85 je priamo z Hlbokého. Ak každý týždeň odpracujú dva dni, mesačne dostanú 63 eur. V rámci protipovodňových opatrení zamestnalo mesto na šesť mesiacov ďalších sedem ľudí, ktorí pracujú pre Povodie Váhu,“ povedal koordinátor aktivačných prác v meste Miroslav Mičuda.
Komunitné centrum
V Hlbokom je Komunitné centrum Nový svet, ktoré zriadilo mesto pred piatimi rokmi. Jeho súčasťou je zariadenie pre deti predškolského a školského veku, stredisko osobnej hygieny a nocľaháreň. Prevádzku týchto zariadení zabezpečuje mesto zo svojho rozpočtu.
„Vlani boli prevádzkové náklady viac ako 72-tisíc eur a v tomto roku je naplánovaný rozpočet vo výške približne 78-tisíc eur,“ povedala Ľubomíra Gloneková, vedúca sociálneho oddelenia mestského úradu.
V stredisku osobnej hygieny sa ľudia môžu osprchovať a oprať si bielizeň. Ľudia v hmotnej núdzi platia za osprchovanie 0,33 eur, za pranie 0,83 eur.
Tí, ktorí nie sú v hmotnej núdzi, platia viac. Podľa informácie vedúcej Komunitného centra Silvie Tomkovej sa prídu do strediska osprchovať alebo oprať si bielizeň priemerne dvaja ľudia za týždeň. V súčasnosti ho Rómovia maľujú.
Rada občanov Hlbokého by sa s predstaviteľmi mesta mala stretávať podľa potreby, približne raz za mesiac. Komunikáciu a spoluprácu s Rómami má na starosti viceprimátor Milan Kružliak.
Na území Slovenska žijú Rómovia približne päťsto rokov. Podľa odhadov ich je v našej republike takmer pol milióna.
V okrese Liptovský Mikuláš je koncentrovaných až 54 percent Rómov Žilinského kraja. V Liptove je ich osídlenie datované od roku 1562 v oblasti Liptovskej Porúbky.