LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Správa Tatranského národného parku (TANAP) zabezpečila na svojej webovej stránke vysielanie živých prenosov z tatranskej prírody už štvrtýkrát. Najskôr sledovala kamera v hniezde sokola sťahovavého, potom svište, vlani bola nasmerovaná na orlie hniezdo a tentoraz ju nasmerovali na svištiu noru pod Lomnickým štítom.
„Cieľom on-line prenosov je priblížiť ľuďom spôsob života chránených zvierat a zvýšiť ich záujem o živú prírodu. Slúžia aj ako študijný materiál pre zoológov a výskumných pracovníkov,“ povedal riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.
Jedným z odborníkov na svišťov na Slovensku je Pavel Ballo. Bol pri zabezpečení prvého živého prenosu zo svištej kolónie pod Salatínom aj tohtoročného pod Lomnickým štítom.
Prečo ste si vybrali práve lokalitu pod Lomnickým štítom?
- Chceli sme vedieť rozdielnosť etológie, správania sa svišťov o „poschodie“ vyššie vo Vysokých Tatrách. Žijú tu spoločne s kamzíkom vrchovským tatranským. Obaja sú glaciálne relikty, čiže žili ešte v dobe ľadovej. Keď sa ľadovce roztopili, prešli do alpínskeho stupňa, kde žijú dodnes. Tieto poddruhy nežijú nikde inde na svete, iba v Tatrách.
Na živé vysielanie sme sa pripravovali už od apríla, kedy sa svište po zimnom spánku, presnejšie hibernácii, vyhrabávajú z nôr. Bolo treba zabezpečiť, pripraviť a odskúšať techniku, ktorú pod Lomnický štít na chrbtoch vynášalo osem profesionálnych strážcov Správy TANAPu. Aj solárny panel, lebo kamera funguje na slnečnú energiu a keď slnko nesvieti, tak na baterky. Problémy nám robilo zlé počasie, búrky a elektrické výboje. Keď vypadla elektrická sieť do centrálneho počítača, museli sme bežať hore a reštartovať ho.
Živú kameru ste na webovej stránke Správy TANAP-u spustili 20. júla, ale väčšinou na nej svište nevidno, iba skaly a trávu, občas iba tmu. Prečo?
- Práve preto, že je nepriaznivé počasie a sú tam extrémne podmienky. Dlhodobým pozorovaním som zistil, že svište nevychádzajú z nôr keď je menej ako osem stupňov. Odkedy sme spustili kameru, bolo väčšinou chladno a pršalo. Počasie, žiaľ, nevieme ovplyvniť.
Na obrazovke hore v lište je uvedená aktuálna teplota v okolí svištej nory. Ak je nižšia ako osem stupňov, pravdepodobne budete zbytočne čakať, že uvidíte svišťov. Ale verím, že počasie sa umúdri a svište sa predvedú v plnej paráde. Keď sme kameru skúšali a bolo pekne, panáčkovali a pózovali v okolí nory aj pol dňa. V stojane sú vlastne dve kamery. Jedna sníma detail materskej nory, plochu asi 5x 20 metrov a druhá širšiu panorámu – asi 100 x 200 metrov. Na tomto území sa často pasú kamzíky. Keď sme inštalovali kameru, jeden sa na nás pozeral a čudoval sa, čo to robíme. Potom si našiel neďaleko fliačik snehu a išiel sa naň ochladiť, lebo bolo teplo. Kameru môžeme prepínať z detailu na panorámu, takže pri troche šťastia môžete vidieť svišťov aj kamzíkov. Je to všetko o počasí a o šťastí.
Podľa čoho ste vybrali konkrétnu noru, na ktorú je nasmerovaná kamera?
- Vyberali sme ju spolu so zoologičkou zo Správy TANAP-u Vierou Kacerovou a Miroslavom Brezovským, strážcom úseku pod Lomnickým štítom, ktorý túto lokalitu veľmi dobre pozná. Rozhodli sme sa, že táto bude asi najlepšia, pretože v jej blízkosti sme pozorovali kompletnú rodinku svišťov.
Dokedy bude kamera pod Lomnickým štítom?
- Predpokladám, že do polovice októbra. Vtedy sa svište zamurujú v norách a uložia sa na zimný spánok a vyhrabú sa až v polovici apríla. Keď hibernujú, ich telesná teplota sa zníži z 37 asi na päť stupňov Celzia a srdce im udrie raz za pätnásť sekúnd.
Čo zaujímavé môžeme uvidieť na živej kamere, keď bolo pekne?
- Určite bude zaujímavé sledovať sviští rodičovský pár a minuloročné mláďatá. Svište sú veľmi hravé, milujú dotyky. Radi sa dotýkajú zápästiami na ktorých majú bradavkovité citlivé výrastky. Trú si tiež medzi sebou líčka a nosy. Vyzerá to, ako keby tancovali.
Jeden svišť vždy panáčkuje, to znamená, že pozoruje oblohu s stráži. Preto ho volajú aj mercúň. Je to odvodené od nemeckého slova merken, čo znamená dávať pozor, strážiť. Volajú ho aj hvizdoš, lebo pri dorozumievaní vydáva zvuky podobné hvízdaniu. Keď uvidí najväčšieho nepriateľa, orla, krátko a useknuto zahvízda a všetky svište okamžite zalezú do bezpečnostných nôr, ktoré si robia preto, aby sa mali kde rýchlo skryť pred nepriateľom.
Svište a kamzíky sú ozdobami Tatier a pozorovať ich vo voľnej prírode je jedinečný zážitok.