Národné parky zažívajú nájazdy zberačov čučoriedok

V chránených územiach stúpa počet návštevníkov. Ich cieľom nie je obdivovať prírodné krásy, ale nazbierať čo najviac lesných plodov.

Čučoriedky, ktoré predávajú ľudia pri cestách pochádzajú v drvivej väčšine z území národných parkov a chránených prírodných rezervácií.Čučoriedky, ktoré predávajú ľudia pri cestách pochádzajú v drvivej väčšine z území národných parkov a chránených prírodných rezervácií. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ: JÁN KROŠLÁK)

LIPTOV. V územiach s najvyšším stupňom ochrany ľudia v húfoch zbierajú čučoriedky, porušujú zákony, narúšajú ekosytém lesa, plašia zver a pripravujú ju o dôležitý zdroj potravy.

Predajcovia čučoriedok už začínajú rozkladať stoličky a slnečníky pri hlavnej ceste. Vodičov lákajú na lesné plody od Ružomberka po Kraľovany a na ceste v smere na Donovaly.

Liter čučoriedok ponúkajú za tri alebo štyri eurá. „Ešte budú lacnejšie, sezóna sa iba začína,“ povedal dvadsaťročný chlapec, ktorý pri aute odparkovanom na kraji hlavnej cesty za Ružomberkom predáva čučoriedky.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, kde zobral čučoriedky, odpovedal rozpačito: „Vykupujú sa v Poľsku, ale u nás sa zbierajú aj v Stohu.“ Vždy predá všetko, čo ponúkne, zastavujú sa najmä Česi a ľudia z veľkých miest, ktorí nemajú príležitosť ani čas si čučoriedky nazbierať sami.

Pekné peniaze

Čučoriedky rastú najmä vo vyšších polohách. Nájazdom zberačov v tomto období musia odolávať národné parky a národné prírodné rezervácie. Čučoriedky, ktoré sa predávajú pri liptovských cestách, pochádzajú najmä z chránených území Malej Fatry.

„Je to dobrý zárobok, nikde by som si cez leto takto nezarobil. Keď je dobré počasie a čučoriedky idú, mám za mesiac 700 eur,“ vysvetlil chlapec pri ceste.

Sú dobre organizovaní

Časť čučoriedok pochádza z poľských výkupov. Slovenské čučoriedky vykupujú predajcovia jednotlivo alebo od sprostredkovateľa, ktorý zhromaždí väčšie množstvo plodov od zberačov, a potom ich jednoducho posunie ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Skoro ráno vyrážajú do lesov, nazbierajú čučoriedky a na obed sa už z debničiek predávajú pri ceste. Úmyselne porušujú celý zoznam zákonov. Zbierajú v zakázanom území, predávajú pri cestných komunikáciách, nevedia dokázať pôvod, neodvádzajú dane. Už niekoľko rokov s nimi intenzívne bolujú strážcovia prírody a policajti.

Územia sú riadne označené

Zber rastlín, ich častí a plodov ako aj zber plodníc húb povoľuje zákon o ochrane prírody bez obmedzenia v prvom stupni ochrany, teda vo voľnej krajine, a v druhom stupni ochrany, ktoré tvorí ochranné pásmo národných parkov a chránené krajinné oblasti. Od tretiaho stupňa až po piaty stupeň ochrany je zber zakázaný. Tvoria ho vlastné územia národných parkov, prírodné rezervácie, prírodné pamiatky a ich ochranné pásma. Výnimku zo zákazu môže vydať len príslušný krajský úrad životného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Národné parky a rezervácie sú riadne označené tabuľami. Slová, že zberači nevedia, že sa nachádzajú v uzemí, kde platí tretí až piaty stupeň ochrany, pred strážcami prírody neobstoja.

„Zákaz zberu v týchto územiach neplatí pre vlastníkov, nájomcov a správcov pozemkov,“ vysvetlil Dan Harťanský, strážca Národného parku Nízke Tatry. Pri kontrole členmi stráže prírody a strážcami sa ale musia preukázať hodnoverným dokladom.

Policajt v horách

Pri zbere plodov rastlín sa zberači dopúšťajú aj iných porušení zákona. Pohybujú sa mimo turstických chodníkov a znečisťujú územie odpadkami, ktorých je po zberačoch neúrekom,“ dodal Hartňanský.

Strážca prírody je policajt v horách. Za porušovanie zákona o ochrane prírody môže na miestne udeliť pokutu, v prípade zberu lesných plodov až do výšky 66 eur. Okrem pokuty mu môže zabaviť česáky, vedrá, ale aj nazbierané plody.

Pokiaľ sa človek, ktorý sa dopustil priestupku, odmieta preukázať, strážca ho môže odviesť a odovzdať do rúk polície.

Počas sezóny zberu čučoriedok sú strážcovia nekompromisní, v priebehu mesiaca udelil v Malej Fatre jeden z nich pokuty za viac ako 500 eur.

Hrozba vyrokej pokuty na zberačov čiastočne zaberá, no strážcov prírody nie je toľko, aby dokázali chytiť všetkých zberačov a zabrániť devastácii prísne chránenej prírody. V najbližšom období ochrancovia prírody ešte viac pritvrdia.

Medvede sú nervózne

„Cez víked som sledoval pohyb medvedice s troma mladými. Čakal som, kedy príde ku kríkom s čučoriedkami. Na moje prekvapenie neprišla medvedica, ale traja zberači s česákmi a vedrami,“ opísal dobrovoľný strážca prírody z Národného parku Malá Fatra.

V ten istý deň videl v stene medzi Chlebom a Poludňovým Grúňom ešte dvadsať ďalších zberačov.

Česákmi tvrdo poškodzujú koreňový systém a oberajú medvede o potravu. Strážca upozorňuje, že medveď, ktorého zberači vyrušia pri kŕmení aj niekoľko ráz za deň, znervóznie a môže dôjsť k vážnemu ohrozeniu.

„Zberači veľmi riskujú. Oberajú medvede o ich potravu. Nebudú jesť šišky, ktoré im ľudia hore nechajú. Potom sú prekvapení, keď medvede schádzajú do záhrad a dochádza k stretom s človekom,“ vysvetlil strážca dôsledky nepovoleného zberu lesných plodov.

Nemajú povolenie

Predajcovia čučoriedok predávajú priamo z cesty, okoloidúcich upozorňujú ručne napísanými tabuľami.

„Autá odbočia v poslednej chvíli. Stalo sa mi veľakrát, že auto smerovku zaplo tesne pred odbočením, mal som čo robiť, aby som nenabúral,“ opísal svoju skúsenosť Ružomberčan Martin na ceste v smere na Donovaly.

Predajcovia nemajú na užívanie cesty povolenie. Ak ich polícia z miesta vykáže, o niekoľko minút stoja na inom mieste.

Povolenie im môže udeliť Krajský úrad pre dopravu a pozemné komunikácie. Policajti kontrolujú, či predajcovia majú rozhodnutie na zvláštne užívanie cesty.

„Rozhodnutiu predchádzajú dve stanoviská správcu cesty. Prvé vydáva Slovenská správa ciest Žilinského samosprávneho kraja. Druhé stanovisko pre cestu prvej triedy Krajský dopravný inšpektorát, ak je to cesta druhej až štvrtej triedy, tak Okresný dopravný inšpektorát. V prípade, že predajca rozhodnutie nemá, policajti s ním spíšu oznámenie,“ vysvetlila krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.

Autor: ĽUBICA KUBIŠOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 596
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 331
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 978
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 081
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 560
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 204
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 100
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 1 891
  1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Rozhodovanie o monitorovacom náramku odhalilo, že kauzu takáčovcov pojednával nezákonný senát
  2. Vladimír Čuchran: Putovná nemocnica v Sk. V televíziách sa predháňajú rozličné seriály a často z nemocničného prostredia, ale kto natočí tento?
  3. Ján Škerko: Ráno
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda
  5. Dávid Polák: Izraelský experiment s extrémizmom
  6. Tomas Hlavaty: "Váš čas sa radikálne kráti". Fico už začal predvolebnú kampaň.
  7. Otilia Horrocks: Breaking News : Nemecko versus Slovensko a jeho suverénne ceny tovarov v roku 2025 !
  8. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 159
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 087
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 179
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 172
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 721
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 988
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 901
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 421
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Nicola Girasoli odovzdal pozdrav od Svätého Otca Leva XIV.

Apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli odovzdal pozdrav od Svätého Otca Leva XIV.


TASR a 1 ďalší

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3
  1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Rozhodovanie o monitorovacom náramku odhalilo, že kauzu takáčovcov pojednával nezákonný senát
  2. Vladimír Čuchran: Putovná nemocnica v Sk. V televíziách sa predháňajú rozličné seriály a často z nemocničného prostredia, ale kto natočí tento?
  3. Ján Škerko: Ráno
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda
  5. Dávid Polák: Izraelský experiment s extrémizmom
  6. Tomas Hlavaty: "Váš čas sa radikálne kráti". Fico už začal predvolebnú kampaň.
  7. Otilia Horrocks: Breaking News : Nemecko versus Slovensko a jeho suverénne ceny tovarov v roku 2025 !
  8. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 159
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 087
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 179
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 172
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 721
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 988
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 901
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 421
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu