RUŽOMBEROK. Nové kompetencie, podľa novelizovaného zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov, sú neúčinné a zbytočne zaťažujú úrady.
Vydávanie písomných pokarhaní či nič neriešiacich zákazov nikam nevedie. Omnoho účinnejšie sú represívne opatrenia a zvýšené kompetencie mestskej polície v boji proti požívaniu alkoholu deťmi.
Účinné obmedzenia
„Zodpovednosť za podávanie alkoholu mládeži nie je len na predajcoch. Mladiství nesmú piť alkohol alebo iné návykové látky a sú povinní podrobiť sa orientačnej dychovej skúške, či vyšetreniu testovacím prístrojom na zistenie omamných alebo psychotropných látok,“ povedal Libor Kraft, zástupca náčelníka Mestskej polície v Ružomberku.
Navyše, osoby do 15 rokov sa nesmú zdržiavať bez dozoru zákonných zástupcov po 21. hodine na verejne prístupných miestach, kde sa podávajú alkoholické nápoje. Za porušenie tohto zákazu môže samospráva uložiť zákonnému zástupcovi maloletého pokutu do výšky 33 eur.
Pomôcť môže aj všeobecne záväzné nariadenie mesta o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov. Okrem iného zakazuje pitie alkoholu na verejne prístupných miestach. V letných mesiacoch sú výnimkou letné terasy pri reštauráciách.
Dve strany letných terás
„V Ružomberku má povolenie na otvorenie letných terás osem reštauračných zariadení, ale vzhľadom na daždivý júl zrejme neboli veľmi využívané,“ povedala Monika Weissová z ružomberskej radnice.
Otvorené terasy sú špecifickým prvkom letného koloritu. Na jednej strane oživujú prevažne centrá, pešie zóny, na druhej strane sú zdrojom nespokojnosti a sťažností.
„V minulosti sme nezaznamenali prípady obťažovania chodcov zo strany návštevníkov otvorených terás. Problémy nemáme ani s rušením nočného pokoja, pretože letné terasy majú povolenú prevádzku len do 22. hodiny,“ poznamenal Kraft.
Priznal, že v minulosti riešili sťažnosti na hlučnosť zabávajúcich sa ľudí v niektorých reštauračných zariadeniach. Išlo prevažne o centrum mesta, kde ľudí vyrušovali skupinky mládeže.
„Ľudia zo sídliska Roveň sa v určitom období sťažovali na zvýšenú hlučnosť cez deň v jednom zo zariadení. Počas tohto leta sme žiadnu sťažnosť tohto druhu nezaznamenali,“ informoval Kraft.
Spotreba alkoholu klesla
Priemerný Slovák minulý rok vypil 95,8 litra alkoholických nápojov, čo je v porovnaní s 106,9 litrami v roku 2009 výrazný pokles. Hlavným dôvodom vlaňajšej nižšej konzumácie alkoholu bol prepad spotreby piva. V roku 2010 totiž klesla na historické minimum, len 70,2 litra na osobu, čo je o 14 percent menej ako v roku 2009.
Napriek tomu, že Slováci menej pijú a v spotrebe alkoholu sme po mnohých rokoch klesli pod stolitrovú ročnú hranicu, alarmujúce je pitie alkoholu medzi deťmi.
Podľa prieskumu, ktorý robil Ústav informácií a prognóz školstva, až 10,1 percenta žiakov vyšších ročníkov základných škôl pije aspoň raz týždenne. Príležitostne pije alkohol až 59,2 percenta žiakov základných škôl. A najmenej raz týždenne pije alkohol 28,4 percenta stredoškolákov.