Zabezpečovali pokoj v okolí hniezd, okrúžkovali mláďatá orlov

Začiatkom augusta vyleteli z hniezd mláďatá orlov krikľavých. Ešte predtým ich ornitológovia zakrúžkovali.

Ornitológovia vyčítajú z krúžku množstvo užitočných informácií o pohybe vtákov.Ornitológovia vyčítajú z krúžku množstvo užitočných informácií o pohybe vtákov. (Zdroj: JÁN HOMOĽA)

Strážcovia zo Správy Tatranského národného parku (TANAP) každoročne monitorujú vzácne druhy zvierat. V júli sledovali aj hniezdiace páry orlov krikľavých. Porozprávali sme sa o nich so strážcom Správy TANAP-u Jánom Hoľmom.

Koľko orlov krikľavých žije v Tatranskom národnom parku a čo ste zistili pri ich monitorovaní?

- Orol krikľavý zimuje vo východoafrických savanách, na naše územie prilieta v apríli. Na Slovensku hniezdi približne osemsto párov orlov krikľavých, v posledných rokoch ich počet klesá. V TANAP-e evidujeme hniezdenie štrnástich párov. Hniezdia v predhorí vo výškach do tisíc metrov nad morom.

SkryťVypnúť reklamu

Tento rok bol pre ich hniezdenie veľmi nepriaznivý. Živia sa hlavne drobnými hlodavcami, obojživelníkmi a plazmi. Hrabošov bolo na lúkach a poliach menej, preto niektoré páry nezahniezdili vôbec, alebo ich hniezdenie bolo neúspešné. Úspešne vyhniezdila len približne tretina.

Pri úspešne hniezdiacich pároch bolo treba zabezpečiť pokoj v okolí hniezda dohodou s vlastníkmi a užívateľmi lesov. Dôvod bol minimalizovať vyrušovanie hniezdiacich párov lesnými prácami a živelnou turistikou.

Orlov krikľavých ste aj krúžkovali. Môžete priblížiť postup?

- Krúžkovať vtáky môžu len ornitológovia, ktorí majú na takúto činnosť špeciálne povolenie. V Liptove sa už dlhé roky orlom krikľavým venujú skúsení dravčiari Ján Kicko a Peter Vrlík.

Orly krikľavé sú veľmi citlivé na vyrušovanie. Najchúlostivejším obdobím je čas, keď samica zahrieva znášku, alebo sú mláďatá ešte veľmi malé. Pri vyrušení by sa nemusela hneď vrátiť na hniezdo, vajcia by mohli zachladnúť alebo mláďa bez zahrievania matkou pri zlom počasí uhynúť. Kontrola hniezda a krúžkovanie sa preto robí až v júli, keď je mláďa dostatočne veľké a pred chladom ho už chráni vlastné perie. V tomto období je už natoľko veľké, že krúžky dobre sedia a nemôže ich zvliecť.

SkryťVypnúť reklamu

Mláďa sa krúžkuje priamo v hniezde. Pre skúseného ornitológa je výstup k hniezdu po strome a krúžkovanie mláďaťa niekoľkominútová záležitosť. Musí ale dobre poznať správanie sa orlov a mať skúsenosti s lezením po stromoch. Niektoré hniezda si orly krikľavé postavia aj vo výške dvadsať metrov nad zemou.

Krúžkujú aj dospelé orly?

- Niektorí špecialisti odchytávajú a krúžkujú aj dospelé vtáky. Prirodzeným nepriateľom orlov krikľavých je orol skalný, výr skalný a kuny. Nebezpečenstvo predstavujú najmä pre mláďatá v hniezdach alebo neskúsené mláďatá, ktoré práve opustili hniezdo.

Pri odchyte dospelých orlov krikľavých sa využíva skúsenosť, že ak hniezdiace orly krikľavé v okolí hniezda spozorujú výra skalného, snažia sa ho odohnať a útočia na neho. Pri odchyte sa používa vypchatý výr skalný, ktorého dajú na lúku alebo pole a pred neho natiahnu ornitologickú sieť. Keď sa dospelý orol snaží na výra útočiť, narazí do siete a uviazne v nej.

SkryťVypnúť reklamu

Ornitológ musí počas odchytu sieť nepretržite pozorovať a chyteného orla rýchlo vyslobodiť, aby sa v sieti nezranil. Okrúžkuje ho a ihneď vypustí na slobodu.

Prečo orly krúžkujú a čo všetko sa dá z krúžku vyčítať?

- Klasické ornitologické krúžky prinášali o orloch krikľavých skromnejšie poznatky, lebo spätný údaj z krúžku sa dal zistiť len vtedy, ak niekto našiel okrúžkovaného orla, väčšinou zraneného alebo uhynutého. Podľa čísla krúžku sa dá zistiť, kedy, kde a kto orla okrúžkoval.

V posledných rokoch sa hlavne u bocianov, orlov krikľavých, ale aj u labutí začali používať aj odčítavacie krúžky. Tie priniesli zaujímavé údaje o tom, kde vtáky zimujú a cez ktoré krajiny pri sťahovaní letia. V budúcnosti sa očakávajú aj údaje o tom, či sa orly vracajú na svoje hniezdiská každoročne, či vytvárajú trvalé páry na celý život, či sa okrúžkované mláďa už ako dospelý orol vráti do miest, kde sa vyliahol, alebo začne hniezdiť v inej krajine.

Ornitológovia, ktorým sa pomocou ďalekohľadu podarí zistiť číslo na odčítavacom krúžku, si najzájom vymieňajú informácie. Pomáha im to získavať nové poznatky o sledovaných druhoch vtákov.

Aký je rozdiel medzi orlom krikľavým a orlom skalným?

- Orol krikľavý je oveľa menší. Dospelá samica váži asi 1,5 kilogramu a rozpätie krídel má asi 165 centimetrov. Samica orla skalného môže vážiť až do 6,5 kg a rozpätie krídiel má až do 240 cm. Ale hlavný rozdiel je ten, že orol skalný je u nás po celý rok a orol krikľavý je sťahovavý. Názov má podľa toho, že sa často ozýva jeho krátke, vysoké pískanie. Počas krúženia ho najľahšie spoznáme podľa toho, že konce krídel ohýba smerom nadol. Orly skalné pri krúžení ohý-bajú konce krídel nahor. Hniezda si robia na skalách aj stromoch, krikľavé len na stromoch.

Orly krikľavé sú plaché a pred človekom majú prirodzený strach. Nikdy na neho neútočia, ani pri ochrane mláďat. V tomto ohľade sú naj-odvážnejšie sovy, hlavne sova dlhochvostá. Tá na človeka zaútočí takmer vždy, keď sa priblíži k hniezdu s mláďatami a pazúrmi mu dokáže spôsobiť dosť bolestivé zranenia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 145
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 738
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 539
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 971
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 734
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 367
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 652
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 525
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Zásahový tím pre medveďa hnedého v Jasenskej doline.

Okres Liptovský Mikuláš rozdelili.


Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


7
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu