PRIBYLINA. Tento rok Čipkárska cesta, ktorá putuje po celom Slovenskum, pokračovala. Mnohé zo žien, ktoré ukázali výsledky mravčej práce s paličkami a priadzami, sa podieľali na jedinečnom projekte nazvanom Čipkárska cesta.
V rámci neho poskladali pás čipky dlhý viac ako 51 metrov a široký pätnásť centimetrov. Čipkárska cesta začala ešte v roku 2008 a pás čipky odovzdali minulý rok.
Zručné čipkárky tento raz predviedli v pribylinskom skanzene, ako sa dokážu popasovať s náročnou témou. Vytvorili umelecké diela, ktoré prezentovali zaujímavé stavby slovenskej architektúry
Stavby v čipkách
Do projektu sa zapojilo 150 čipkárok s viac ako dvadsiatimi čipkami sakrálnych a ľudových stavieb z mnohých regiónov Slovenska. S najvyšším počtom desať prác, sa do projektu zapojili čipkárky z klubu v Liptovskom Mikuláši.
„Nechceli sme prerušiť aktivitu žien, ktorú sme vzbudili veľkým projektom Čipkárska cesta,“ vysvetlila Iveta Zuskinová, riaditeľka Liptovského múzea.
Čipkársky deň usporiadali v Pribyline s podporou Veroniky Géciovej, čipkárskej odborníčky a dôvernej znalkyne regionálnej čipky.
„Podporila nás v tom, aby sme začali tvoriť sériu čipiek, ktoré sú venované architektúre,“ vysvetlila Zuskinová.
Jedinečné dielo
Takmer tridsať čipiek, výsledky niekoľkohodinovej práce, vystavili v kaštieli v pribylinskom skanzene. Stali sa súčasťou expozície Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku.
Architektúra Slovenska je dokumentovaná len v dielach architektov, maliarov a fotografov, stavebných odborníkov. Kompletne zachytená architektúra v práci čipkárok je preto veľká vzácnosť. Je to zároveň jedinečná prezentácia tvorivých aktivít, pretože farebnosť a architektonické línie sa musia približovať realite.
„Chcela by som vyzdvihnúť aktivitu všetkých žien, najmä liptovských čipkárok, ktoré sa nezištne zapojili do vytvorenia hodnotného diela., “ dodala Zuskinová.