LIPTOV. V letnej sezóne dostávajú liptovské reštaurácie zabrať asi najviac. Turisti okrem kultúrnych pamiatok a okolitej prírody navštevujú aj zariadenia spoločného stravovania.
Hygienici takmer denne vykonávajú štátny zdravotný dozor v stravovacích zariadeniach, pri ktorom overujú dodržiavanie hygienických predpisov a technologických postupov pri príprave a podávaní jedál. Toto leto preverili len v Liptove viac ako 250 reštaurácií a stánkov s rýchlym občerstvením. Ani jedno z nich nebolo úplne v poriadku. Hygienici často pokutovali a neraz aj zatvárali prevádzky.
Výsledky kontroly by mali zákazníci poznať
Odborníci konštatovali, že hygienická úroveň v stravovacích zariadeniach ide dole vodou.
„Dôvodom môže byť šetrenie nákladov na personálnom obsadení, údržbe prevádzkových priestorov a technického vybavenia prevádzok. Prevádzkovatelia zariadení spoločného stravovania riziká pre verejné zdravie podceňujú až bagatelizujú,“ povedala Gabriela Guráňová, regionálna hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Liptovskom Mikuláši.
K zlepšeniu situácie by, podľa Guráňovej, mohla prispieť možnosť zverejňovania výsledkov úradných kontrol na takých miestach, ku ktorým by mali návštevníci zariadení ľahký prístup. Na základe týchto informácií by si zákazníci mohli vybrať, ktorú reštauráciu navštívia, a ktorú nie.
Baktérie z čriev objavili v jedle
Hygienici kontrolovali stravovacie zariadenia a prevádzky rýchleho občerstvenia, v ktorých zároveň odoberali vzorky stravy na bakteriologické vyšetrenie. Výsledky nepotešia nikoho, kto obľubuje pohodlné stravovanie.
Každá piata vzorka z reštaurácií obsahovala koliformné, teda črevné baktérie. Pri jedlách rýchleho občerstvenia ich našli v každej štvrtej skúmanej vzorke. Tie obsahovali, okrem baktérií, ktoré sa nachádzajú v čreve a stolici, aj kvasinky.
„V týchto prípadoch nariadime sanitáciu prevádzky a s tým súvisiace povinnosti. Následne vykonáme opätovnú kontrolu a znova odoberieme vzorky,“ priblížila postup Guráňová.
Prevádzky zatvorili okamžite
Za zistené hygienické nedostatky pokutovali takmer šesťdesiat prevádzkovateľov zariadení, ktorí zaplatili spolu viac ako 1700 eur. V šiestich prípadoch v správnom konaní uložili pokuty vo výške viac ako 1500 eur. Jedenásť prevádzok zatvorili ihneď.
„Zistili sme závažné nedostatky v prevádzkovej hygiene, hygiene skladovania, prípravy a manipulácie s pokrmami, nedodržanie zásad správnej výrobnej praxe. Bezprostredne hrozilo riziko vzniku vážneho poškodenia zdravia ľudí,“ priblížila Guráňová. Pokiaľ chcú problémové prevádzky ponúkať jedlo aj naďalej, nedostatky musia ich prevádzkovatelia odstrániť. Hygienici zariadenie navštívia opäť a rozhodnú, či prevádzku znova spustia.
Po toalete si neumyjú ruky
Koliformné baktérie sa bežne nachádzajú v čreve ľudí a živočíchov. Slúžia ako ukazovateľ fekálneho znečistenia a do pokrmov sa najčastejšie môžu dostať nedodržaním zásad osobnej hygieny, najmä neumývaním si rúk po použití toalety.
„Prítomnosť koliformných baktérií signalizuje aj možnú prítomnosť vírusov, ktoré sa bežným kultivačným vyšetrením v stolici či vzorkách stravy nedajú dokázať. Vírusy sa často vylučujú stolicou. Dôkaz črevných baktérií v jedle poukazuje aj na možnú kontamináciu vírusmi, ktoré v letných mesiacoch spôsobujú časté hnačkové ochorenia, medzi laikmi nazývané aj črevné alebo letné chrípky,“ objasnila Guráňová.
Môžu vyvolať epidémiu
Ďalšie spôsoby, ako sa môžu nežiaduce baktérie či vírusy dostať do jedla, sú, napríklad, neefektívne vykonávanie sanitácie v prevádzke, nedodržiavanie hygieny pri príprave a narábaní s pokrmami, nedostatočné umývanie surovín, nedostatočná tepelná úprava pokrmov. Suroviny, používané pri výrobe pokrmov, môžu byť skontaminované naviac aj druhotne pri výrobe alebo preprave.