RUŽOMBEROK. Na začiatku júla v závode spustili program recyklácie odpadu, zberu použitých batérií a mobilných telefónov. Za dva mesiace spoločnosť vyzbierala približne sto starých prístrojov.
V spolupráci s externou firmou ich ekologicky spracovali a dvadsať z nich opravili. Zástupcovia spoločnosti ich odovzdali deťom v ružomberskom detskom domove.
Objem elektronického odpadu narastá
Marianna Matajová, riaditeľka oddelenia pre životné prostredie v papierenskom podniku, si myslí, že z finančného hľadiska nešlo o veľkú pomoc, zaujímavý je skôr jej príbeh. Objem elektronického odpadu dnes prudko narastá. Ekologicky sa znehodnotí a opäť využije len malé percento. Už niekoľko rokov ľudstvo bojuje s otázkou, čo so starými mobilnými telefónmi. Keď ho vyhodíme do bežného kontajnera, znečistíme prírodu veľmi nebezpečným odpadom.
„Tým, že naši zamestnanci ekologicky znehodnotili viac ako sto starých telefónov, podarilo sa nám aspoň zmeniť myslenie ľudí a pomôcť dobrej veci. V dnešnej spotrebnej dobe veci vyhodíme a kúpime nové. Nevážime si ich hodnotu, hoci, ako sme sa sami presvedčili, mnohé sa dajú ešte plnohodnotne využiť,“ doplnila M. Matajová.
O tom, kto dostane telefón, rozhodnú vychovávateľky
V ružomberskom detskom domove sú vďační za každú podporu. Táto je, podľa riaditeľa Štefana Likavčana, skutočne neobvyklá práve tým, čo všetko musela firma urobiť, aby sa telefóny dostali až k ich deťom.
V súčasnosti má domov na starosti šesťdesiat detí. O tom, ktoré z nich dostanú telefón aj s predplatenou kartou, rozhodnú vychovávateľky. „Koncern nás podporuje už dlhé roky a pomocou finančných darov, napríklad, z vianočných koncertov, sme mohli zlepšiť životné podmienky pre deti. Prostriedky z minulého roka sme použili na nákup nábytku do domova rodinného typu v Likavke,“ doplnil Štefan Likavčan.
Roman Senecký, prezident spoločnosti, oceňuje, že environmentálna aktivita získala ďalší sociálny rozmer. „Presvedčili sme sa, že robiť správne veci nám prináša nečakané výhody.“