Dagmar Hatiarová učí v Základnej škole na ulici Československej brigády výtvarnú výchovu a vedie aj keramický krúžok pre starších žiakov.V škole majú keramickú dielňu s pecou aj hrnčiarskym kruhom. Deti v nej vyrábajú misky, gombíky, korálky, hrnčeky, pokladničky, svietniky, sošky a iné drobnosti.
Práca s hlinou ich bavila
Rodičom sa ich výtvory páčili a oslovili učiteľku, či by si prácu s hlinou nemohli vyskúšať tiež. Dagmar Hatiarová vypracovala projekt, ktorý bol úspešný, dostali naň peniaze, a tak počas prázdnin urobili v školskej dielni letný kurz keramiky pre dospelých. „Pôvodne som plánovala desať stretnutí, ale museli sme sa uskromniť, a tak ich bolo päť. Robili sme z plátovej keramiky. Na prvých troch stretnutiach sme sa venovali modelovaniu a na ďalších dvoch glazúre,“ povedala D. Hatiarová.
Kurz absolvovalo sedemnásť žien nielen z Liptovského Mikuláša, ale aj z Liptovského Hrádku. „Bol to veľmi príjemný kurz, veľa sme sa naučili, lebo sme mali výbornú lektorku. Bavilo nás to, oddýchli sme si pri tom, zrelaxovali a zabudli na starosti. A tešíme sa z vecí, ktoré sme si vlastnoručne vyrobili,“ povedali účastníčky kurzu.
Robili aj okaríny
Niektoré urobili misky, iné čísla na domy, uvítacie tabuľky na dvere, praktickú dekoráciu okolo vypínača aj zaujímavé hlinené píšťalky, okaríny, v tvare kohúta alebo slona.
„Vymodelované výrobky sme vypálili v keramickej peci pri teplote 970 stupňov. Potom sme na ne nanášali glazúru. Je to kovový prášok rozriedený s vodou. Výrobky, natreté glazúrou, sme dali znova vypáliť do pece, ale pri vyššej teplote. Voda vsiakne, prášok sa roztaví a vznikne lesklý povrch,“ vysvetlila lektorka.
Šikovní žiaci
Z vecí, ktoré ženy vytvorili počas prázdninového kurzu keramiky, by chcela urobiť malú výstavu. „Ak budú ochotné ich požičať, pretože čo v dielni urobili, zobrali si domov. Minimálne by som ich rada vystavila na internete, lebo ženy boli veľmi šikovné a kreatívne,“ ohodnotila výkon účastníčok kurzu lektorka.
Chválila aj svojich žiakov a ukázala nám ich výtvory. Zaujala nás soška anjela a prekvapilo nás, že ju robil piatak. „Aj mňa deti príjemne prekvapili. S hlinou pracujú rady a dokážu z nej urobiť veľmi pekné a originálne veci."
Na polici medzi rôznymi výtvormi z hliny bola schovaná aj stará žehlička. Nebolo ju dobre vidieť. D. Hatiarovej sme sa spýtali, či s ňou v dielni aj niečo žehlia. Keď ju vybrala z police, uvideli sme, že nemá dno. „To je svietnik,“ usmiala sa.