Honelník durí ovce, bača kľagá a o gelety sa stará valach

Nudný zvuk stláčania klávesnice, ktorý sa ťahal z otvoreného okna našej redakcie, znenazdajky preťali tóny fujary. Melódia nás preniesla na zelenú lúku s kolibou a ovcami, ktoré spásajú šťavnatú trávu. Ako v sne.

Albert Šimrák doma neobsedí. Práca s mliekom ho veľmi baví, preto sa rád vracia do koliby.Albert Šimrák doma neobsedí. Práca s mliekom ho veľmi baví, preto sa rád vracia do koliby. (Zdroj: ĽUBICA KUBIŠOVÁ)

LIPTOVSKÁ PORÚBKA. Vonku hral na fujare bača Albert Šimrák a okrem svojho večného optimizmu doniesol aj atmosféru tradičného slovenského remesla.

Život na salaši má v krvi. Bačoval jeho otec, brat, švagor, dokonca i manželkina matka.

Koliba v Liptovskej Porúbke sa stala jeho domovom, keď mal iba pätnásť rokov. Keby mu to dovoľovalo zdravie, ešte stále by sa lúčil so slnkom a každé ráno ho opäť vítal spolu s ovcami a pastierskymi psami.

Pred siedmimi rokmi sa musel vzdať milovanej práce pre vážne zdravotné ťažkosti. Keď potrebuje načerpať silu a energiu, vracia sa do koliby nad Dovalovom a z kravského mlieka vyrába len tak, pre svoje potešenie, korbáčiky, oštiepky a syry.

SkryťVypnúť reklamu

„Doma neobsedím. Musím pracovať s mliekom, neviem si ani predstaviť, že by to bolo inak,“ povedal Albert Šimrák. Ak je pekné počasie, okolo koliby sa so svojím verným psom krúti aj mesiac.

Istá robota bola lepšia ako škola

Albert Šimrák, rodák z oravskej Malatinej, ako pätnásťročný strávil letné prázdniny na salaši v Liptovskej Porúbke. Mesiac robil honelníka v kolibe pri turistickom chodníku na Slemä. „Žinčica a syr sa vtedy nepredávali. Turistom sme dali vždy len ochutnať. Potom sme zložili klobúky a kto chcel, ten nám do nich nejakým grošom prispel,“ rozrozprával sa bača.

Po prázdninách mal nastúpiť do školy v Oravskom Podzámku za zootechnika. Jeden telefonát do Liptova stačil, aby sa jeho život uberal smerom, ktorý ho vymaľoval farbami zelenej trávy a belosťou ovčej vlny.

SkryťVypnúť reklamu

„Nemal mi vtedy kto poradiť. Na salaši sa mi páčilo a povedal som , že si radšej zarobím, akoby som sa mal učiť v škole. Aj rodičia sa potešili každej korune,“ povedal Šimrák.

Od jari do jesene žil v kolibe pri ovciach a s kamarátmi valachmi. Cez zimu chodil štyri roky do bačovskej školy v Záblatí pri Trenčíne, jedinej svojho druhu v Československu. Prácu na salaši mal ako povinnú prax. Potom išiel vojenčiť a po návrate z vojny viedli jeho kroky opäť na salaš, tentoraz do Dovalova.

Zima, hlad a dobrá nálada

Opäť sa vrátil do známeho prostredia koliby v Liptovskej Porúbke, kde sa prvý raz dotkol salašníctva. Tento raz už nastúpil ako valach, pomáhal s dojením oviec. Na salaši pracovali, okrem neho, ďalší piati mládenci. Boli výborná partia a ťažkú prácu so štyristo ovcami zvládali s úsmevom, hoci na umorených tvárach. „Keby som sa mohol narodiť ešte raz, nemenil by som,“ zhrnul Šimrák spomienky na mladosť.

SkryťVypnúť reklamu

Bývali v kolibe, starom senníku s posteľami. Spomína aj na časy, keď salaše postele nemali a valasi spávali na čečine. Keď mrzlo, zažívali krušné časy. Do ohniska hodili hrubý klát, ktorý celú noc tlel, no napriek tomu ich zobúdzala zima a tak sa obracali k ohňu vždy tou časťou tela, ktorá omŕzala najviac.

Albert spomenul aj príhodu, ktorú mu rozprával otec, tiež bača: „Otec mal prácu veľmi rád, no s chlapmi sa museli pasovať s tvrdým hladom, často nemali čo do úst vložiť. Raz večer, keď sa s ovcami vracali po tme do koliby, našli pri rieke hrach. Naradostení ho nabrali do košieľ, tešili sa, že si ho ráno uvaria. Keď sa rozvidnelo, zistili, že namiesto hrachu obrali kúkoľ.“

Bežný deň v kolibe

Dnes si už len ťažko predstavíme, že pracovný deň začína o tri štvrte na tri a končí o jedenástej večer. Pre valachov to bolo ale nevyhnutné, nikdy nereptali a vždy vstali ešte skôr, ako sa zobudili ovce.

„Vstával som prvý. Založil som oheň a nechal zovrieť vodu. Tou sme potom vyumývali gelety, nádoby na dojenie mlieka, ktoré museli byť pripravené a čisté. Zobudil som ostatných, obliekli sme sa, prežehnali, štamprlíkom umyli zuby a išli sme dojiť,“ opísal salašnícke ráno Šimrák. Ničím sa nelíšilo od nedeľného či sviatočného rána, kedy si ostatní radi oddýchnu a pospia dlhšie. Ak by ovce nepodojili, zapálili či zasušili by sa im vemená.

Do šiestej hodiny ráno museli podojiť celé stádo. Potom ho valach spolu s honelníkom vyviedli na pašu. „Po ovčích chodníkoch sme kráčali na pašu aj hodinu. Nie je jedno, na akej tráve sa ovce pasú. Vravelo sa, že aj keď je holá zem, ale pôda je vápenitá, mlieko bude odtiaľ dobré,“ vysvetlil pastiersku alchýmiu Šimrák.

Ovce sa pásli približne päť hodín a znova sa zviedli ku kolibe, kde ich valasi opäť podojili. Kolobeh s vodením na pašu a dojením sa denne opakoval trikrát. Večer, okolo jedenástej už ovce zatvorili do košiara a vo viere, že ich nenavštívi medveď, zaspali.

Ruky nafúknuté ako balóny

O mlieko sa staral bača. On bol ten, kto vyrábal syry, žinčicu a kľagal mlieko, teda pridával do neho syridlo. Utieral každú syrovú hrudku, vyberal ich z cedienok – plienok. Ostatní valasi chystali drevo na oheň, vriacou vodou umývali riady, plienky a chystali všetko na ďalšie dojenie.

Z jedného dojenia mali toľko mlieka, že vyrobili dvadsať kilogramov syra. Na jar ho bolo najviac, ako sa rok chýlil k jeseni, mlieka ubúdalo. Zimu trávili valasi na družstve.

Ovcu museli valasi podojiť najviac do jednej minúty. Na jar dala z jedného dojenia aj pol litra mlieka, s pribúdajúcimi mesiacmi a znižujúcou sa kvalitou paše to bolo menej. Ráno a na obed nadojili valasi najviac mlieka. „Museli sme stíhať. Každý z nás vedel, čo má robiť, práca išla potom od ruky,“ opísal Šimrák.

Keď valasi po zime nastúpili na salaš, na jar sa zobúdzali s rukami ako balóny. S prvým štamprlíkom si teda neumývali zuby, ale vytierali ruky. „Od toľkého dojenia nám opúchali prsty. Ráno sme ich nevedeli vôbec vystrieť. Rýchlo sme ich rozhýbali a na obed sme ani nevedeli, že nás boleli. Lenže na druhý deň sa to všetko opakovalo.“

Dômyselná starosvetská chladnička

V kolibe si varili sami. V dedine kupovali knedle, aby si pripravili maďarský guláš, piekli kurence a varili si ryžu. Obľubovali však baraninu, chladničky vtedy nemali, a tak museli vymyslieť, čo urobia s mäsom, aby sa nepokazilo.

„Najprv sme zjedli vnútornosti, potom sme jahňa naporcovali a nasolili. Vložili sme ho do nádoby a husto poprikrývali žihľavou, aby ho nezacítili muchy. Nádobu sme potom skryli pod vodopádik. Takto to vydržalo aj tri dni, k mäsu sa nedostali muchy a voda ho zároveň chladila,“ vysvetlil Šimrák.

Mäso si uvarili s hrachom alebo kapustou, vyložili ho na varechu, do ktorej zbierali žinčicu a spoločne sa najedli. Kto bol najpomalší, umýval riady.

Na otázku, či si varili aj halušky s bryndzou, odpovedal bača s úsmevom: „Keď budete robiť v čokoládovni, nebudete jesť čokoládu stále, možno si dáte tabuľku denne.“

Menia sa len časy, dôvody ostávajú

Ľudia si dnes predstavujú život na salaši ako idylku z rozprávky. Sú preč od stresov z každodenných povinností, jediný, kto ich môže nahnevať je prítulný medveď alebo zablúdená ovca. Nie je to ale celkom tak. Na salaši nevedia, či je sviatok, nečušia pod strechou, keď vonku lietajú blesky. Ich deň sa riadi režimom oviec, nie ciferníkom hodín. Napriek tomu, ako to potvrdil aj Albert Šimrák, má svoje nezameniteľné čaro.

Na slová, že jeho manželka a deti museli byť veľmi tolerantní, keď bola hlava rodiny stále preč a domov chodila občas cez víkend, sa pousmial: „Veď dnes to nie je iné. Koľko chlapov cestuje za prácou ešte ďalej a zostávajú tam aj pol roka, aby zabezpečili rodinu? Výnimka je len v tom, že ja som bol na salaši a robil to, čo ma doteraz baví.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 707
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 234
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 341
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 159
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 007
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 580
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 482
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
  1. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  2. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  3. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  6. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  7. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 057
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 803
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 787
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 392
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 728
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 19 574
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 500
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 928
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Boris Valábik.

Liptáci nemali vyvážený tím a trápili sa.


Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku je národnou kultúrnou pamiatkou.

Peter Gnida je aj na vedúcom poste Zvolenského zámku.


1
Bývalí zamestnanci si nenechali ujsť príležitosť vidieť budovu posledný raz ako obchodný dom.

Prvé pohyblivé schody Priora fascinovali generácie detí.


Zuzana Bernardová (Stromková) oslepla na jedno oko.

Mala strach, že neuvidí vyrastať svoje deti.


1
  1. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  2. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  3. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  6. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  7. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 057
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 803
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 787
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 392
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 728
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 19 574
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 500
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 928
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu