LIPTOV. Ministerstvo životného prostredia zriadilo sieť prvého kontaktu, do ktorej zaradilo osemnásť chovných a rehabilitačných staníc. Cieľom rozšírenia úloh linky 112 a vzniku siete záchranných staníc má byť, podľa ministerstva, predchádzanie úhynu chránených druhov živočíchov.
„Na telefónnom čísle 112 operátor dá volajúcemu informáciu o kontaktoch na osobu, ktorá poskytne v danom regióne pomoc a zabezpečí prevzatie živočícha, jeho prvotné ošetrenie a umiestnenie v rehabilitačnej alebo chovnej stanici,“ vysvetlila Beatrice Hudáková, hovorkyňa ministerstva životného prostredia.
Úrady sú mimo pracovnej doby zatvorené
Ľudia, ktorí nájdu zranené chránené zviera, často nevedia, na koho sa majú obrátiť. Niektorí vedia, že musia kontaktovať obvodný úrad životného prostredia. Mimo pracovnej doby sú klopania na dvere či telefonát zbytočné.
Pre okres Liptovský Mikuláš dispečer usmerní človeka na tiesňovej linke na Chovnú stanicu pri Správe Tatranského národného parku na Hodžovej ulici v okresnom meste. Ľudí z ružomberského okresu odkáže na Záchrannú stanicu v Zázrivej.
Starajú sa o voľne žijúce zvieratá
Záchranná stanica v Zázrivej s územnou pôsobnosťou pre zvieratá, ktoré sa našli aj v ružomberskom okrese, poskytuje starostlivosť voľne žijúcim živočíchom. Funguje denne od siedmej hodiny ráno do desiatej večer. V nevyhnutnom prípade správca stanice, Metod Macek, môže zviera prebrať aj v noci.
To, či príde na miesto nálezu sám, alebo nálezca zviera prinesie osobne, záleží na dohode.
„Keďže stanica v Zázrivej je súkromná a nemá platených zamestnancov, všetko je na možnostiach mojej rodiny a dobrovoľných spolupracovníkov. Niekedy preto nie je možné vyraziť hneď a vítame, keď k nám zranené zviera privezú,“ vysvetlil Macek.
Priotrávené, postrelené a vysilené
Denne sa starajú o desať až dvadsať zvierat, najčastejšie vtákov. „Kapacita stanice je približne tridsať živočíchov, záleží však od druhovej skladby. Každoročne zvyšujeme kapacitu výstavbou nových voliér,“ povedal správca stanice.
Zvieratá, o ktoré sa starajú v Zázrivej, majú poranenia v dôsledku zrážok s automobilmi, sú otrávené alebo postrelené. So zraneniami z elektrického vedenia bojujú najviac vtáky.
Za posledný mesiac ich vrátili do prírody sedem. Vypúšťajú ich na mieste, kde sa našli. Až šesťdesiat percent zranených zvierat sa zo stanice vráti späť do svojho prirodzeného prostredia.
Zachraňovali aj vydru
Chovná stanica pri TANAP-e v Liptovskom Mikuláši funguje od roku 1993. Dosiaľ v nej rehabilitovali 250 chránených zvierat. V dvoch voliérach liečia najmä vtáctvo, no medzi pacientmi mali už aj vydru. O umiestnení chránených živočíchov v stanici rozhoduje obvodný úrad životného prostredia.
Ľudia, ktorí našli zranené zviera v okrese Liptovský Mikuláš, sa na chovnú stanicu môžu obrátiť v ktorúkoľvek dennú hodinu. „Pokiaľ máme k dispozícii auto, po poraneného živočícha prídeme. Ak má ale nálezca možnosť, môže ho priviesť aj sám. Prevoz môže zabezpečiť aj obvodný úrad životného prostredia,“ spresnila zoologička TANAP-u Viera Kacerová.
Zvieratá posielajú do Bojníc
„Naše zariadenie je zamerané najmä na vtáctvo, ale postaráme sa aj o odvoz cicavcov, ktoré potom posielame do Zoologickej záhrady v Bojniciach, pretože u nás pre veľké zvieratá nemáme vhodné priestory. Naša kapacita je veľmi malá,“ vysvetlila zoologička. Zároveň dodala, že ak nemôžu z priestorových dôvodov prijať zviera, umiestnia ho do stanice v Liptovskom Hrádku, ktorá funguje pri Správe Národného parku Nízke Tatry.
V chovnej stanici držia poranené zvieratá najviac tri mesiace, ak si to vyžaduje ich zdravotný stav, prevážajú ich na doliečenie do Bojníc. Pokiaľ sú zoológovia v Liptovskom Mikuláši v liečbe úspešní, zviera vrátia do voľnej prírody.
V Liptovskom Mikuláši ročne rehabilitujú desať až dvanásť zvierat, no zoologička spomína aj na roky, keď ich mali dvadsať. Priemerne dve tretiny živočíchov sa im podarí zachrániť. Pracovníci z chovnej stanice najčastejšie liečia poranené vtáčie krídla a nohy. „Máme aj veľa mláďat, ktoré netrápia zranenia, ale neboli pripravené na samostatný let a príliš zavčasu opustili hniezdo."