Ružomberská radnica eviduje v meste až 61 detských ihrísk. V súvislosti s týmto číslom si treba uvedomiť, že za detské ihrisko sa považuje aj jeden herný prvok na verejnom priestranstve.
RUŽOMBEROK. Pracovníci mesta priebežne zabezpečujú budovanie nových detských ihrísk, ale aj opravu tých jestvujúcich. Za roky 2008 až 2010 v meste pribudlo deväť nových detských ihrísk.
„Pre tento rok však mestskí poslanci nepožadovali výstavbu ani jedného," povedal Ľudovít Mokoš z Mestského úradu v Ružomberku.
Rodičovská ponosa
Žeby nebol záujem o priestory, v ktorých môžu deti rozvíjať svoje aktivity, nadobúdať určité zručnosti, pohybové skúsenosti? Určite nie. Problém tkvie v inom. Naznačuje ho príspevok na internetovej stránke Ružomberka, v ktorom sa Iveta Janteková pýta:
„Momentálna podoba detského ihriska pred Liptovským múzeom je jeho konečná verzia? Mám 18-mesačného syna, pre ktorého sú tieto preliezačky absolútne nevhodné. To ste mohli rovno nechať staré ihrisko. Teraz tam nie je ani pieskovisko.“
Z odpovede na jej podnet vyplynulo, že na ihrisku dodávateľ ešte osadí pieskovisko a kolotoče. Monika Weissová zo sekretariátu primátora Ružomberka v súvislosti s kritizovanými hojdačkami bez operadiel vo svojej odpovedi napísala, že vychádzajúc z viacerých podnetov bude táto problematika predmetom rokovania prvého zástupcu primátora s projektovým manažérom.
Neoplotené ihriská
Ani jedno detské ihrisko v meste nespĺňa európske normy bezpečnosti detských ihrísk. Pritom tieto požiadavky sú prenesené do slovenského zákonodarstva - zákona o ochrane spotrebiteľov a do vládneho nariadenia o všeobecnej bezpečnosti výrobkov. Mali by sa teda v praxi pod hrozbou sankcií dodržiavať.
Ihriská však nespĺňajú viaceré technické normy, rozmiestnenie herných prvkov nie je podľa predpokladaného veku malých užívateľov, ihriská nespĺňajú ani viaceré odporúčania európskeho parlamentu.
„Je pravdou, že v meste nie je ani jedno detské ihrisko oplotené,“ priznal Mokoš. Pritom v európskych smerniciach sa oplotenie detského ihriska považuje za jednu zo základných povinností. Plní tri hlavné funkcie: udržiava deti v uzavretom priestore, znemožňuje na ihrisko prísť psom, vandalom a deti majú pocit, že je to ich priestor, v ktorom sa cítia bezpečne.
Pieskoviská
Detské ihriská sú problémom aj v iných mestách. Vo väčšine miest sú ihriská, ktoré nespĺňajú všetky európske normy a nariadenia.
Problémom sú peniaze. V košickej Šaci vraj len prvá etapa výstavby detského ihriska v súlade s európskymi zákonmi stála 20-tisíc eur. Mestskú samosprávu tam čaká ešte vybudovanie parku v rámci druhej a tretej etapy, pričom náklady sa niekoľkonásobne zvýšia.
V príručke pre užívateľov bezpečných detských ihrísk je, napríklad, že vhodný povrch na detskom ihrisku je viackrát drahší ako objekty v ňom umiestnené. Pre ilustráciu, pod preliezkami vyššími ako jeden meter už nestačí mať hoci aj hustý trávnik. Podľa slovenskej normy tam musí byť umelý povrch tlmiaci pád. Samostatným problémom sú pieskoviská.
O zdravotných problémoch detí, ktoré môžu vzniknúť nepozorovaným požitím piesku, keďže pieskoviská sú voľne prístupne psom či mačkám, sa popísalo už dosť. Aj preto čistotu piesku by mali kontrolovať hygienici.
„V meste máme približne 40 pieskovísk. Ročne obnovíme obruby štyroch – piatich, pravidelne dopĺňame piesok v nich. Pieskoviská však z finančných dôvodov nedezinfikujeme,“ dozvedeli sme sa od Mokoša.
Zavreté obidve oči
Detské ihriská a pieskoviská majú ďaleko od ideálu. Samospráva nemá dosť peňazí, aby sa k nemu priblížila. Preto má len dve možnosti. Prevádzkovať ich oproti platným normám v oklieštenej podobe alebo ich zrušiť.
Prvá možnosť je pre zrejme prijateľnejšia pre prevádzkovateľa aj druhú stranu. Aj preto všetci nad nedodržiavaním zákonnosti v tejto oblasti privierajú obidve oči.