LIPTOV. Zriaďovateľom stredných škôl Liptova je Žilinský samosprávny kraj (ŽSK). Výnimku tvoria súkromné a cirkevné stredné školy. Deviataci z Liptova majú, pre ďalšie pokračovanie štúdia, na výber zo šestnástich stredných škôl. Tri z nich tvoria gymnázia s troj a štvorročnou formou štúdia, zvyšok sú stredné odborné školy.
Brány stredoškolského vzdelávania sa v liptovskomikulášskom a ružomberskom okrese otvorili predbežne pre 1123 žiakov. V porovnaní s minulým rokom bude do liptovských stredných škôl chodiť o 175 prvákov menej.
Každý piaty je gymnazista
Na tri gymnáziá, v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, pripadá v novom školskom roku dvesto prvákov. Do trinástich stredných škôl ich začalo chodiť 923. Teda až každý piaty stredoškolák je gymnazista.
„Z praktických odborov sa zapísalo najviac prvákov na tradičné odbory obchodných a hotelových akadémií, potom sú to odbory čašník, kuchár, staviteľstvo, lesníctvo a autoopravár,“ povedala Radka Kulaviaková, hovorkyňa ŽSK.
Deviataci, ktorí si vyberajú svoje budúce povolanie štúdiom v liptovských školách, naopak, strácajú záujem o učebné odbory ako stolár, tesár, maliar, strechár, klampiar alebo odbory v oblasti poľnohospodárstva či ochrany životného prostredia.
Príčina tkvie v hospodárskej situácii
„Vnímame skutočnosť, že aj napriek dopytu trhu práce po odborných profesiách alebo tradičných remeslách nie je o ne záujem zo strany rodičov a žiakov,“ povedala Kulaviaková.
Celospoločenský fenomén, podľa nej, súvisí s aktuálnou hospodárskou situáciou, ktorej negatívne dopady, najmä v oblasti priemyslu, odrádza mladú generáciu od vzdelávania sa v odborných profesiách. Problém nepomáhajú účinne riešiť ani rôzne zvýhodnenia, ktoré ponúkajú zamestnávatelia spolupracujúci so strednými odbornými školami pri príprave žiakov na výkon povolania.
„Nepriaznivú situáciu nedokáže zvrátiť ani to, že žiakom zabezpečia, napríklad, motivačné štipendium, stravu, pracovný odev či učebné pomôcky,“ dodala Kulaviaková.
Remeslá nie sú pre nich príťažlivé
Počet stredoškolákov – prvákov, klesá v celom Žilinskom kraji. V novom školskom roku ich je až o 424 menej ako vlani. Hlavným dôvodom s napĺňaním stredných škôl je, podľa Radky Kulaviakovej, nepriaznivý demografický vývoj.
Deviataci, vrámci celého ŽSK, sa prestávajú zaujímať o tradičné remeslá alebo odbory s praktickým uplatnením. Uprednostňujú štúdium na gymnáziách.