Streda, 1. december, 2021 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Ľudia by nemali samosprávam prešľapy tolerovať

Niektorí ľudia ešte stále si dostatočne neuvedomujú, že práve oni ako občania sú v obci na prvom mieste.

V liptovskom regióne sú členmi Združenia občanov miest a obcí Slovenska okrem Mirky Strmenskej aj Peter Bulla a Pavol Strmenský. V súvislosti s ním je zaujímavé, že Ústavný súd prvýkrát v prípade nezákonnosti zákazu nahrávania zastupiteľstva rozhodol ajV liptovskom regióne sú členmi Združenia občanov miest a obcí Slovenska okrem Mirky Strmenskej aj Peter Bulla a Pavol Strmenský. V súvislosti s ním je zaujímavé, že Ústavný súd prvýkrát v prípade nezákonnosti zákazu nahrávania zastupiteľstva rozhodol aj (Zdroj: (EP))

Ich volení zástupcovia, primátori, starostovia či poslanci mestá a obce spravujú a spolu s úradníkmi na mestských a obecných úradoch majú ľuďom slúžiť. Nie naopak.

Mnohí ľudia sú nespokojní s niektorými praktikami primátorov, starostov alebo poslancov vo svojich obciach. Málokto však dokáže otvorene vyjadriť svoj názor alebo sa pokúsiť o zmenu.

Aj to bol jeden z dôvodov prečo sa skupina aktivistov rozhodla pred rokom založiť Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS). Pri zakladaní občianskeho združenia ZOMOS bola aj Mirka Strmenská z Vlách, ktorá v ňom pôsobí ako členka správnej rady. Zaujímalo nás, čo ju viedlo k takýmto aktivitám.

Mali ste pred založením Združenia občanov miest a obcí Slovenska negatívne skúsenosti s vedením obce alebo to bolo vaše spontánne rozhodnutie pracovať v združení?

- Dôvodom boli negatívne skúsenosti dávno predtým, ako združenie vzniklo. V obci sa zaktivizovalo asi desať ľudí, a za tichej podpory ďalších obyvateľov obce, ktorí neboli spokojní s tým, čo sa v nej dialo, žiadali zmeny k lepšiemu spravovaniu obce.

S čím ste boli nespokojní?

- S nezverejňovaním termínov konania zasadnutí obecného zastupiteľstva, zápisníc, uznesení, návrhov rozpočtu – s celkovou informovanosťou o chode obce. Ďalším dôvodom bolo vyberanie neoprávnených poplatkov za stavebné povolenia či vypracovávanie všeobecne - záväzných nariadení v rozpore s platnými právnymi predpismi. Poslednou kvapkou, ktorá pretiekla cez príslovečný pohár, však bola tvorba územného plánu bez toho, aby občania boli dostatočne informovaní o zámeroch investorov a následne aj o dopadoch na kvalitu ich života.

Aký bol problém v súvislosti s územným plánom, keď práve počas jeho prípravy sa ľudia viac aktivovali a chceli vyjadriť svoje pripomienky k nemu?

- Najmä zlé skúsenosti s tým, ako obec spracovala Register obnovenej evidencie pozemkov. Problémy nás sprevádzajú dodnes. Územný plán je dôležitý dokument, ktorý sa týka všetkých občanov, lebo im môže výrazne zasiahnuť do života. Ľudia si uvedomia, že sa treba vyjadriť k veciam verejným až vtedy, keď zásahy obce sa dotýkajú ich súkromných vlastníckych vzťahov a kvality života. Veľakrát je to však z procesného hľadiska už neskoro.

U nás chceli byť ľudia pri tom, keď sa územný plán tvoril. Preto sme chceli dosiahnuť, aby sa o tom dozvedeli a aby mali možnosť rozhodnúť, ako bude obec vyzerať a čo sa bude stavať na území, v ktorom žijú.

Keď ste vedenie obce a poslancov upozornili, že by mali zlepšiť informovanosť obyvateľov o rokovaniach zastupiteľstva a uzneseniach, ktoré prijali a odstrániť nedostatky v súvislosti s nedodržiavaním legislatívy, zlepšila sa situácia?

- Naše výhrady neakceptovali, hoci sme si naštudovali zákony a vedeli sme, že právo je na našej strane. Zhromaždili sme teda listinné dôkazy o pochybeniach a obrátili sa na štátne orgány, obvodný úrad, krajský stavebný úrad, prokuratúru, Úrad na ochranu osobných údajov, ombudsmana, ministerstvo aj Ústavný súd. Až rozhodnutia štátnych dozorných inštitúcií na základe dôkazov prinútili vedenie obce a poslancov zaoberať sa nimi a naprávať záležitosti. K náprave v obci veľmi prispel najmä tlak verejnosti.

Je známe, že vtedajší starosta odstúpil v máji 2009 a obec viedla jeho zástupkyňa. Bolo to pre vás prijateľné vyriešenie situácie?

- Nie. Situácia sa čiastočne zlepšila až po predčasných voľbách v januári minulého roka, keď si ľudia zvolili nového starostu, ktorý uspel aj v komunálnych voľbách. Až vlani sa začali meniť vzťahy vedenia obce a občanov, riešiť a dávať do poriadku záležitosti, ktoré sa niekoľko rokov zanedbávali. Terajšie vedenie je si vedomé zodpovednosti za svoje rozhodnutia. Stálo nás to veľa času a energie, ale odzrkadlilo sa to na postoji obce k obyvateľom, takže to malo význam.

S výsledkom svojich občianskych aktivít ste teda spokojní?

- V podstate sme dosiahli pozitívny výsledok. Nielen v tom, že v súčasnosti obec zverejňuje pozvánky na zasadnutia zastupiteľstva, zápisnice, robí potrebnú evidenciu, informácie o chode obce a rozpočte poskytuje bez problémov a verejnosť môže fungovanie samosprávy kontrolovať. Ale aj v tom, že dnes sa viac ľudí zaujíma o verejné veci, neboja sa vyjadriť, ak chcú presadiť zmenu k lepšiemu. Občania si oveľa aktívnejšie otvorene bránia svoje ústavné práva. Predtým mali problém postaviť sa za svoje právom chránené záujmy.

Dnes práve v tomto slúžime ako pozitívny príklad pre ďalšie obce na Slovensku.

Vráťme sa k Združeniu občanov miest a obcí Slovenska. Prečo ste sa rozhodli ho založiť?

- Spolu s aktivistami, ktorí riešili podobné problémy v iných slovenských obciach, sme dospeli k názoru, že viac dosiahneme, ak spojíme sily. Cieľom združenia je zaktivizovať ľudí, aby vznikol spoločenský tlak na dodržiavanie zákonnosti a transparentnosti v konaní samospráv vo všeobecnosti. Chceme ľudí naučiť, aby netolerovali samosprávam žiadne prešľapy, poukázali na ne a žiadali nápravu.

Občania sa môžu prostredníctvom ZOMOS obrátiť na politikov, zákonodarcov, štátne a dozorné orgány pri riešení problémov. My ich aj na základe našich skúseností usmerníme, ako majú postupovať, aby problematické záležitosti v obciach riešili.

Združenie občanov miest a obcí Slovenska vzniklo ako protiváha Združenia miest a obcí Slovenska, ktoré tlmočí vo väčšine prípadov len stanoviská starostov a primátorov.

Združenie vzniklo 1. septembra minulého roka s približne tridsiatimi členmi. Najvyšším orgánom ZOMOS je valné zhromaždenie, správna rada má sedem členov a predsedu.

Aké problémy ste za ten čas riešili?

- Najvýraznejší výsledok, ktorý sme zatiaľ dosiahli, je, že náš návrh na úpravu platov primátorov a starostov a zrušenie odstupného pre nich po skončení funkčného obdobia vo výške piatich mesačných platov, parlament s úpravami schválil. Momentálne sú v pripomienkovom konaní zákony o poskytovaní informácií a o obecnom zriadení.

Vyvíjame snahu dosiahnuť uzákonenie osobnej zodpovednosti jednotlivých volených funkcionárov za svoje konanie. Napríklad, ak svojím nesprávnym rozhodnutím, uzavretím nevýhodnej zmluvy, spôsobí obci škodu, aby ju nahradil zo svojich peňazí.

Okrem toho sa osobne zástupcovia ZOMOS zúčastňujú riešení problémov v jednotlivých obciach, napríklad, Zemianska Oľča, Brunovce.

Nie vždy sa ľudia, ktorí vyvíjajú občianske aktivity, stretnú s pochopením. Aké skúsenosti máte vy?

- To je pravda. Stretla som sa s negatívnymi postojmi voči mne aj ostatným aktivistom. Ľudia si niekedy neuvedomujú, že keď sa snažíme riešiť verejné veci a otvorene sa postavíme voči nezákonným postupom verejnej správy, obhajujeme aj ich práva.

Mnohokrát je to z dôvodu, že pri riešení vecí verejných kritizované osoby vo verejných funkciách, úradníci v štátnych a samosprávnych úradoch berú kritiku osobne. Hoci nám ide len a dodržiavanie zákonov pri výkone ich funkcie či práce.

Veľkou motiváciou je pre nás, ak sa podarí zapojiť viac občanov do samosprávy obce. Stretávame sa s mnohými pozitívnymi stanoviskami k našej práci, čo nás utvrdzuje pokračovať v tom, o čom si myslíme, že je správne. Pre mňa osobne je to obrovským prínosom, veľká životná skúsenosť a škola.

Veľmi dôležité je aj poznanie, že človek aj z pozície občana, môže ovplyvniť chod obce, či tvorbu zákonov a iných právnych predpisov. Podmienkou však je, že musí poznať právne predpisy a musí mať odvahu otvorene vystúpiť proti porušovaniu svojich ústavných práv.

Mám skúsenosť, že takéto zmeny v danej komunite môže človek začať aj sám. Následne je však potrebné zainteresovať do diania ďalších ľudí.

Môžu sa na vás ľudia obrátiť, keď si nebudú vedieť poradiť s riešením problémov v samosprávach?

- Samozrejme, rada im prostredníctvom združenia pomôžem s akýmkoľvek problémom. Mám informácie, že aj v Liptove dochádza k porušovaniu infozákona či iných právnych predpisov súvisiacich so samosprávou. Takže v prípade záujmu sa na mňa môžu obrátiť.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 2. Desať dôvodov, prečo študovať na Trnavskej univerzite
 3. Buďte v najlepšej spoločnosti!?
 4. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 5. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 10. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 3. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier
 6. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 7. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 8. Zmeny v systéme revíznych postupov
 9. Compliance – kto by mal byť zodpovedný?
 10. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 30 206
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 380
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 859
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 635
 5. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 7 088
 6. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 704
 7. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 5 478
 8. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 4 242
 9. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 446
 10. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 2 439

Blogy SME

 1. Dmytro Retynskyi: Hrozba ruského útoku na Ukrajinu
 2. Marek Mačuha: Matovičova 500
 3. Pavol Ondreáš: Vypneme Európu
 4. Zuzana Šubová: Ako využije anakonda v dažďovom pralese poukážku na kúpu bicykla
 5. Inštitút urbánneho rozvoja: Štatistici potvrdzujú rekordný rast cien bytov, kľúčová je svižná stavebná legislatíva
 6. Adela Penesová: Pandémia, home office a obezita
 7. Dmytro Retynskyi: Udalosti na Ukrajine za posledných 10 rokov
 8. Tupou Ceruzou: Pozdravy z kaviarne pre pána Blahu
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 10 522
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 9 148
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 911
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 050
 5. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 971
 6. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 258
 7. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 216
 8. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 3 707
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Liptáci o očkovaní.

Osobnosti apelujú na ľudí, aby s očkovaním nečakali.


3 h

Dodávateľská stavebná firma ukončila renováciu frekventovaného chodníka na ulici Pod lipami v Liptovskom Hrádku, ktorá sa začala v polovici októbra.


TASR 4 h

Pozrite si prehľad časov a termínov, ktoré ponúka Poliklinika Žilpo na očkovanie, testovanie či vyšetrenie protilátok proti SARS CoV2 po očkovaní alebo po prekonaní ochorenia metódou ELISA.


5 h
Liptov z Čerenovej skaly.

Mestá Liptovský Mikuláš a Ružomberok budú spolupracovať pri získavaní eurofondov pre región Liptov.


TASR 6 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Aktuálne majú hospitalizovaných 76 pacientov s covidom.


30. nov

Pri nehode sa zrazili dve autá.


20 h

Má ísť do väzenia, skrýva sa.


ROS 29. nov

Hygienici označili práve domácnosti a školské zariadenia za najčastejšie miesta nákazy.


23 h

Blogy SME

 1. Dmytro Retynskyi: Hrozba ruského útoku na Ukrajinu
 2. Marek Mačuha: Matovičova 500
 3. Pavol Ondreáš: Vypneme Európu
 4. Zuzana Šubová: Ako využije anakonda v dažďovom pralese poukážku na kúpu bicykla
 5. Inštitút urbánneho rozvoja: Štatistici potvrdzujú rekordný rast cien bytov, kľúčová je svižná stavebná legislatíva
 6. Adela Penesová: Pandémia, home office a obezita
 7. Dmytro Retynskyi: Udalosti na Ukrajine za posledných 10 rokov
 8. Tupou Ceruzou: Pozdravy z kaviarne pre pána Blahu
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 10 522
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 9 148
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 911
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 050
 5. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 971
 6. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 258
 7. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 216
 8. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 3 707
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu