ĽUBOCHŇA. V priebehu rokov sa stala kolískou vzdelania nielen pre deti z Ľubochne, cenné vedomosti dostali a stále dostávajú aj deti z blízkej Hubovej, Švošova, Stankovian a Kraľovian.
Nový školský rok sa v ľubochnianskej škole nesie v znamení významného výročia. Vzdelanie dostávajú deti z dolného Liptova už päťdesiat rokov. V prvom školskom roku 1961 mala ľubochnianska škola až štrnásť tried. V štyroch sa vzdelávali žiaci prvého stupňa, druhý stupeň mal vtedy až desať tried.
V súčasnosti začalo do jedenástich tried základnej školy chodiť 210 žiakov, materská škola má v novom školskom roku 40 detí v dvoch triedach. Prváčikov majú tento rok v Ľubochni 21.
Možno aj trochu symboliky sa skrýva v rozsiahlej rekonštrukcii starej školy, ktorú prvýkrát výrazne vynovili. Za viac ako 550–tisíc eur budovu zateplili, vymenili strechu, okná a dvere. Okrem toho na ďalších dvoch budovách školy vymenili strechu. V Ľubochni nezabudli ani na materskú školu, ktorú tiež zateplili a vymenili na nej okná.
Okrem vyblýskaných priestorov sa môže škola pochváliť aj mnohými úspechmi. Medzi žiakmi vyniká Nikola Konkoľová, ktorá na šachových súťažiach zbiera jeden úspech za druhým. Nezaostávajú ani nadaní výtvarníci, futbalisti a stolní tenisti. Veľmi aktívni sú aj členovia divadelného a turistického krúžku.
Oslavovali terajší aj bývalí učitelia
Osláv päťdesiatin školy sa zúčastnili pozvaní hostia, bývalí i terajší zamestnanci školy. Po slávnostnom programe v kine Šíp sa všetci presunuli na prehliadku do zrekonštruovanej a vyzdobenej budovy školy, aby sa potom neformálne stretli na recepcii v jedálni školy.
Súčasťou osláv, na ktorých sa zúčastnilo dovedna tristo ľudí, bol aj športový deň na ihrisku pre žiakov, rodičov, učiteľov, zamestnancov, priaznivcov školy. Nechýbali rôzne súťaže, športové hry a atrakcie pre deti. Tie sa mohli do sýtosti vyskákať v nafukovacom hrade, trampolíne, šmýkačkách. Na chodúľoch otestovali svoju stabilitu. Stratenú energiu si všetci doplnili čapovanou kofolou a výborným gulášom.
Učenie nemusí byť vždy len nudné
O tom, že škola nemusí byť len o vyčerpávajúcom bifľovaní učebnej látky, vedia deti z ľubochnianskej školy svoje. Celý školský rok majú vyšperkovaný rôznymi aktivitami, podujatiami, súťažami. Učitelia stále vymýšľajú, ako deťom čo najviac spríjemniť školské dni, aby bolo vzdelanie pre nich zároveň zábavné a príťažlivé.
Najnovší projekt, na ktorý sa žiaci môžu tešiť už čoskoro, je modernizácia knižnice. „Chceme urobiť všetko pre to, aby sme podporili čitateľskú gramotnosť detí,“ vysvetlil Jozef Olos, riaditeľ školy.
Za tritisíc eur kúpia moderný knižničný program a nové knihy. Žiaci vymenia staré papierové preukazy za nové karty, čím sa výrazne uľahčí spôsob požičiavania kníh. Okrem toho sa otváracie hodiny predĺžia a knižničný fond bude žiakom prístupný väčšiu časť dňa.
Deti prispeli k čistejšiemu životnému prostrediu
Deň Zeme si v Ľubochni pripomenuli niekoľkými aktivitami, no všetky boli spojené hlavnou myšlienkou Ochraňujme modrú planétu. Zdravý vzduch, čistá voda, krásne lesy, to všetko sa môže stať v blízkej budúcnosti iba spomienkou, ak nebudeme žiť v harmónii s našou planétou. Jej budúcnosť je v našich rukách, a preto sa deti nezľakli žiadnej práce a s nadšením vyčistili a skrášlili okolie školy.
Nechýbalo ani projektové vyučovanie s následnými výstupmi pre všetkých žiakov. Starší žiaci pripravili environmentálne projekty, počítačové prezentácie či rôzne ekosúťaže. Výhercovia a najaktívnejší zo žiakov sa za odmenu zúčastnili exkurzie do rehabilitačnej stanice a Ekocentra v Zázrivej.
Učia sa chrániť seba aj prírodu
Výchova školy k láske k prírode sa tým ale nekončí. Žiaci získali zaujímavé informácie o ochrane človeka a prírody od tých najpovolanejších. Ochranári z Národného parku Veľká Fatra priamo v prírode na náučnom chodníku na jednotlivých stanovištiach oboznámili žiakov s národnými parkami, neživou prírodou, pôdou, zvieratami, zvukmi, podľa ktorých ich možno identifikovať. A aby nebolo teórie veľa, záver patril environmentálnym hrám.
Zdravie je najcennejší dar, ktorý máme. Preto si v Týždni zdravej výživy pripravili žiaci na každý deň rôzne aktivity. Naučili sa, z čoho má pozostávať zdravá desiata, darovali jabĺčka, mali športový deň, deň mlieka a deň zdravých stolov.
V rámci jednotlivých predmetov vytvorili projekty na tému zdravá životospráva, napísali slohové práce, vytvorili básničky, zhotovili výtvarné práce. Finále vo forme Dňa zdravých stolov bolo ohromujúce pre všetkých, deti prekvapili aj učiteľov množstvom informácií, ktoré získali a vedeli použiť v praxi.
Stali sa z nich malí odborníci na peniaze
Škola získala finančné prostriedky z grantu nadácie jednej zo slovenských bánk na nový projekt s názvom finančne gramotný žiak. Hlavným cieľom bolo získať potrebné kompetencie, využívať poznatky, skúsenosti na efektívne riadenie vlastných finančných zdrojov s cieľom zaistiť celoživotné finančné zabezpečenie seba a svojich budúcich domácností.
Pod odborným vedením pracovníka banky sa žiaci naučili narábať s platobnou kartou v reálnych situáciách, naučili sa, čo sú pohyby na účte, čo je výpis z účtu, úrok, úroková miera, úver, získali prístup na internetbanking.
Predajom výrobkov si zabezpečili pomôcky
O tom, že spolupráca s rodičmi funguje na úrovni, svedčí aj prvý školský ples. Vstupenky naň sa vypredali veľmi rýchlo. Zaujímavý program, dobrá hudba, skvelé jedlo, tanec, príjemná atmosféra, vzájomná komunikácia, to všetko boli znaky školského plesu. Už teraz sa žiaci a ich rodičia tešia na ďalší ročník.
Žiaci ľubochnianskej školy sa snažia zo všetkých síl, aby sami prispeli k zlepšeniu kvality vzdelávania. Počas vianočného benefičného koncertu predávali vlastnoručne vymajstrované výrobky. Deťom sa vďaka tomu podarilo vyzbierať úctyhodných 420 eur, z ktorých potom škola kúpila moderné učebné pomôcky. Okrem pásma vianočných básní, spevu kolied, scénky betlehemských pastierov, hry na klavír a husle si žiaci pripravili pre hostí koncertu aj emotívne vystúpenie spevokolu dievčat.
Autor: Dáša Lauková