LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Zdravotné problémy so srdcom majú skôr starší ľudia, prevažujú najmä šesťdesiatpäťroční,“ potvrdil mikulášsky kardiológ z ambulancie Vladimír Sivák.
„Veková hranica sa však posúva k strednému veku, už do ambulancií prichádzajú aj štyridsiatnici a päťdesiatnici,“ dodal odborník.
Keď hľadá pacient pomoc po vlastnej linke
Peripetie so zdravotnými srdcovými záležitosťami sa však môžu vyskytnúť nečakane, napríklad, aj počas letných dovoleniek a prázdnin.
Potvrdil to aj príbeh pacientky, ktorá sa s ním s nami podelila: „Dostala som obličkový záchvat. Našťastie, ak sa v tomto prípade dá hovoriť o šťastí, v Martine." (Poznámka redakcie: V liptovskom regióne je zrušené urologické oddelenie v nemocnici a najbližšia je martinská lôžková urológia.)
„Vysvitlo, že popri bolestiach z obličky mám vysoký tlak a srdce sa šlo zblázniť. Lekár v nemocnici konštatoval, že môj stav je vysoko rizikový a odporučil mi po návrate domov čo najskôr vyhľadať kardiológa.“
Smola. Bol čas dovoleniek. Obvodný lekár i kardiológ oddychovali.
„Keďže som vedela, že už nemusím mať odporučenie od obvodného lekára na vyšetrenie k odborníkovi, šla som rovno za regionálnym kardiológom do Liptovského Mikuláša. Mal dovolenku, a preto som sa rozhodla hneď hľadať pomoc u najbližšieho internistu. Srdce je srdce, poriadne ma vyplašilo, pretože svoj zvýšený rytmus nad sto úderov si aj po návrate do Liptova udržiavalo. Sestrička lekárky internistky mi po nahliadnutí do mojej zdravotnej dokumentácie poradila ísť za kardiológom do nemocnice.“
V Liptovskej nemocnici s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu žena vyhľadala kardiológa, o ktorom vedela, že je dobrým odborníkom. Ten jej nečakane z čista-jasna vysvetlil, že vyšetriť ju nemôže, nech ho pochopí, lebo keby tak urobil, „riaditeľ by zas vyskakoval.“
Dodal, že ak ide žena k nim ležať, môže ju prijať, ale že on bude mať ambulanciu až v septembri a potom ju môže vyšetriť. „Moje srdiečko si však čas vybralo podľa svojich potrieb, nie podľa toho, kedy budete pracovať.“
Rizikový stav neznamená, že je neodkladný
Slzy v očiach nepomôžu. Pomôže Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou so sídlom v Bratislave? Slová v zdravotnej karte, že ide o vysoko rizikový stav, sú totiž na zbláznenie.
„V tomto prípade je podstatné posúdenie zdravotného stavu zo strany záchrannej služby, ktorá ho vyhodnotila ako rizikový, nie však neodkladný, keďže v takom prípade by odporučila okamžitú hospitalizáciu. Všeobecný lekár v mnohých prípadoch vie suplovať špecialistu, vie pacienta diagnostikovať, môže mu predpísať lieky na stabilizáciu zdravotného stavu do doby, kým sa pacient dostane k špecialistovi,“ informovala hovorkyňa úradu Radoslava Miklášová. Úradne uzavreté.
Príbeh však pokračuje. „Viem, že som mala navštíviť najprv svojho obvodného lekára v Liptovskom Hrádku, ktorý, mimochodom, tiež dovolenkoval, ale chcela som srdce riešiť najbližšie tam, kde som bola. V Liptovskom Mikuláši. Strach o život je veľký, a keď sa dozviete, že ste vysoko rizikovým pacientom, to na pokoji nepridá. Samozrejme, že som z liptovskej nemocnice odchádzala s plačom.
Cítila som bezmocnosť, ale zároveň som vedela, že si so situáciou poradím. Čo však človek vo vyššom veku, ktorý ostane so svojou bezmocnosťou sám? Myslím, že lekár by nikdy nemal zabudnúť na svoju prísahu. Ani v čase, keď mnohí slovenskí lekári v nemocniciach, vraj ich je už takmer tritisíc osemsto, uvažujú o výpovediach. Veď človek, ktorý sa cíti bezmocne a trápi ho choroba, je veľmi zraniteľný.“
Dlhé čakacie doby má na svedomí množstvo ľudí
„Keď som sa dostala ku kardiológovi do mikulášskej súkromnej ambulancie, sestrička si vzala moje papiere. Potom som sa telefonicky dozvedela termín vyšetrenia, ktorým je tretí október. Dlhá čakacia doba ma zarazila.“
Prečo treba tak dlho čakať? „Nelimitujem pacientov, urobím všetkých, ktorí prídu,“ vysvetlil lekár V. Sivák. „Ich vyšetrenie v ambulancii je veľmi individuálne. Najprv si prečítam zdravotnú dokumentáciu. Ak ide o akútny stav, prijmem ich hneď, ak je pacient stabilizovaný, navrhnem dátum vyšetrenia.“
Kardiológ v súkromnej ambulancii má pacientov z celého okresu, a tak sú čakacie doby na vyšetrenie dlhšie.
Na túto problematiku zareagovala aj R. Miklášová, hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou:
„Lekár si manažuje objednávanie pacientov podľa časových a finančných možností. To sa týka prípadov, ktoré si nevyžadujú akútnu zdravotnú starostlivosť. Ak sa počas lehoty čakania na termín pacientov stav zhorší a stane sa akútnym, mal by okamžite vyhľadať pomoc u lekára, prípadne cez záchrannú službu alebo na urgentnom príjme najbližšej nemocnice.“
Lekári o prípade zaryto mlčia
S problémom sme sa obrátili aj na Jána Vyšňana, riaditeľa Liptovskej nemocnice s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu. Náš príbeh dal lekárom s tým, že čakal od nich spätnú väzbu. Žiaľ, žiadnu nedostal, a tak odpovedal:
„Nemám informácie, neviem sa k tomu vyjadriť.“ Do uzávierky sme viac informácií od neho nedostali.