DÚBRAVA. Peťo Devečka dokonca vypočítal ich presný počet. Podľa jeho výpočtov ich bolo 792.
Po dlhom naliehaní prezradil aj postup, akým k tomuto číslu dospel. Je na to vraj jednoduchý vzorec: počet vydaných gulášov vynásobíme počtom stánkov a to celé vydelíme dvoma.
Či už bol výsledok správny, alebo nie, sa nedozvieme, pretože koľko bolo vydaných gulášov, nerátal nikto. Isté však je, že návštevníkov bolo naozaj požehnane, a to nielen Dúbravcov či obyvateľov okolitých obcí. Niekoľkí prišli aj zo zahraničia, jedna slečna až z americkej Kalifornie. Napriek tomu, že takmer nikomu nerozumela, zabavila sa výborne.
Píšťalky, ľudovky, folklór aj banícka hymna
Medzi tými, ktorí sa prišli pozrieť na oslavy, bol aj rodák z Dúbravy Vladimír Grieš. Jeho otec bol ľudový rezbár, vyrábal píšťalky a fujary a dlhé roky pôsobil v miestnej folklórnej skupine Chabenec. Vladimír zdedil talent po ňom a úspešne pokračuje v otcových šľapajách. Na podujatia chodí vždy v tradičnom ľudovom oblečení. Na Dni baníckej obce v Dúbrave zahral na píšťalkách aj zaspieval.
Oslavy sa niesli aj v znamení folklóru a ľudovej hudby, vystúpila domáca folklórna skupina Chabenec pásmom baníckych piesní. Zaspievala aj novú dúbravskú banícku hymnu Čo ste baníci, čo ste robili. Spevom, hudbou, ale aj hovoreným slovom sa predstavili členovia ľudovej hudby Vitáli Virtúzi z Vitálišoviec.
Pásmo uzatvorila Folklórna skupina Kriváň z Východnej. Bola medzi nimi aj Zuzana Bartková, ktorá stála pri založení Folklórneho festivalu vo Východnej. Porozprávala, ako sa zrodila myšlienka zorganizovať festival, ktorý dnes patrí k najväčším na Slovensku.
Cigánka Marika veštila zadarmo
Niečo zo svojho života porozprávala aj Cigánka Marika, ktorá asi ako jediná veštica na Slovensku pracuje zadarmo. Chlapom veští zo sklenených gulí a ženám z rúk.
Ako sama povedala, najlepšie vidí budúcnosť na rukách s prsteňmi a hodinkami. Priamo pred divákmi vyveštila budúcnosť aj dúbravskému starostovi Vladimírovi Janičinovi. Keďže guľu si so sebou nepriniesla, musela veštiť z ruky. Podľa výraznej čiary života mu Marika predpovedala, že bude žiť až do svojej smrti a starostom bude dovtedy, kým bude vyhrávať voľby.
Až z ďalekého Talianska prišli zabaviť dúbravské deti dvaja klauni. Pripravili si pre ne program, v ktorom ich chceli naučiť tancovať. Deti však boli také hanblivé, že tancovať sa naučili skôr ich rodičia a starí rodičia. Niekoľko detských odvážlivcov sa však predsa len našlo, za čo zožali obdiv a uznanie.
Zaujímavosti o baníckych uniformách
I keď bane v Dúbrave nefungujú už viac ako dvadsať rokov, ešte stále vídavať na oslavách Dňa obce mužov v baníckých uniformách. Nosievajú ich iba pri slávnostných príležitostiach.
Čierne banícke uniformy pôsobia navonok rovnako, ale isté odlišnosti na nich predsa len sú. Podobne, ako vojaci, aj baníci majú rôzne funkcie a postavenia, ktoré vyjadrujú kladivkami na výložkách. Čierne kladivká mali baníci a zlaté banskí technici.
Jaroslav Blaško odhalil aj tajomstvo počtu gombíkov. Banícka uniforma by mala mať presne toľko gombíkov, koľko mala Mária Terézia detí. Gombíky boli prišité aj na rukávoch uniforiem, údajne preto, aby si do nich baníci neutierali nos.
Neodmysliteľnou súčasťou uniformy bol ošliader, kus kože, ktorý si baníci priväzovali okolo pása a chránili si tak dolnú časť chrbta pri náročnej práci. K slávnostným uniformám sa zhotovovali okrasné ošliadre.
Pri baníckych slávnostiach nosili riaditelia banských podnikov alebo majitelia baní fokoše – palice, pripomínajúce valašky s ostrím zahnutým nahor.
Uletený balón, Ploštín Punk a tanečné kreácie
Nečakaný a nevšedný zážitok pripravil návštevníkom osláv Dňa baníckej obce v Dúbrave uletený balón. Skončil v drôtoch elektrického vedenia, ktoré viedli tesne ponad divákov. Keďže vydával rôzne svetelné a zvukové efekty, museli organizátori privolať pohotovosť.
Pohotovostní pracovníci prišli presne počas vystúpenia hlavného hosťa večera, hudobnej skupiny Ploštín Punk. Záchranné vozidlo vošlo priamo do davu divákov a prostredníctvom plošiny balón z drôtov odstránili.
Po búrlivom potlesku program pokračoval, avšak hudobní hostia mali čo robiť, aby umožnili divákom väčší zážitok, ako bola akcia záchrany balóna.
Tancom sa do osláv mohli diváci zapojiť nielen počas vystúpenia skupiny Ploštín Punk. Zatancovať si mohli aj latino dance s dúbravskými dievčatami, ktoré vystúpili pod vedením Gabiky Barkóciovej, a na vystúpenie sa poctivo pripravovali.
Tí, ktorí nenašli dostatok odvahy a síl zvládnuť choreografiu, si to vynahradili večer na tanečnej zábave. Hudobná skupina Live z Gôtovian hrala až do skorých ranných hodín a všetci sa výborne zabávali.