LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Popritom si každý návštevník vyskúša a overí svoj odhad veľkostí niektorých fyzikálnych veličín a uvedomí si mnohé všeľudské osobné hodnoty, ako sú život, človek, zdravie, láska, a ktoré budú zhmotnené v citátoch a reprodukciách umeleckých diel.
Cieľom výstavy je, popri hre s vedeckými hračkami a hlavolamami, nasmerovať záujem návštevníkov na pozorovanie a nenásilné experimentovanie cez odhad veľkostí fyzikálnych jednotiek. Pritom súčasne poukázať na využiteľnosť hier a hračiek vo vzdelávaní či nachádzať a prezentovať originálne výstavno-múzejnícke prostriedky.
Zvuk zvierat v kocke
Lákadlom výstavy sú nové exponáty najmä zo zahraničia alebo z medzinárodnej súťaže Vedecká hračka, napríklad, guľôčkový časomerač, Eulerov disk s hologramom, Galileove teplomery, robot, kaleidoskopy, zvuk zvierat v kockách či magnetickí cvičenci.
K dispozícii je približne 110 hračiek a hlavolamov z 22 štátov a 7 pôvodných fyzikálnych experimentov na odhad fyzikálnych hodnôt, napríklad, čokoládový Newton.
Hračky na učenie
Ďalej zaujmú interiérové predmety, napríklad, plazmatická špirála, plaziaci sa blesk, lampa meniaca farby pohybom a luminiscenčná fólia na stopy tieňohry v zatemnenom priestore.
Autori výstavy chcú prispieť ku kultúre hrania u nás a popularizovať hračky ako prostriedky školského a mimoškolského vzdelávania a výchovy.
Výstava Hodnoty – vedecká hračka je sprístupnená v Múzeu Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši do 22.októbra.