RUŽOMBEROK. Maximálna ročná produkcia celulózy v papierenskej spoločnosti by sa mala zvýšiť z doterajších 500-tisíc na 520-tisíc ton.
Predstavitelia spoločnosti, ktorí v týchto dňoch podali na príslušné štátne inštitúcie žiadosť o zmenu integrovaného povolenia, tvrdia, že vyššia produkcia by vo väčšej miere nemala zaťažovať životné prostredie.
Prioritou je železničná doprava
Zvýšenie výroby celulózy sa spoločnosti, podľa riaditeľa divízie celulózy Vladimíra Krajčiho, podarilo dosiahnuť zefektívnením výrobných procesov bez akýchkoľvek investícií do technológií.
„To znamená, že naďalej budeme mať ten istý počet kusov čerpadiel, motorov aj obsluhujúceho personálu, ale existujúci potenciál lepšie využijeme.“
Zo zvýšením výroby mierne narastie aj dovoz drevnej hmoty, ktorá s výrobou úzko súvisí. Nákladnej dopravy v meste sa to napriek tomu dotkne len nepatrne. Prioritou spoločnosti je viac využívať dopravu dreva po železnici. V súčasnosti po nej vozí asi tridsať percent drevnej hmoty, pričom pred dvoma rokmi to bolo o polovicu menej.
„V tomto trende chceme pokračovať, aj keď to nie je jednoduché. Mnohé miesta nakládok v rámci úspory železnice zlikvidovali, a to nám komplikuje zvyšovať pomer železničného dovozu. Napriek tomu s dopravcom neustále rokujeme a hľadáme optimálne riešenia,“ vysvetlil V. Krajči.
Odpad efektívne zhodnocujú
Vyššia produkcia prinesie aj väčšie množstvo odpadu. Nová európska legislatíva o klasifikovaní chemických látok a prípravkov umožňuje spoločnosti jeho množstvo znižovať.
„Niektoré odpady, ktoré priemyslne dokážeme druhotne spracovať, môžeme na základe zákona pretransformovať na suroviny. Pre každú surovinu ale najprv musíme vytvoriť takzvanú kartu bezpečnostných údajov, ktorú majú všetky chemické prípravky a látky. Tá ich klasifikuje a určí ich nebezpečné vlastnosti,“ povedala Monika Rafaelisová z externej poradenskej spoločnosti pre ekológiu.
„Vápencový kal ako druhotnú surovinu predávame. Používa sa, napríklad, pri výrobe tehál alebo pri kompostovaní. Drevná hmota má pre nás veľké energetické vyžitie. Podarilo sa nám tak znížiť celkový podiel odpadov až o tri štvrtiny,“ doplnila vedúca odboru životného prostredia spoločnosti Marianna Matajová.
Výroba celulózy vzrastie
Manažment ružomberských papierní v najbližších rokoch plánuje strategický zámer zvýšiť výrobu celulózy až na 550-tisíc ton ročne.
„Podstatou tohto projektu je zvýšenie energetickej efektívnosti spaľovania čierneho lúhu, získaného z množstva energie z obnoviteľných zdrojov, a na druhej strane významné zníženie zápachu a prašnosti,“ dodala M. Matajová.