LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Na chodníkoch v ústiach dolín sme postupne od konca augusta nainštalovali tabuľky, na ktorých vyjadrujeme našu nespokojnosť,“ povedal tajomník združenia Ivan Rázus.
Tabuľky upozorňujú na nerešpektovanie ústavných práv majiteľov pozemkov, najmä v súvislosti s pripravovaným zákonom o pozemkových spoločenstvách a ochrane prírody a krajiny. Vlastníci chcú, podľa I. Rázusa, poukázať aj na dlhodobé neriešenie ich problémov zo strany štátu.
„Poslali sme niekoľko petícií, listov ministrom či pripomienok k zákonom, no nemajú žiadnu odozvu. Rozhodli sme sa preto zakročiť a pohrozili sme uzatvorením turistických chodníkov a lesných ciest,“ povedal I. Rázus. Ak kompetentní nezoberú do úvahy ich požiadavky, vlastníci sú pripravení zatvoriť turistické chodníky.
Zákazy neumožňujú hospodáriť
Zákon o ochrane prírody a krajiny je, podľa Rázusa, ešte horší ako pôvodný. „V piatom stupni ochrany by malo byť až päť percent bezzásahového územia. To sa nás veľmi dotkne, keďže väčšinu pozemkov máme práve v chránených územiach. Zoberie nám to ešte viac území bez náhrady a obmedzí naše vlastníctvo. Navyše, zákazy nám neumožňujú hospodárenie v lesoch, čo nám spôsobuje veľké straty,“ dodal I. Rázus.
Ak by zákon začal platiť v praxi, podľa I. Rázusa, by to znamenalo, že do roku 2020 by v národných parkov bolo päťdesiat percent bezzásahového územia.
„V zákone nám chýba aj princíp vlastníckych vzťahov. My sme predsa vlastníci a nik nás nerešpektuje. Štát by sa podľa nich mal držať Ústavy. Obmedzovať vlastnícke práva môže len na základe zákona za primerané odškodnenie a v nevyhnutnej miere,“ doplnil predseda.
Združenie zastrešuje viac ako osemdesiat pozemkových spoločenstiev od Stankovian v okrese Ružomberok až po Gerlachov vo Vysokých Tatrách.
Vraj rozkopávajú otvorené dvere
V oficiálnom stanovisku ministerstva životného prostredia (MZP) sa uvádza, že akcia Liptovsko-tatranského združenia vlastníkov lesov sa nedá nazvať inak ako zbytočným rozkopávaním otvorených dverí.
Hovorkyňa MZP Beatrice Hudáková tvrdí, že zákon a zonáciu pripravuje MZP postupne, systematicky a nie pod pokrievkou, ako to bolo zvykom za predchádzajúcich vedení.
„Najprv musíme pripraviť odborný návrh zonácie s vedeckými pracovníkmi, keďže v TANAP-e je prioritou ochrana prírody a lesnícke či developerské záujmy sú až sekundárne. Keď bude odborný návrh hotový, v rámci Zelenej tripartity ho prerokujeme so všetkými dotknutými, ktorí prejavia záujem,“ vysvetlila B. Hudáková.
Ak však lesníkom ide o výšku finančného odškodnenia za obmedzenie v hospodárení, v tomto prípade by sa podľa ministra Józsefa Nagya mali obracať aj na ministerstvo financií, ktoré na tieto účely určuje rozpočet.
„V tomto smere určite bude MZP podporovať spravodlivý systém so zachovaním zdravého rozumu a bude požadovať dostatočný rozpočet, aby mohlo vlastníkov finančne odškodniť. Na rok 2012 sme požiadali o šesť miliónov eur, ale našu požiadavku zatiaľ na ministerstve financií neakceptovali.“
Práve nový zákon o ochrane prírody a krajiny bude vytvárať právny rámec pre túto spravodlivosť, na prípravu ktorého sú prizývané aj záujmové združenia, medzi nimi aj Združenie neštátnych vlastníkov lesov Slovenskej republiky.