LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Tréningu sa zúčastnili žiaci školy a ako hostia aj učitelia z iných slovenských škôl. Lektormi Štefan Szabó a Paulína Urdová z Občianskeho združenia Sosna, ktoré sa dlhodobo venuje prírodným záhradám.
V rámci teórie sa účastníci dozvedeli, ako tvoriť dizajn prírodnej záhrady, vyberať vhodné prvky do záhrady, niečo o rastlinstve a živočíchoch prírodných záhrad a podobne.
Najväčšiu pozornosť sústredili na praktické budovanie jazierka a bylinnej špirály. Každý z týchto objektov esteticky dotvára areál školy, ale umožňuje aj praktické vzdelávanie školy.
Ak všetko dopadne podľa projektových predstáv, tak okrem 38 stromov a 98 krovín by v rámci ekosystému jazierka mali žiaci sledovať rast kosatca žltého, ježohlava vzpriameného, leknice, nezábudky močiarnej a ďalších vodných rastlín. Bylinná špirála im poskytne liečivé rastliny.
Žiaci dokonca navrhli pokračovanie projektu v podobe budovania ďalších záhradných prvkov: vŕbový domček, hmatové chodníky, umiestnenie lavičiek či skalku.
„Budovanie jazierka a bylinnej špirály sa stretlo s radosťou a pracovným nasadením žiakov. Svedčí to, že mnohí mladí ľudia majú vzťah skôr k praktickým aktivitám než k memorovaniu často aj od života odtrhnutej učebnej látky. Praktické aktivity treba presadzovať v školách v oveľa väčšej miere," povedal Rudolf Pado, predseda a projektový manažér OZ Tatry.
Autor: PAD