LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Liptovské múzeum nadviazalo cezhraničnú spoluprácu s Tovarišstvom pieninských umelcov v Kroscienku nad Dunajcom.
„Čipkárskou cestou sa nám podarilo doslova pospájať celé Slovensko a oživiť dávne tradície paličkovanej čipky. Úžasným trvalým dôkazom zostáva viac ako 50-tmetrový pás vytvorený z približne šiestich stoviek štvorcových dielikov, ktorými prispeli členky čipkárskych klubov," povedala riaditeľka Liptovského múzea Iveta Zuskinová.
Hlavným zámerom začínajúcej cezhraničnej spolupráce s finančnou podporou Európskeho fondu regionálneho rozvoja bude podľa nej popri spoločných tvorivých dielňach, výstavách a vydaní tematickej publikácie predovšetkým dobudovanie samostatnej expozície paličkovanej čipky v zrekonštruovanej historickej budove Soľného úradu, kde sídli liptovskohrádocké Národopisné múzeum.
„ Verím, že sa takýmto spôsobom časom dopracujeme až k úplne svojbytnému špecializovanému múzeu slovenského čipkárstva. Jeho situovanie v Liptovskom Hrádku by malo nesporné opodstatnenie, veď práve v tomto meste založil kráľovský prefekt František Wiesner už v roku 1796 školu, kde sa dievčatá učili čipkárskemu umeniu," dodala Zuskinová.