LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Projekt oddychovej zóny realizovalo Občianske združenie (OZ) Tatry z Liptovského Mikuláša. Približne dvetisícpäťsto eur získalo z grantového programu Zelené oázy, ktorý vyhlásila Nadácia Ekopolis.
Na projekte pracovala spolu s OZ Tatry aj Rímskokatolícka farnosť v Okoličnom.
„Autori projektu park nazvali podľa františkána, ktorý tam pôsobil pred niekoľkými desaťročiami. Park je aj miestom jeho posledného odpočinku,“ povedala Henrieta Hrinková, manažérka nadácie.
Strom sa vrátil ako socha
Projektu predchádzala žiadosť o výrub starej lipy, ktorá ohrozovala historickú stavbu. „Museli sme podstúpiť vážnu dilemu, keďže ako ochranári stromy oveľa radšej sadíme. Nakoniec sme dôvod výrubu lipy uznali, ale podmienkou bolo, že sa strom do parku v inej podobe vráti. Už onedlho v ňom pribudne socha sv. Františka z dreva vyrúbaného stromu,“ vysvetlil predseda OZ Tatry Rudolf Pado.
Keď sa R. Pado so správcom farnosti Jozefom Tomagom stretol druhýkrát, naznačil mu, že v okolí kostola chce vybudovať park. Farnosť však nemala naň dostatok peňazí. „Správcovi som sľúbil, že sa pokúsim získať časť peňazí z grantov,“ doplnil R. Pado.
Aj liečivé rastliny
Pri výstavbe autori projektu zlikvidovali staré oplotenie. Potom ručne premiestnili a preosiali tony zeminy, očistili stovky kameňov a vybudovali prístupový chodník. Osadili lavičky a urobili sadové úpravy, ktoré vychádzali z historického kontextu gotiky. V parku sú aj liečivé rastliny či rôzne kroviny.
Celkový rozpočet projektu bol 7-tisíc eur. Farnosť Okoličné prispela sumou 4 500 eur. Dobrovoľníci odpracovali na úprave parku väčšinu prác, odhadom 1 500 hodín.
Park, podľa Jozefa Tomagu, v sebe nesie ešte hlbšiu pravdu, ako sa zdá. „Františkánsky mních je obrazom toho, že kedysi bol niekto, kto ukázal, že sa dá dôstojne žiť aj v podstatne ťažšej dobe, ako je súčasná. Každý návštevník tohto priestoru si určite uvedomí, že život rehoľníka je hodný nasledovania.“