Nájomníci nechcú platiť zábezpeku, sto eur chcú späť

V ružomberských nájomných bytoch budú môcť nájomníci zaplatiť stoeurovú zábezpeku v splátkach do konca júna budúceho roku. Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva.

Nájomníkom mestských bytov sa nepáči, že stoeurová zábezpeka je na účte bytového podniku. Chcú ju späť.Nájomníkom mestských bytov sa nepáči, že stoeurová zábezpeka je na účte bytového podniku. Chcú ju späť. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ JÁN KROŠLÁK)

RUŽOMBEROK. Opätovnému prerokovaniu problematiky platby zábezpeky predchádzali viaceré stretnutia vedenia mesta s obyvateľmi, ale aj petícia za zrušenie zábezpeky. „Podpísalo ju viac ako dvesto obyvateľov,“ poznamenal hlavný kontrolór mesta Igor Frič.

„Zábezpeku odmietame, pretože peniaze sa nám vrátia, až keď sa z bytu odsťahujeme. Pokiaľ v ňom budeme žiť celý život, ostanú na účte bytového podniku," povedala Andrea Lahká, členka petičného výboru.

„Mesto zjavne nemá peniaze a zábezpekou potrebuje vymôcť značnú sumu, ktorú bude zúročovať na svojom účte. Predložili sme preto návrh, aby sme namiesto zábezpeky, podľa platnej slovenskej legislatívy, zaplatili nájom vždy dopredu,“ dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Byty ničia hlavne neplatiči

„Na zábezpeke mesto vyzbiera viac ako osemdesiattisíc eur a ide v podstate o naše peniaze, ktoré môže zhodnocovať na úrokoch,“ vysvetlila nespokojná nájomníčka Michaela Dorníková.

Zábezpeka bude, podľa viceprimátora Miroslava Zuberca, slúžiť výlučne ako kompenzácia voči rastúcim nedoplatkom za byty. „Problém síce nevyrieši, ale ho čiastočne zmierni. Jedným z dôvodov je aj časté poškodzovanie bytov hlavne tými nájomníkmi, ktorí museli z bytov odísť práve pre neplatenie.“ Zástupca primátora ubezpečil, že zábezpeku mesto uloží na účet a nepoužije ju na žiadne iné účely.

Platičom predĺžia zmluvy

V súčasnosti je vraj v 551 nájomných bytoch až 188 neplatičov. „Ide o veľmi vysoký pomer,“ povedala Dana Sršňová, riaditeľka ružomberského bytového podniku.

SkryťVypnúť reklamu

„Nájomné zmluvy uzatvárame spravidla na tri mesiace, vo výnimočných prípadoch na pol roka či rok. Problém nastáva vtedy, keď sa nájomník po ukončení nájomnej zmluvy odsťahuje a má nedoplatky. Takto nám vznikajú nedobytné pohľadávky,“ doplnila Sršňová.

Platba zábezpeky bude predmetom ročného zúčtovania a nájomník ju bude mať na svojom konte, keď sa z bytu odsťahuje. Ak nebude mať žiadne finančné záväzky, dostane ju späť.

Poslanci schválili aj výhody pre platiacich nájomného. Ak nájomcovi v ostatných dvoch rokoch nevznikol nedoplatok, môže mu byť predĺžená nájomná zmluva na raz také dlhé obdobie ako predchádzajúca nájomná zmluva, najviac však na rok. Ružomberská radnica v súčasnosti eviduje približne štyristo žiadostí o byt.

Investori neprejavili záujem

V súčasnosti žiaden investor nestavia v Ružomberku nové byty, nerekonštruuje objekty, v ktorých by vznikli nové bytové priestory. Takéto aktivity stavebníci technicky a administratívne nepripravujú ani pre budúci rok. Je teda nepravdepodobné, že by niekto v budúcom roku začal stavať byty pre ich komerčné využitie. O pláne budúcoročnej investičnej výstavby financovanej z mestského rozpočtu sa zatiaľ nikto nevyjadril.

SkryťVypnúť reklamu

Viacerí oslovení pracovníci ružomberskej radnice, ale aj poslanci mestského zastupiteľstva sa však stotožňujú s názorom, že mesto nové byty potrebuje.

O konkrétnej aktivite smerujúcej k výstavbe nových mestských bytov zatiaľ nikto nič nevie. Nie je preto pravdepodobné, že do budúcoročného plánu investičnej výstavby ružomberskej radnice zaradia aj stavbu nejakého bytového domu.

Trvalé aj prechodné bývanie

Výrazné zlepšenie v oblasti bytovej politiky teda nemožno očakávať. Ružomberská radnica má v súčasnosti 549 mestských bytov, z toho je 36 sociálnych.

„Mesto prevádzkuje aj štyri ubytovne so spoločnou kapacitou 121 izieb. Dve z nich sú určené aj pre trvalý pobyt nájomníkov,“ povedala Dagmar Majeríková, vedúca oddelenia sociálnych služieb a zdravotníctva Mestského úradu v Ružomberku.

Najväčšia ubytovňa s kapacitou 47 izieb na Žilinskej ceste je určená len na prechodné bývanie. V najmenšej ubytovni so 17 izbami majú ľudia aj trvalý pobyt.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 911
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 690
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 471
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 491
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 665
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 319
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 589
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 522
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


7
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu