LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Do protestu sa zapojili aj lekári z Liptovského Mikuláša. V Liptovskej nemocnici s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu pracuje 83 lekárov. „K 30. septembru podalo výpoveď 52 lekárov, čo predstavuje 62 percent z celkového počtu,“ informovala Radka Kulaviaková, hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom nemocnice.
Lekári z ambulancií v poliklinike v Liptovskom Hrádku sa do protestu nezapojili. „Zdravotnú starostlivosť tam poskytujú výlučne súkromní lekári, ktorí sa do protestnej akcie nezapojili,“ spresnila Kulaviaková.
Päťdesiatdva výpovedí
Aj keď lekári na Slovensku výpovede postupne sťahujú, liptovskomikulášski odborníci sú neoblomní, ani jeden z nich nezobral výpoveď späť.
Z nemocnice v Liptovskom Mikuláši má teda od prvého januára odísť 52 lekárov. Najviac, až desať, podalo výpoveď z oddelenia odboru anesteziológie a intenzívnej medicíny.
Okrem nich chce odísť deväť internistov, osem chirurgov, päť gynekológov a pôrodníkov, traja neurológovia, rá- diológovia a traja lekári z úrazovej chirurgie. O dvoch lekárov menej bude na očnom, detskom, urologickom a hematologicko-transfúznom oddelení. Oddelenia ušno-nosovo-krčného, psychiatrie a klinickej mikrobilógie by mali prísť o jedného lekára.
Odišiel aj riaditeľ
„K dopadom výpovedí lekárov na chod nemocnice sa zatiaľ nevieme vyjadriť, pretože sa touto problematikou budeme zaoberať v najbližšom období,“ povedal Štefan Köhler, ktorý je od 24. septembra dočasne poverený výkonom funkcie riaditeľa Liptovskej nemocnice s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu.
Doterajší riaditeľ, Ján Vyšňan, podal výpoveď. „Riaditeľ liptovskej nemocnice s poliklinikou požiadal o rozviazanie pracovného pomeru dohodou, čo Žilinský samosprávny kraj akceptoval,“ spresnila Kulaviaková.
Zdravotníctvo kolabuje
Hromadným podávaním výpovedí chcú lekári v nemocniciach na celom Slovensku podporiť štyri základné požiadavky lekárskych odborov.
Cieľom protestu je zabezpečiť dodržiavanie Zákonníka práce a vyhlášky o materiálnom a personálnom zabezpečení v nemocniciach, zmeniť systém financovania zdravotníckych zariadení tak, aby pokrýval všetky reálne náklady, zastaviť transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti a legislatívne garantovať výšku mzdy zdravotníckych pracovníkov.
„Vzhľadom na to, že lekári dlhodobo nenašli partnera na dialóg o efektívnych riešeniach a východiskách z krízovej situácie a kolapsu, ku ktorému sa slovenské zdravotníctvo rúti, výpovede sú v súčasnosti jediným legitímnym spôsobom, ako zmeniť prístup k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti, ohodnoteniu lekárov a ich pracovným podmienkam,“ povedal Marián Kollár, vedúci lekárskeho odborového združenia.