LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Memorandum, podľa predsedu občianskeho združenia (OZ) Tatry Rudolfa Pada, postupne strácalo vážnosť. Mesto vraj len konzumovalo výsledky práce OZ a mnohé návrhy ignorovalo.
„Namiesto reálnych riešení radnica neustále hľadala dôvody, prečo sa niečo nedá urobiť a o mnohých vážnych prípadoch sme sa dozvedali iba z iných zdrojov.“
Radnica spolupracovať nechcela
R. Pado tvrdí, že mesto, napríklad, nemalo záujem spolupracovať pri budovaní zelenej oázy na Podbrezinách.
„Z druhej ruky sme sa dozvedeli, že samospráva uzavrela novú zmluvu na odber vytriedeného papiera a bez nášho vedomia zrušila školskú súťaž v zbere obalov s obsahom hliníka. Napriek tomu, že sme lídrami miestnych projektov v triedení komunálneho odpadu.“
S predsedom OZ Tatry sa chcel primátor Alexander Slafkovský viackrát stretnúť, aby o problémoch spoločne diskutovali. „Rudolf Pado na moje pozvania nereagoval a jednostranne ukončil spoluprácu. Triedenie odpadu zabezpečujeme v meste od roku 1994 a máme dlhodobo veľmi dobré výsledky. Mali sme ich dávno predtým, ako prišlo OZ Tatry. Myslím si, že nestačí dávať len návrhy, a potom kritizovať.“
Mesto triedi odpad najlepšie na Slovensku
Najlepšie na Slovensku triedia odpad obyvatelia Liptovského Mikuláša. Mesto získalo spomedzi tisícky hodnotených miest a obcí ocenenie najlepšie separujúce mesto v roku 2011. „Sme hrdí na toto ocenenie, poďakovanie za tento úspech patrí v prvom rade ľuďom, ktorí odpad zodpovedne triedia,“ povedal primátor.
Titul získalo v rámci projektu Zelený bod spomedzi tisícky hodnotených obcí a miest. Hlavnou úlohou systému Zelený bod je podpora triedenia odpadu a osveta medzi obyvateľmi.