RUŽOMBEROK. Dlhodobá snaha zaradiť mesto medzi centrá slovenského cestovného ruchu je behom na dlhé trate. Letná sezóna však Ružomberok v tomto snažení neposunula veľmi dopredu.
Neuskutočnili sa žiadne mimoriadne akcie, Ružomberok nezaujal nijakým prevratným podujatím.
Na rozvoj treba investície
„Uvedomujeme si potenciál rozvoja turizmu v Ružomberku. V prvom rade je však potrebné nastaviť systémové kroky pre dlhodobý rozvoj cestovného ruchu v meste, ale aj v Liptove ako celku v súvislosti s novou legislatívou v oblasti cestovného ruchu,“ povedal Martin Hromada, nový vedúci oddelenia regionálneho rozvoja a kultúry Mestského úradu v Ružomberku.
Práve z tohto oddelenia vzišla v minulých dňoch požiadavka, aby sa v novom územnom pláne mesta viac hľadelo na rozvoj turizmu v meste. Napríklad, v podobe budovania nových cyklotrás, ktoré by boli aj pre turistov na dvoch kolesách v samotnom centre meste bezpečnejšie.
Ďalšími aktuálnymi aktivitami s výhľadom do budúceho roka je hľadanie možností finančnej podpory z fondov Európskej únie, pretože bez investícií nie je možné napredovať v rozvoji cestovného ruchu.
Atraktívnejší Vlkolínec
„Mesto pripravuje svoju novú webstránku, ktorá by mala byť atraktívnejšia, prehľadnejšia aj pre možných návštevníkov Ružomberka. A k rozvoju turizmu určite prispeje aj tvorba novej koncepcie rozvoja Vlkolínca,“ tvrdí M. Hromada.
Spresnil, že čo najskôr je potrebné vo Vlkolínci dobudovať obchod spojený s reštauráciou a sociálnymi zariadeniami, čo určite prinesie zvýšenie kvality služieb a spokojnosti návštevníkov tejto svetovo uznávanej pamiatky ľudovej architektúry.
Avšak zaradenie tejto investície do plánu budúcoročných stavebných aktivít mesta je bez mimorozpočtového krytia potrebných nákladov otázne. Investície sú potrebné aj do značenia a moderného informačného systému v celom Ružomberku. Ten by mal zahŕňať propagáciu trás vedúcich po kultúrno-historických pamiatkach Ružomberka.
Voda chýba
Z dlhodobého pohľadu je potrebné dobudovať to, čo už je rozpracované. V prvom rade sa vraj treba sústrediť na dobudovanie športovo-rekreačnej oblasti Hrabovo a jej napojenie na Vlkolínec a Čutkovskú dolinu.
„Už teraz je tam niekoľko atrakcií, nechýbajú reštauračné a ubytovacie služby. Je tu lanovka, ale aj trasy pre pešiu či cykloturistiku. Lyžiarske stredisko Malinô Brdo je veľmi dobre zapísané v povedomí lyžiarov. Takže v tejto oblasti je na čom stavať,“ tvrdí M. Hromada.
Výrazným nedostatkom Ružomberka je však voda. Nie pitná, ale vhodná vodná plocha na plávanie a relax. Pre začiatok by azda pomohlo vyčistenie hrabovskej nádrže a skultivovanie jej okolia. Z dlhodobého pohľadu je vysnenou víziou letné kúpalisko či malý aquapark.