LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Rozvoj turizmu v slovenských horách, problémy prevádzkovateľov lyžiarskych stredísk a príprava nového zákona o ochrane prírody a krajiny, boli aktuálnymi témami jubilejného štyridsiateho ročníka Dní lanoviek a vlekov záujmového združenia Lavex.
Takmer štvrtinu územia Slovenska tvoria národné parky a chránené krajinné oblasti. Práve v nich sa, podľa predsedu Lavex-u Jána Gavaliera, nachádza väčšina našich lyžiarskych stredísk.
„Zimnému cestovnému ruchu sa môžeme prioritne venovať len v horách, pričom na rozvoj lyžiarskych stredísk potrebujeme dostatočnú rozlohu, lenže tento problém sa dlhodobo nerieši,“ vysvetlil Gavalier.
Najskôr boli strediská, potom parky
Odborníci tvrdia, že najväčším paradoxom slovenského cestovného ruchu je, že najprv sme budovali zimné strediská a neskôr vznikli národné parky, ktoré ich zahrnuli do svojich území.
„V niektorých prípadoch dokonca aj do oblastí s najvyšším stupňom ochrany, čo zabrzdilo ich rozvoj a urbanizáciu. Inšpiráciu by sme mali hľadať v alpských krajinách, veď rozvoj aktívneho cestovného ruchu nie je samoúčelný, ale prináša spätne peniaze aj do ochrany prírody,“ doplnil J. Gavalier.
Plochy pre cestovný ruch chcú zredukovať o polovicu
Ministerstvo životného prostredia momentálne pripravuje návrh nového zákona o ochrane prírody a krajiny.
„Ministerstvo sme požiadali, aby nám návrh zákona doručilo ešte pred začiatkom pripomienkového konania. V médiách sa už objavili vyhlásenia o zredukovaní plôch pre cestovný ruch na polovicu, s ktorými nesúhlasíme, a preto by sme chceli zákon profesionálne posúdiť,“ povedal prezident Zväzu cestovného ruchu SR Stanislav Macko.
Milan Sumka, prevádzkovateľ lyžiarskeho strediska v Jasenskej doline neďaleko Martina, sa podelili o svoje skúsenosti:
„Pri schvaľovaní územného plánu, v ktorom chceli mať zahrnutý dlhodobý rozvoj svojho strediska, takmer šesť rokov zápasili s obrovskými problémami. Dospieť k dohode s ochranármi nebolo ľahké, v požiadavkách sme museli ustupovať zakaždým len my,“ uzavrel Sumka.