RUŽOMBEROK. Malé arborétum je jedinečné v tom, že myšlienka jeho založenia sa zrodila v hlavách dôchodcov z ružomberského centra sociálnych služieb Trojlístok, ktoré sa skladá z domova dôchodcov, domova sociálnych služieb a rehabilitačného a krízového strediska.
„Dôchodcovia chceli urobiť radosť ľuďom s mentálnym postihnutím. Ako symbol zvolili strom, znak dlhovekosti. Chcú po sebe niečo zanechať a potešiť klientov zariadenia,“ povedal Anton Machola, riaditeľ Centra sociálnych služieb Trojlístok.
S mestskými lesmi budú spolupracovať ďalej
Odborný dohľad nad výsadbou arboréta, teda malej záhradky, niesli ružomberské Mestské lesy. Výrobno-technický riaditeľ Milan Šlávka to označil za úspešný zárodok budúcej spolupráce s cieľom zvýšiť ekologické povedomie klientov centra sociálnych služieb.
„Myšlienka spolupráce vznikla, keď sme zabezpečovali výrub starých stromov. Teraz sme vysadili stromy, ktoré sa hodia do prostredia, napríklad, červený javor alebo okrasné tuje,“ povedal Šlávka.
Peniaze získali ružomberskí dôchodcovia z grantu. Odborný pracovník z Liptovského múzea im, v rámci projektu, urobil prednášku historickým prierezom flóry regiónu.
Rastúce stromy pripomenú tých, ktorí ich vysadili
Myšlienka potešiť mentálne postihnuté deti a dospelých z domova sociálnych služieb sa zrodila v hlave Jozefa Gaburiaka, ktorý býva v ružomberskom domove dôchodcov.
„Strom je symbolom života, ktorým potešíme klientov domova. Jeho realizácia je pre nás, okrem toho, rozptýlením a možnosťou ako lepšie pochopiť život,“ vysvetlil Gaburiak.
„Boli by sme radi, keby mali mentálne postihnutí ľudia na nás peknú spomienku pri pohľade na to, ako stromy rastú,“ doplnila Jarmila Kochlicová z ružomberského domova dôchodcov.
Záhradu premenia na oázu pokoja
Rozsiahla záhrada pri domove sociálnych služieb na Ulici sv. Anny je pre mentálne postihnutých klientov, ktorí majú problémy so samostatným pohybom, prakticky nevyužiteľná. V budúcnosti ju plánujú sprístupniť aj ľuďom s telesným postihnutím.
Záhradu by postupne, podľa slov riaditeľa, radi premenili na príťažlivú bezbariérovú oázu pokoja pre klientov, aby sa mali kde nerušene poprechádzať, posedieť si, navzájom komunikovať a načerpať nové sily do života.