LIPTOV. Nie všetci si však uvedomujú, aká je dôležitá čistota a dobrý technický stav komína. Hasiči varujú, že práve vykurovacie obdobie sprevádza zvýšený počet požiarov. „Je dôležité, aby si ľudia pred vykurovacou sezónou skontrolovali celistvosť dymovodov a neporušenosť komínov.
Mali by venovať pozornosť aj prestupu komína cez strešný plášť, tesnosť komínových dvierok, čistotu priestoru pred komínovými dvierkami a palivovými spotrebičmi. Treba dbať, aby pri komíne nebol uložený žiadny horľavý materiál a zabezpečiť jeho pravidelné čistenie,“ upozornila Eva Krajčiová, riaditeľka Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláši.
Štatistiky za minulý rok ukazujú, že pri požiaroch priamo súvisiacich s vykurovaním vznikli škody takmer za 130-tisíc eur.
„Hasičom sa odborným zásahom podarilo uchrániť hodnoty vo výške viac ako 1,2 milióna eur. V liptovskomikulášskom okrese nedošlo k strate na zdraví a živote, o čom sa už v celoslovenských štatistikách hovoriť nedá, pretože v súvislosti s vykurovaním evidujú hasiči v iných okresoch niekoľko usmrtených osôb,“ doplnila okresná riaditeľka.
Dôležité je odborné preskúšanie
Komín treba prečistiť pred vykurovacou sezónou a aj po jej skončení. Ak sa komín nevyčistí, sadza a decht sa v ňom môžu vznietiť.
„Zo zákona o ochrane pred požiarmi vyplýva, že fyzické a právnické osoby sú povinné zabezpečiť pravidelné čistenie a kontrolu komínov. Ľudia by si mali zabezpečiť odborné preskúšanie komínov aj pred pripojením palivového spotrebiča na komín, pri zmene druhu paliva a po stavebných úpravách na telese komína. Za nesplnenie uvedených povinností je možné uložiť pokutu do sto eur u fyzickej osoby alebo až do 8 298 eur u právnickej osoby a fyzickej osoby podnikateľa,“ povedala E. Krajčiová.
Veľa komínov nemá revíziu
Kominár môže komín vyčistiť dvoma spôsobmi, a to zo strechy alebo cez komínové dvierka. Povinnosťou kominára je vyčistiť komín, kotol a celú dymovú cestu až po ústie do komína.
„Pri plynových kotloch by sa mali komíny kontrolovať a čistiť raz ročne, ale ak je výkon kotla viac ako 50 kilowattov, raz za šesť mesiacov. Naopak, ak ľudia používajú tuhé palivo, zákonná povinnosť im ukladá čistiť komín každé štyri mesiace, ale opäť pri výkone nad 50 kilowattov je to raz za dva mesiace.
Mal by to robiť kominár, ľudia to však nedodržiavajú. Veľmi veľa komínov nemá revíznu správu, nerešpektujú to a potom vznikajú požiare,“ vysvetlil kominársky majster Silvester Slosarčík.
Pri kontrole by sa nemalo zabudnúť hlavne na starších ľudí, ktorí žijú sami alebo majú zdravotné problémy. Často sa totiž sami nedokážu postarať o to, aby bezpečne predišli požiaru a neohrozili svoje zdravie a straty na majetku.
Povinnosti predpisuje zákon
Zabezpečovať pravidelné čistenie komínov a vykonávanie kontroly komínov v jej objektoch alebo v priestoroch, ktoré má vo vlastníctve alebo v užívaní, osobou s odbornou spôsobilosťou.
Zabezpečí odborné preskúšanie komínov pred pripojením spotrebiča na komín pri zámene spotrebiča na ústredný alebo etážový zdroj tepla, pred zmenou druhu paliva a po stavebných úpravách na telese komína.
Povinnosťou ľudí, ktorí manipulujú s ohňom, je správať sa tak, aby nedošlo k vzniku požiarov pri prevádzkovaní palivových spotrebičov, zariadení ústredného vykurovania a iných spotrebičov, pri skladovaní, ukladaní a pri používaní horľavých látok a manipulácii s otvoreným ohňom.