Štvrtok, 9. december, 2021 | Meniny má IzabelaKrížovkyKrížovky

Život vraj zvládajú lepšie tí, ktorí sa naučia stratégiu na šachovnici

Pri šachu vzniká neobmedzené množstvo pozícií. Každú si musí šachista správne vyhodnotiť a riešiť.

Viktor Gažík je šachový majster z Liptovskej šachovej školy.Viktor Gažík je šachový majster z Liptovskej šachovej školy. (Zdroj: JÁN KROŠLÁK)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Keď skúsený hráč odhalí kritické pozície, nad nasledujúcim ťahom sa zamyslí na dlhší čas. Nehľadá konkrétny ťah, ale plán hry. Šachisti tvrdia, že to isté platí aj v živote. O šachových zaujímavostiach viac porozprával Juraj Ivan z Liptovskej šachovej školy.

Ako sa šach v minulosti vyvíjal? Bola, napríklad, vždy rovnaká zostava figúrok na šachovnici?

- Za kolísku šachu považujeme Indiu. Na severe krajiny okolo roku 500 sa hrala hra s názvom Čaturanga. Odvodený je od štyroch súčastí vojska pechoty, jazdy, slonov a vojnových vozov. Boli to predchodcovia dnešných pešiakov, jazdcov, strelcov a veží. Niektorí historici tvrdia, že šach pochádza z Číny z 2. storočia pred naším letopočtom.

Do Európy sa hra dostala v 9. storočí súčasne z Perzie a Ruska. Niektoré figúrky mali obmedzenejšiu možnosť pohybu, ako majú dnešné. Alfil, predchodca strelca, sa pohyboval iba o dve polia po diagonále a predchodca dámy, vezír, o jedno pole po diagonále.

Okolo roku 1200 sa začali šachové pravidlá meniť v Taliansku a Španielsku. Asi v roku 1475 hra dostala dnešnú podobu. V roku 1851 sa odohral prvý medzinárodný šachový turnaj v Londýne. Prvým majstrom sveta v šachu sa stal pražský rodák Wilhelm Steinitz.

Je pravda, že v šachu stačí jeden zlý ťah a je po hre?

- Začínajúci hráči, najmä žiaci, robia veľké chyby, ale napriek tomu nemusia prehrať partiu. Súperi sú ešte slabí a nevedia využiť chyby vo svoj prospech. Silní šachisti nerobia veľké chyby a vedia využiť hlavne maličké zaváhania súpera.

Často sa stane, že partiu vyhrá hráč, keď v prehratej pozícii súperovi pripraví pascu a on, istý si víťazstvom, sa dá zlákať. Ako príklad z histórie môže poslúžiť epos O trójskom koňovi. Aj majster urobí školácku chybu, ktorá sa už nedá opraviť.

Platí, že kto sa naučí stratégiu na šachovnici, dokáže lepšie riadiť aj svoj život?

- Sedemnásobný šachový majster sveta Tigran V. Petrosjan povedal: „Nie všetci sa stanete šachistami, ale nikto z vás nebude ľutovať čas, ktorý venoval šachu. Šach vám pomôže v ktoromkoľvek zamestnaní.“

Šach je skutočne strategická hra. Hráč vie, ako strategicky výhodne rozostaviť svoju bojovú armádu, aby jeho figúrky mali najväčšiu účinnosť. Musí si vytvoriť plán hry a následne ho realizovať presným prepočtom jednotlivých variant tak, ako je to aj v živote človeka.

Na Slovensku prebieha projekt Šach v školách. Čo od neho očakávate?

- Cieľom projektu nie je vychovať šachistov, budúcich veľmajstrov, ale pomocou tejto strategickej hry rozvíjať osobnosť mladého človeka a naučiť ho logickému mysleniu, predstavivosti, trpezlivosti, pracovitosti. Neskôr zistí, aké dôležité je plánovanie a stratégia.

Pracuje na ňom Slovenský šachový zväz (SŠZ) v spolupráci so svetovou šachovou federáciou FIDE – Word chess federation. Momentálne je rozpracovaná zmluva a akreditácia šachu ako predmetu. Potom je na vedení škôl a učiteľov, či predmet zaradia do učebných osnov. Ide o dlhodobý plán. V aktuálnom školskom roku chceme pomôcť školám rozbehnúť šachové krúžky či už pomocou vlastných učiteľov, alebo externých pracovníkov. Školy potrebujú šachy, knihy a ďalšie metodické materiály. Pre učiteľov a vedúcich krúžkov pripravujeme školenia.

V Liptove už štvrtý rok spolupracujeme s Nadáciou pre deti Slovenska na projekte Detské šachové kráľovstvo. Realizujeme ho v materských a základných školách. V Ružomberku je škola na Sládkovičovej ulici, kde sa šach učia na prvom stupni. Dlhodobo spolupracujeme s Gymnáziom M.M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši. Záujem prejavili aj ďalšie školy a učitelia v regióne.

Aké sú predpoklady pre to, aby sa z dieťaťa mohol stať úspešný šachista?

- Aj v šachu platí, že úspech je desať percent talentu a deväťdesiat percent tréningu. Predpoklady sa zistia veľmi rýchlo. Po prvých tréningoch dieťa prejaví, aké má kombinačné schopnosti, predstavivosť, pamäť, ale aj vôľové vlastnosti, pracovitosť, húževnatosť a trpezlivosť.

Potom spolu s rodičmi sa musia deti rozhodnúť, či chcú tejto šachovej hre venovať veľa svojho voľného času. Príkladom spojenia talentu a pracovitosti je Karolína Turková z Liptovskej šachovej školy. Šachistka skončila vlani v Batumi na 3. mieste na majstrovstvách Európy v šachu mládeže v kategórii do 16 rokov.

Trochu ľahšie to majú deti zo šachových rodín. Šach je u nich na dennom programe a rodičia sú z časti aj tréneri a manažéri. Takýmto príkladom je Viktor Gažík z LŠŠ, majster Európy do 10 rokov.

Je pravda, že Slovensko je krajina šachových detí?

- Myslím, že zaostávame oproti susedným krajinám aj v percentuálnom množstve detí, ktoré vedia hrať šach, aj v úrovni. Šach nemá také spoločenské postavenie ako v Poľsku, Čechách, Maďarsku. O krajinách bývalého Sovietskeho zväzu ani nehovoriac.

Slovensko v roku 2010 v mládežníckom šachu dosiahlo veľké medzinárodné úspechy, ktoré tak ľahko nezopakujeme. Na majstrovstvách Európy v Batumi sa Viktor Gažík stal majstrom Európy do 10 rokov, Karolína Turková obsadila 3. miesto v kategórii do 16 rokov a na majstrovstvách sveta Ester Morvay obsadila 2. miesto v kategórii do 8 rokov. Všetci títo hráči sú členmi Liptovskej šachovej školy.

Hra zlepšuje koncentráciu a keďže deti mávajú celkom bežne problém sústrediť sa na jednu úlohu, šach ich k tomu vraj vychováva.

- Šachové partie trvajú oproti iným športovým aktivitám pomerne dlho. Mladí šachisti hrajú turnaje, ktoré trvajú jeden deň a pri šachovnici strávia veľakrát viac ako 4 hodiny.

Neskôr hrajú aj päť- až šesťhodinové partie. Ak šachista stratí koncentráciu, môže ľahko urobiť chybu a prehrať. Aj keď sa to nezdá, hraj je fyzicky náročná, preto musia šachisti dbať aj na dobrú fyzickú prípravu.

Čo je pre dobrého šachistu dôležitejšie: kvalita súpera alebo počet odohraných partií?

- Každý hráč sa zlepšuje zápasom so silnejším súperom. Najviac sa šachista poučí z prehry so silným súperom ako z víťazstva so slabým súperom. Dôležité je však partiu rozobrať a poučiť sa z chýb. Pre špičkového hráča je dôležitý správny výber turnajov aj súperov.

Čo sa pri šachu hodnotí? Stačí šachistovi súpera poraziť alebo je dôležitý aj spôsob, ako sa mu podarí vyhrať?

- Do turnajovej tabuľky dostáva šachista za víťazstvo jeden bod a za remízu pol boda. Každý šachista vie, ako vyhral partiu. Buď našiel nádhernú kombináciu, ktorá viedla k materiálnej výhode, k matu, alebo vyhral po hrubej súperovej chybe. Spôsob, akým partiu vyhral, nemá vplyv na bodovanie. Na turnajoch pri rovnosti bodov rozhodujú takzvané pomocné body.

Existuje nejaká veková hranica? Akého najmladšieho šachistu ste poznali? Je vyšší vek prekážkou pre šach?

- Z histórie šachu vieme, že výkonnosť šachistov je najvyššia vo veku 25 až 35 rokov. Majstrami sveta boli aj mladší, no skôr je to výnimka.

Veľa sa hovorilo o zázračných deťoch: sestry Polgárové, Nór Magnus Carlsen, 21-ročný mladík s najvyšším osobným koeficientom na svete.

Ani vyšší vek nie je prekážkou. Naopak. Hra je veľmi dobrý spôsob ako si tréninovať mozog. Pre zaujímavosť, na turnajoch som sa stretol už aj so štvorročnými šachistami.

Sú na šachovnici úspešnejší chlapci či dievčatá?

- Dievčatá sú fyzicky ináč stavané ako chlapci, čo sa prejavuje aj v šachu. Najlepšia žena vo svetovom rebríčku, podľa FIDE bodov, je na 41. mieste, Maďarka Polgár Judit.

Je jedinou ženou v prvej stovke hráčov tohto rebríčka. Čoraz viac sa však stretávame so spoločnými turnajmi mužov a žien. V súťaži družstiev dievčatá a ženy hrajú spoločne s mužmi.

V Liptovskej šachovej škole ste uviedli do života aj živé šachy. Kde sa ľahšie hrá šach? Na reálnej šachovnici či na námestí s ľuďmi?

- Živé šachy sú výnimočné. Je to divadelné predstavenie pre širokú verejnosť. Poukazuje na historický význam šachu, keď bol kráľovskou hrou.

Preto partie, ktoré hrajú dvaja šachisti na námestí, sa nezapočítavajú do žiadneho oficiálneho šachového rebríčka.

Hráči alebo aspoň jeden ;z nich hrá spamäti, naslepo, čím prezentuje výnimočné pamäťové schopnosti šachistov. Na Slovensku sú dva kolektívy, ktoré dokážu zahrať živý šach: Zvolenské profesionálne divadlo a Liptovská šachová škola. Profesionáli hrajú živý šach raz v roku v Banskej Štiavnici.

Náš živý šach je založený na rodičoch a deťoch s výzbrojou prispôsobenou hráčom tak, aby sa nezranili. Naposledy sme sa so živým šachom predstavili v septembri v Liptovskom Hrádku.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 2. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 3. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 4. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 5. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 6. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 7. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 8. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 9. Zapojte sa do vianočnej súťaže o luxusné ceny
 10. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 1. Dôchodkovým fondom UNIQA sa výborne darí aj napriek pandémii
 2. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 3. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 4. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 5. Zapojte sa do vianočnej súťaže o luxusné ceny
 6. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 7. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 8. Zabúdať na transferovú dokumentáciu sa firmám nevypláca
 9. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 10. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 1. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 12 879
 2. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 11 602
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 406
 4. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 6 428
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 359
 6. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 5 114
 7. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 924
 8. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 3 623
 9. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu? 2 813
 10. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie 2 050

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Vzdelávanie, výskum, vývoj a inovácie...aká priorita je to pre našu vládu? Prečo učitelia vyhlásili štrajkovú pohotovosť...
 2. Radovan Kazda: Demagógovia typu Blaha zanechávajú horšiu smršť než nepravdivé informácie
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: 19. Postoj, chvíľa, si taká krásna…
 4. Vlasta Žampová: Ladislav Bašternák a Boris Kollár
 5. Marian Nanias: Jadrová energia – Najväčší omyl Angely Merkel.
 6. Nicholas Wintzler: EP - Kde je koniec radu
 7. Ján Šeďo: Dnes, po 184 dňoch, som si bol po tretiu včeličku a stretol sa s antivaxerom.
 8. Jano Richter: Smer je super strana a zaslúži si od nás propagáciu
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 431
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 268
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 040
 4. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 3 945
 5. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 888
 6. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 710
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 434
 8. Martin Majzlan: Altyn Arashan - Horúce pramene v nebesiach 2 735
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Tipy na vianočné darčeky na poslednú chvíľu pre celú rodinu


3 h
Vedúci mužstva MFK Tatran Liptovský Mikuláš Ľubomír Belan.

Do mikulášskeho klubu vstúpil ešte v roku 2000, keď Liptáci hrali tretiu ligu. Pamätá si všetky postupy až do aktuálnej najvyššej ligy. Už niekoľko rokov zastáva funkciu vedúceho mužstva Ľubomír Belan.


10 h

Práve v dobe, keď trávime doma viac času než obvykle, sú spoločenské hry jednou zo skvelých možností, ako sa zabaviť.


10 h
Futbalisti OŠK Švošov

Prvá je stopercentná Zubrohlava, ktorá z 12 zápasov vykopala 36 bodov, pričom k dobru má stretnutie v Sučanoch, na ktoré pre koronu nemohla vycestovať. Druhá priečka patrí Švošovu.


Ján Svrček 14 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V nemocnici končia pre covid aj deti.


15 h

Mladého muža pritlačil pracovný stroj, zraneniam podľahol.


7. dec

Po Vianociach zatvoria všetky neesenciálne obchody vrátane predajní obuvi a domácich potrieb.


7. dec

Lekár hovorí o najťažších prípadoch, aké majú v nemocnici.


7. dec

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Vzdelávanie, výskum, vývoj a inovácie...aká priorita je to pre našu vládu? Prečo učitelia vyhlásili štrajkovú pohotovosť...
 2. Radovan Kazda: Demagógovia typu Blaha zanechávajú horšiu smršť než nepravdivé informácie
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: 19. Postoj, chvíľa, si taká krásna…
 4. Vlasta Žampová: Ladislav Bašternák a Boris Kollár
 5. Marian Nanias: Jadrová energia – Najväčší omyl Angely Merkel.
 6. Nicholas Wintzler: EP - Kde je koniec radu
 7. Ján Šeďo: Dnes, po 184 dňoch, som si bol po tretiu včeličku a stretol sa s antivaxerom.
 8. Jano Richter: Smer je super strana a zaslúži si od nás propagáciu
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 431
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 268
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 040
 4. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 3 945
 5. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 888
 6. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 710
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 434
 8. Martin Majzlan: Altyn Arashan - Horúce pramene v nebesiach 2 735
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu