LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Vedenie mesta počas stavebného konania neregistrovalo žiadne pripomienky, ktoré by poukazovali na hroziace nebezpečenstvo pádu.
„Bezpečnosť okolia symbolického sútoku riek Váh a Belá na novom námestí sa na prvý pohľad zdá malicherná, ale problém berieme veľmi vážne. Riešime ho s autorom architektonického návrhu. Rizikový priestor bude po úprave výraznejší, pre ľudí aj bezpečnejší,“ informoval primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger.
Pády zatiaľ bez zranenia
Jednou z príčin je, podľa primátora, práve stvárnenie námestia. Pozornosť okoloidúcich púta natoľko, že sa zabúdajú pozerať, kadiaľ práve kráčajú. „Nechcem to však zľahčovať, prvé pády sa vyskytli už pri slávnostnom otvorení. Zatiaľ sa obišli bez vážnejšieho úrazu, no opakujem, čo najskôr urobíme nápravné opatrenia,“ zdôraznil primátor.
Kolízii včas predišiel
„Škoda, že sa mi z mesta neozvali skôr. Projekt hrádockého námestia čakal v nezmenenej podobe na realizáciu takmer osem rokov. Mohol som do neho potrebné bezpečnostné prvky zapracovať. Momentálne je pripravených niekoľko riešení, ale určite najjednoduchším, najlacnejším a najrýchlejším bude vyloženie okrajov riečok žulovými balvanmi. Skaly z Belej navyše ideálne zapadnú do koloritu tohto námestia,“ dodal autor architektonického návrhu Juraj Císar.
„Mne sa to, našťastie, nestalo. Môj známy ale kolízii v poslednej chvíli zabránil. Keď si cestu na bicykli skracoval krížom cez námestie, potôčik si nevšimol, a keby v poslednej chvíli nezabrzdil, určite by do neho spadol,“ povedal Marek z Belanskej štvrti.
„Nebojím sa o seba, skôr sa obávam o moje deti. Keď z času na čas na námestí oddychujeme, okolo potôčikov nebezpečne blízko pobehujú. Vtedy ich musím neustále sledovať, aby do nich nespadli a nezranili sa,“ prezradila skúsenosti Ľubica zo sídliska Prekážka.