LIPTOVSKÝ ONDREJ. Dedinu roka 2011 už šiestykrát vyhlásilo ministerstvo životného prostredia, Slovenská agentúra životného prostredia, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska.
„Obce mali v súťaži prezentovať úspešné projekty obnovy vidieka, zlepšovanie kvality životného prostredia a rozvoj slovenských dedín na národnej aj medzinárodnej úrovni,“ povedal manažér súťaže a člen národnej hodnotiacej komisie Martin Lakanda.
Starostu motivovala dcéra
V aktuálnom ročníku súťažili obce Babín, Bajany, Cígeľ, Heľpa, Hervartov, Horný Hričov, Jasenica, Kameničná, Miklušovce, Oravská Lesná, Pavlovce nad Uhom, Prečín, Pruské, Rybník, Spišské Bystré, Štitáre, Švábovce, Valča, Vyšný Klátov a Ždaňa.
Starostu Liptovského Ondreja motivovala na podanie prihlášky do súťaže jeho dcéra.
„Keď sme spolu v lete cestovali po Slovensku a prechádzali sme jednou z obcí, povedala mi, pozri, veď oni vyhrali v súťaži Dedina roka. Tak som si položil otázku, v čom sú lepší než my? Keď prišla výzva, neváhal som a prihlásil som aj našu obec,“ vysvetlil starosta Ľuboš Žubor.
V súťaži išlo, podľa starostu, hlavne ukázať, že aj život na vidieku má svoje prednosti. „Nemáme sa predsa za čo hanbiť. Prečo by sme neukázali aj iným výhody dedinského života. Ľudia u nás majú všetko, čo pre pohodlný život potrebujú. Navyše, prírodu na dosah ruky, čistý vzduch a krajšie životné prostredie.“
Pre ktorúkoľvek obec je, podľa Mileny Husárikovej z Liptovského Ondreja, veľmi dôležité, aby sa pozitívne prezentovala. Súťaž Dedina roka bola vhodnou príležitosťou. „Ak chceme, aby ľudia z obce neodchádzali, ale prichádzali do nej, musíme ukázať, že obec má ľuďom čo ponúknuť a život v nej je pestrý.“
Aj dobré sa dá zlepšiť
Dušana Uličného, ktorý v Liptovskom Ondreji vyrástol a strávil takmer celý život, teší, že sa obec rozvíja. Napriek tomu tvrdí, že je stále čo zlepšovať, aby bola kvalita života v obci ešte lepšia.
Hodnotiaca komisia navštívila všetky obce, ktoré sa do súťaže prihlásili. Úlohou projektu je, podľa M. Lakandu, preveriť úspešnosť Programu obnovy dediny na Slovensku, povzbudiť obyvateľov k rozvoju svojich obcí, zdôrazniť tradície, rozmanitosť kultúry vidieckych regiónov a upevniť postavenie vidieka v politike a spoločnosti. „Hlavnou myšlienkou je zachovanie tváre a duše dediny.“
Zanechali dobrý dojem
Obce súťažili o prestížne národné ocenenie a právo reprezentovať Slovensko v európskej súťaži o Európsku cenu obnovy dediny.
„Mottom aktuálneho ročníka Dediny roka, ale aj európskej súťaže je Budúcnosti na stope. Okrem celkového víťazstva obce získali ocenenia v siedmich kategóriách,“ doplnil M. Lakanda.
Prvý titul Dedina roka získala v roku 2001 obec Soblahov v okrese Trenčín. V desiatom ročníku súťaže o Európsku cenu obnovy dediny 2008 veľmi dobre obstála Liptovská Teplička. V silnej konkurencii skončila druhá. Dedina roka 2009, Dobrá Niva v okrese Zvolen, získala v roku 2010 Európsku cenu obnovy dediny za mimoriadne výkony vo viacerých oblastiach obnovy dediny. Tento rok získala titul Dedina roka Oravská Lesná.
„Aj predchádzajúci víťazi Dediny roka zanechali v európskej súťaži dobrý dojem. Európe ukázali krásu a životaschopnosť slovenského vidieka,“ uzavrel manažér súťaže.