To, že ľudové prvky možno zaradiť do šatníka súčasníkov, presvedčí na výstave Živa láskou živená v Liptovskom Mikuláši.
Na výstave si bude možné prezrieť časť z tvorby Štefana Leonarda Kostelničáka, zakladateľa slovenskej ornamentiky z prvej polovice minulého storočia. Bol zberateľom slovenských ornamentov a ich reprodukcií. Snažil sa o štylizáciu ľudového ornamentu, ktorý uplatňoval na diplomoch, vzorníkoch a pamiatkových predmetoch. Neskôr ornamentálnou výzdobou dekoroval aj keramiku, porcelán a nábytok.
V duchu ľudových tradícií
Svojou tvorbou sa na výstave predstavia aj súčasní slovenskí umelci tvoriaci v duchu ľudových tradícií.
Nebudú to len odevy a výšivky, ale aj maľby, kresby či drevorezba umelcov, ako sú Darina Jurišová, Ľudmila Lada Kacejová, Karol Kopčák, Janka a Daniela Kipilové, Martin Kopčák, Ivan Slezák, Lucia a Aja Lakové, Janko Svetlan Majerčík, Dorota Martincová, Ďuro Shelley, Magda Šablatúrová, Vejan a Inka Zibrinová.
Novodrevné odevy
„Hovoríme o novodrevnej kultúre, ktorá je nositeľná v súčasnosti,“ doplnila Ľ. Kacejová.
Wikipédia novodrevnú kultúru charakterizuje ako: „komplex špecifických duchovných, materiálnych, intelektuálnych a emocionálnych čŕt spoločnosti alebo sociálnej skupiny, ktorý zahŕňa spolu s umením a literatúrou aj spoločný spôsob života, životný štýl, hodnotový systém, tradície a vieru.
„Novodrevné odevy som šila a vyzdobovala najprv len pre svojich najbližších. Posledné tri roky pozorujem, že je o ne záujem aj u bežných ľudí. Nie je to síce masová záležitosť, ale ľúbivá pre tých, ktorým je ľudová tvorba blízka.“ Umelkyňa dodala, že mnohých ľudí kroje inšpirujú a vidia v nich možnosť zmeny svojho šatníka.
„Žiaden módny dom tento hit súčasnosti nepriniesol, ale ak je výšivka či iný prvok ľudovej tvorby na odeve použitý s citom a súladí s dušou nositeľa, vzbudzuje pozornosť a vyvoláva v ostatných pocit krásna.“
Zástupca Liptova
Z liptovských novodrevných umelcov svoju tvorbu na výstave predstaví Janko Svetlan Majerčík, ktorý tvrdí: „Som človek, ktorý sa snaží svojou tvorbou, či už výtvarnou, fotografickou alebo hudobnou, prebudiť v ľuďoch nádej na lepší a krajší život v súlade s prírodou. Detstvo som prežil na dedine, teraz žijem v meste. Všetko si chcem vyskúšať na vlastnej koži. Aby som mohol sny, o ktorých spievam, raz uskutočniť. Verím v dobro, človečinu a lásku.“
Výstava Živa láskou živená bude mať vernisáž 4. novembra o 17. hodine v priestoroch klubovne LKS v Múzeu Čierny Orol a potrvá do 30. novembra.