Zrkadlovým odrazom Samaina je začiatok svetlej polovice roka, ktorý otvára sviatok Beltain 1.mája.
„Rituály Samain a Beltain sa vzájomne podobajú. Samain otváral jeden typ ročného cyklu a Beltain druhý, takže oba sviatky možno pokladať za určitý Nový rok,“ vysvetlil V. Červenák.
Zázrak tmy a svetla
„Hoci oba sviatky sa viažu k počiatku cyklu, Samain ho otvára v tmách, a niet pochybností o tom, že tma mala v keltskej tradícii prednosť. Všetky keltské denné cykly začínali západom Slnka. Tma predchádza svetlu, pretože život sa objavuje v temnotách delohy.
Všetky veci vznikajú z plodného chaosu, ukrytom pred racionálnou mysľou. Preto začína rok tmavou polovicou, ale je tehotný svetlou polovicou,“ priblížil etikoterapeut.
Pri oboch sviatkoch Kelti zapaľovali posvätné ohne, ktoré sa udržali v niektorých krajinách s keltskou tradíciou dlhé storočia. Počas Samaina horel oheň v noci z 31.októbra na 1.november, čo je keltský Nový rok, alebo v niektorú z piatich nasledujúcich nocí sa pálili figuríny zo starých handier vypchaté slamou.
Symbolizovali všetok smútok, starosti a strach uplynulého roku, ktorých sa ľudia rituálne zbavovali, aby mohli takto očistení začať ďalší rok.
Vonkajšia aj vnútorná očista
„Tmavá polovica roka, jeseň a zima, sú veľmi vhodné na vnútorné prečistenie od negatívnych emócií, ktoré poškodzujú zdravie. Začiatok tmavej polovice roka je teda príležitosťou upratať si v sebe aj okolo seba,“ tvrdí V. Červenák a dodáva, že treba, napríklad, vytriediť šatník, upratať byt, pivnice aj pôjd. Potom sa počas dlhých zimných večerov ponoriť do svojho vnútra a dôkladne upratať v sebe.
„Počúvať svoje telo, čo sa v ňom nahromadilo. Čo ho ťaží, čo nemôže stráviť, čo sa zle počúva a čo nechcete vidieť. Po takejto sebaočiste príde pokojný spánok, obdobie vnútorného stíšenia tak, aby sme sa na jar postupne prebudili, rovnako ako príroda, do nového života,“ uzavrel etikoterapeut.
Sviatok všetkých svätých
Ešte jeden sviatok je 1. novembra, ide o Sviatok všetkých svätých. Katolícka cirkev si v ňom pripomína svätcov. Aj tých, o ktorých „... sviatosti okrem Boha nikto iný nevie“. Ustanovili ho pápeži Gregor III. a Gregor IV.
Pamiatka zosnulých, ktorá má miesto v kalendári 2. novembra, vznikla v 10. storočí. Zaviedol ju opát Odylo, ktorý sa usiloval vytvoriť paralelný sviatok k pohanskému. V 13. storočí sa tento zvyk rozšíril do takmer celej Európy.