VYSOKÉ TATRY. Na štart v Starom Smokovci v 1010-metrovej výške sa do hlavnej kategórie prihlásilo viac ako 60 pretekárov, z toho 12 žien.
Súčasťou boli aj preteky Bejby Rallye, v ktorých súťažili deti do deväť rokov v sprievode rodičov. Do tejto kategórie sa prihlásilo 40 pretekárov a cieľ bol na Rainerovej chate. Trať merala 3 kilometre a mala prevýšenie 291 metrov.
Deväť kilometrov so šesťdesitimi kilogramami
Muži sa vydali na deväťkilometrovú trať s prevýšením 950 metrov so 60-kilogramovou a ženy s 20-kilogramovou záťažou.
Cieľ bol na Zbojníckej chate v nadmorskej výške 1960 metrov vo Veľkej Studenej doline. Pretekári zdolávali meniace sa počasie a v hornej časti trate aj nástrahy zľadovateného terénu.
Prvé majstrovstvá sveta šerpov
Od tohto ročníka to boli aj 1. majstrovstvá sveta vo vysokohorskom nosení. Historicky prvým majstrom sveta sa stal Matúš Vnenčák z Téryho chaty s časom 1 hodina 50 minút a 30 sekúnd.
Na druhom mieste so stratou iba 7 sekúnd na víťaza skončil Mikuláš Miky Knižka z tímu Zamkovského chaty. Na treťom mieste s časom 1 hodina 56 minút a 58 sekúnd skončil šerpa Edmund Lipták z tímu Rysy.
Kategóriu Lady Rallye a prvou majsterkou sveta sa stala skialpinistka Lenka Hiklová s časom 1 hodina 39 minút a 57 sekúnd z Kamennej chaty pod Chopkom.
Na druhom mieste skončila Patrícia Gánovská zo Zamkovského chaty s časom 1 hodina 43 minút a 30 sekúnd. Tretie a štvrté miesto obsadili Anna Pažitná (1:48,34 hod.) a Michaela Izakovičová (1:54:11 hod.) obe z Kamennej chaty pod Chopkom.
Otto Janigloš začal strácať čas na poľadovici
„Trať bola veľmi náročná, ale s tým som počítal. Išlo sa mi dobre až po úsek, na ktorom bola ľadovica. Tam som začal strácať čas. Na ten úsek som prišiel asi šiesty - siedmy poradí,“ povedal Otto Janigloš z Východnej - Čierny Váh, víťaz štyroch ročníkov Sherpa Rallye. „Šmýkalo sa mi a strácal som tempo. Do cieľa som už rytmus nechytil.“ Otto Janigloš skončil na 21. mieste s časom 2 hodiny 48 minút a 17 sekúnd. Tesne za ním skončil Martin Hurajt.
Organizačný štáb pod vedením Viktora Beránka, zakladateľa pretekov a legendy Slobodného kráľovstva v Chate pod Rysmi, pripravil aj sprievodné podujatia.
Rekordy Laca Kulangu ešte nik neprekonal
Nasledovala podpisová akcia novej knihy Spod krošne veselo a vážne od autorov Jaroslava Švorca a Pavla Barabáša, ako aj stretnutie s legendou tatranských nosičov Lacom Kulangom. Jeho rekordy sú: Téryho chata so 151 kilogramami, Zbojnícka chata so 139 kilogramami a Zamkovského chata s 207,5 kilogramami. Z Tatranskej Lomnice na Skalnatú chatu vyniesol 187 kilogramov. Zo Skalnatej chaty zniesol na medzistanicu visutej lanovej dráhy Štart 211 kilogramov.
To sú platné a neprekonané rekordy barda tatranských nosičov Laca Kulangu, ktorý sa narodil v roku 1949.
Pretekári súťažili za horské chaty
Pretekári mali príslušnosť ku konkrétnym chatám, na ktoré vynášajú náklad a nováčikovia a zahraniční pretekári si mohli vybrať, za ktorú chatu pôjdu súťažiť. V slangovej reči to vyzeralo takto: Téryho chata - Térička, Chata pod Rysmi -Rysy, Zbojnícka chata - Zbojníčka, Zamkovského chata - Zamka, Chata pri Zelenom plese - Brnčalka, Kamenná chata pod Chopkom -Kamienka. Na prvých majstrovstvách sveta Sherpa Rallye 2011 štartovali aj pretekári z Poľska, Maďarska a Českej republiky.
Autor: Vlado Škuta