Z ružomberskej pôrodnice odchádajú druhé najspokojnejšie mamičky na Slovensku. Vyplýva to z rozsiahleho prieskumu kvality pôrodníc, ktoré hodnotilo takmer tritisíc žien.
RUŽOMBEROK. Ženy známkovali štyridsaťšesť slovenských pôrodníc počas siedmich mesiacov od februára do augusta. Najlepšie hodnotenie dali rodičky pôrodnici v Banskej Štiavnici, Gynekologicko-pôrodníckej klinike Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku pridelili spokojné matky druhé miesto.
Strieborný certifikát kvality dostali od tých najpovolanejších, pacientiek, ktoré na klinike priviedli na svet dieťa a hodnotili, napríklad, predpôrodnú prípravu, dodržiavanie intimity a rešpekt k individuálnym potrebám tehotnej ženy.
Cena je zadosťučinením za náročnú prácu
„Certifikát si veľmi vážim, pretože sa prieskumu zúčastnili maminky, ktoré porodili v našej pôrodnici a mohli priamo opísať svoje pocity z pobytu. Pre našu kliniku toto ocenenie znamená, že postupujeme správnou cestou, je to zadosťučinenie za náročnú prácu, ktorej sa zúčastňuje celý personál kliniky a zároveň predstavuje určitý záväzok do budúcna,“ reagoval na prestížne ocenenie Juraj Ondrejka, prednosta Gynekologicko-pôrodnícej kliniky v Ružomberku.
„Pre takú malú kliniku, ako sme my, je to krásne ocenenie. Teší nás to aj preto, lebo v okolí 30 kilometrov sú ďalšie tri pôrodnice, ale budúce mamičky sa rozhodnú pre našu nemocnicu,“ povedala Lídia Kerekéšová, vrchná sestra kliniky, ktorá sa sama zúčastnila odovzdávania certifikátu.
Dieťa po narodení priložia k matke
Rukami ružomberských pôrodníkov prešlo vlani takmer 550 detí. Trend pôrodnosti sa za posledné tri roky ustálil.
Najčastejším želaním matky je rýchly a bezbolestný pôrod. Prítomnosť otca pri pôrode je dnes už bežnou požiadavkou, za ktorú sa pripláca 20 eur. Okrem toho, rodičky v Ružomberku využívajú rôzne úľavové polohy a relaxačné pomôcky.
Ružomberské rodičky majú po pôrode možnosť bezprostredného kontaktu s dieťaťom, čo nie je ešte stále bežná prax, i keď je rodičkami veľmi vyhľadávaná. Dieťa neodoberú okamžite po pôrode, aby ho vyšetrili a umyli, ale priložia ho na telo matky.
„Vyhovieme aj požiadavke metódy skin to skin, teda koža na kožu, po dobu celých dvoch hodín po pôrode, počas ktorých je maminka sledovaná na pôrodnej sále,“ priblížil Ondrejka.
Rodičky si nemôžu zazmluvniť pôrodníka
Napriek tomu, že mamičky ocenili ružomberskú kliniku vysokými známkami, chýba jej perinatologické centrum, na ktorom sú hopitalizovaní najmenší pacienti vo vážnom stave.
„Perinatologické centrum pre našu spádovú oblasť je vo Fakultnej nemocnici v Martine, ktorej Neonatologická klinika je technicky aj personálne vybavená na zvládnutie veľmi ťažkých stavov a má dlhodobú tradíciu v starostlivosti o najmenších pacientov,“ vysvetlil Ondrejka.
V ružomberskej klinike nie je nadštandardná pôrodná sála a rodičky si nemôžu zazmluvniť svojho pôrodníka. „Nadštandardnú pôrodnú sálu nie je v súčasnosti možné z technických dôvodov postaviť, pretože sme limitovaní stavebnou projekciou budovy. O možnosti zmluvného pôrodníka taktiež momentálne tiež neuvažujeme,“ doplnil prednosta kliniky.
Momentále pracujú v klinike na tom, aby dovybavili nadšandardné, ale aj ostatné izby, aby zabezpečili pre matky vyšší komfort. „Prioritou technického vybavenia je zakúpenie ďalšieho ultrazvukového prístroja,“ spresnil Ondrejka. Prednosta dodal, že za ideálnych finančných a materiálnych podmienok by bola prioritou kliniky prestavba priestorov pôrodnej sály, kde je potrebné dobudovať chýbajúce priestory pre tehotné ženy čakajúce na pôrod.
Ich existencia by totiž zabezpečila ženám vyššiu intimitu. K ešte vyššej spokojnosti rodičiek by, podľa názoru prednostu, určite prispelo aj vybudovanie viacerých nadštandardných izieb či technické zabezpečenie celej kliniky. Výmena lôžok, nočných stolíkov, odčlenenie jedálne od návštevnej miestnosti, zvýšenie počtu pôrodných asistentiek - to všetko by tiež bolo prínosom pre rodičky.
Ružomberské mamičky potvrdili svoju spokojnosť
Matky sa v celoslovenskom prieskume často sťažovali na to, že starostlivosť na pôrodníckom oddelení a novorodeneckom nie je rovnaká.
„Pri čítaní podrobného hodnotenia každej pôrodnice je miestami zarážajúce, aký veľký je často rozdiel v spokojnosti s prácou jedného oddelenia a nespokojnosťou s prácou druhého. Mamičky totiž pri rozhodovaní uvádzali ako najťažšiu dilemu: rozhodnúť sa medzi prioritami dobrý pôrod verzus dobrá starostlivosť po pôrode,“ povedala Hana Celušáková, hovorkyňa spoločnosti, ktorá vyhodnocovala prieskum.
Mamičky sa môžu v ružomberskej klinike ubytovať v jednej z 15 izieb s celkovou kapacitou 30 lôžok. Pokiaľ pacientka vyžaduje súkromie, môže si zvoliť jednu z piatich jednolôžkových izieb, z ktorých sú dve nadšandardné. Za jednu noc zaplatia poplatok desať eur. Na oddelení šestonedelia prevládajú izby dvojlôžkové so systémom rooming – in, teda dieťa je ihneď po pôrode na izbe s matkou.
„Vďaka prístupu lekárky, sestier som zažila skvelý pôrod. Jediný stres, ktorý som mala, som si urobila sama, keďže to bol môj prvý pôrod. Odporúčam kliniku každej žene, pretože každý jeden lekár pomôže rodičke a nenechá ju v štichu,“ povedala Ružomberčanka Petra. „Personál je ústretový a príjemný, bola som si v klinike po tri krásne deti,“ potvrdila matka Stanislava.
Priemerný vek rodičiek stúpa, pôrodnosť klesá
V roku 2010 sa na Slovensku narodilo 60 410 detí, čo je o 807 menej ako v roku 2009. Priemerný vek rodičky stúpol za posledných desať rokov o 2,6 roka na bezmála 29 rokov. Prvorodičky majú pri narodení svojho prvého dieťaťa v priemere 27,3 roka, o 3,2 roka viac ako v roku 2001.
Pôrody sú najčastejšie príčiny hospitalizácie na Slovensku. Pre niektoré ženy je to často jediná hospitalizácia v živote.